Sztuczna inteligencja pomaga w walce z nałogiem

Shutterstock

Pierwsza w Europie aplikacja oceni prawdopodobieństwo złamania abstynencji i samodzielnie zaproponuje optymalną terapię.

Polski startup Addictions.ai, właściciel aplikacji mobilnej AlkyRecovery, która wspiera walkę z nałogiem osób uzależnionych od alkoholu oraz ich bliskich, pozyskał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań Rozwoju. Dzięki ponad 5,8 mln zł zł wsparcia wkrótce ruszą prace badawczo-rozwojowe, efektem których będzie wdrożenie w aplikacji zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji (AI) oraz uczenia maszynowego. To pionierski projekt.

Pomogą opaski, Twitter oraz analiza emocji

AlkyRecovery to bezpłatna aplikacja mobilna powstała w 2016 r., dzięki której osoby uzależnione od alkoholu każdego dnia otrzymują wsparcie w utrzymaniu abstynencji. System wykorzystuje szereg algorytmów, które automatycznie motywują, doradzają i kontrolują stan samopoczucia użytkowników. Osoby korzystające z aplikacji mają dostęp m.in. do dzienniczków uczuć i głodu określających ich stan, prywatnego i publicznego czatu, bazy wiedzy pełnej zagadnień na temat uzależnień i sposobów radzenia sobie z nimi czy bezpłatnych konsultacji online z terapeutami.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy połączą Ubera z hulajnogą

Jak tłumaczy Marcin Brysiak, prezes Addictions.ai, twórca apki, narzędzie to w oparciu o zaawansowane dane analizuje zachowania użytkowników oraz motywuje ich do utrzymania abstynencji. Startup w ciągu najbliższych trzech lat planuje stworzyć – dzięki wykorzystaniu AI oraz technik uczenia maszynowego – pierwszy na naszym kontynencie system, który będzie w stanie dokonywać oceny prawdopodobieństwa złamania abstynencji w leczeniu uzależnienia. Dane za zgodą użytkowników będą przetwarzane m.in. na podstawie ich emocji i zachowań, treści audio, wideo, opasek telemedycznych oraz Facebooka, Twittera czy Spotify.

Marcin Brysiak, prezes Addictions.ai

Dzięki pozyskanym funduszom z NCBR mają teraz ruszyć zaawansowane prace B+R, do których Brysiak zamierza zaangażować ekspertów współpracujących m.in. ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). – Finalnym efektem prac będzie powstanie chatbota, który pomoże użytkownikom w zachowaniu trzeźwości. Skuteczność przewidywania nawrotu choroby alkoholowej wyniesie minimum 80 proc., a to oznacza, że system będzie reagował, angażując terapeutów, zanim jeszcze osoba uzależniona sięgnie po alkohol – tłumaczy Marcin Brysiak. I podkreśla, że to milowy krok w leczeniu uzależnienia.

CZYTAJ TAKŻE: Polska firma zwalcza najgroźniejszy gang świata MS-13

– Gdy tylko prace zostaną zakończone, planujemy wyjście na rynki Europy, by zawalczyć z chorobą na jeszcze większą skalę – dodaje twórca aplikacji AlkyRecovery.
Dla zakupoholików i hazardzistów

Marcin Brysiak na pomysł apki wpadł podczas własnej terapii. – Całość biznesu traktuję bardzo osobiście, gdyż sam jestem osobą uzależnioną. Zaczęło się niewinnie od prostej aplikacji, która miała dwa narzędzia często wykorzystywane przez osoby uzależnione i rekomendowane przez terapeutów. Mowa o dzienniczku głodu i uczuć – wspomina ten Absolwent Wyższej Szkoły Zarządzania w Warszawie, Szkoły Głównej Handlowej, UW i Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej.

Pierwsza wersja aplikacji była klasycznym MVP (pierwsza i z założenia niedoskonała wersja produktu) wzbogaconym o czat dla osób podejrzewających chorobę. Brysiak nie miał problemu ze stworzeniem aplikacji, bo wcześniej odpowiadał za rozwój takich projektów jak Sky Cash, mobiParking, NaviExpert czy Gdzie Jest Dziecko. Karierę zawodową w branży telekomunikacyjnej rozpoczął w 2004 r. Od 2011 r. tworzy startupy technologiczne oraz realizuje projekty z obszaru telekomunikacji i bankowości.

Nałogów nie brakuje

Addictions.ai poszukuje obecnie inwestorów, funduszu VC. Myśli również o wykorzystaniu aplikacji do walki z innymi nałogami. Marcin Brysiak tłumaczy nam, że podstawowy schemat projektu można wykorzystać, po wprowadzeniu niezbędnych zmian, do zaprojektowania programu leczenia uzależnienia od innych substancji psychoaktywnych i uzależnień behawioralnych. – Chatbota wykorzystującego zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji chcemy dostosować do leczenia innych uzależnień. Koncentrujemy się na uzależnieniach chemiczno-behawioralnych – wskazuje.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykański startup postawił na Polskę. To był strzał w dziesiątkę

Chodzi m.in. o tytoń, narkotyki, leki, ale również zakupoholizm, hazard czy kompulsywne jedzenie. – Projekt stanowi potencjalną ofertę dla dużych sieci lecznictwa prywatnego usprawniających swoje systemy leczenia jak Medicover czy LuxMed. Niektóre z nich oferują już pomoc wirtualnych asystentów lub konstruują wirtualne przychodnie. Duże zainteresowanie tego rodzaju projektami wykazują główni gracze na rynku ubezpieczeń zdrowotnych, np. BUPA – dodaje Brysiak.

Aplikację AlkyRecovery do tej pory zainstalowano 14 tys. razy. System zarejestrował 166 tys. wysłanych wiadomości, 10 tys. uzupełnionych dzienniczków uczuć, a także 365 tys. objawów wypełnionych w dzienniczku głodu. Zagregował ponadto ponad 3 tys. danych z opasek biometrycznych. W bazie AlkyRecovery zarejestrowanych jest ponad 270 terapeutów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dron uderzył w policyjny helikopter. Surowa kara?

Mieszkaniec Kalifornii Andrew Hernandez został przez sąd uznany winnym „prowadzenia niebezpiecznych operacji” w powietrzu. ...

Sony sprzedało już 100 mln konsol PlayStation 4

Niebiescy od debiutu PlayStation 4 w listopadzie 2013 roku sprzedali już 100 milionów sztuk ...

Roboty rozwiążą problem braku miejsc parkingowych

Koniec stresów z szukaniem miejsca do zaparkowania na zatłoczonym parkingu lotniskowym. Pierwszy do akcji ...

Bydgoski startup znalazł sposób na robaki

RevDeBug chce rozwiązać problem, który pochłania programistom nawet 60 proc. ich czasu. Firma pozyskała ...

Roboty przegrały z ludźmi. Adidas zamknie fabryki

Speedfactory, najnowocześniejsza, w pełni zautomatyzowana fabryka niemieckiego producenta obuwia sportowego, miała być przełomem w ...

Chiński gigant internetu chce się wyrwać z uścisku Trumpa

Koncern Baidu, twórca najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej w Chinach, rozważa ofertę publiczną w Hongkongu. Jest ...