Reklama
Rozwiń

Polska firma ma pomysł na elektrośmieci

Niewielka firma rodzinna z Wielkopolski pokazuje, że motorem napędowym ekologicznych rozwiązań technologicznych są nie tylko międzynarodowi giganci.

Publikacja: 26.11.2019 06:10

Marek Bernaciak
z AMB Technic wdraża nowatorskie rozwiązanie, które
w przyszłości zastąpi
m.in. szko

Marek Bernaciak z AMB Technic wdraża nowatorskie rozwiązanie, które w przyszłości zastąpi m.in. szkodliwe rozpuszczalniki

Foto: mat. pras.

Troska o poszukiwanie ekologicznych rozwiązań zdominowała niemal wszystkie dyskusje dotyczące przemysłu. Eksperci głowią się nad innowacjami, która zastąpią np. szkodliwe preparaty chemiczne – rozpuszczalniki i różnego rodzaju primery (środki odtłuszczające). Te dziś stosowane są w przemyśle do przygotowania powierzchni wszelkiego rodzaju materiałów, które trzeba skleić, nanieść lakier, stworzyć złącze lutowane – od tworzyw sztucznych, metali i szkła po kartony, tekstylia i kompozyty. Przyszłość to zastąpienie ich nową technologią. A tę ma m.in. AMB Technic – niewielka firma rodzinna z wielkopolskiego Koła.

Technologia dla e-aut

Spółka od blisko 25 lat specjalizuje się w technologiach precyzyjnego dozowania płynów montażowych (jak kleje, żywice, smary), nie unika nowatorskich technologii. Kierowana przez Marka Bernaciaka firma obsługuje klientów m.in. z branży motoryzacyjnej, produkcji elektronicznej i urządzeń medycznych. Musi być więc innowacyjna. Dlatego postawiła na plazmę atmosferyczną. To nowatorskie rozwiązanie wpływa m.in. na wydłużenie czasu wykorzystywania produktu, w którym została zastosowana, zmniejszając liczbę elektrośmieci powstałych w wyniku uszkodzenia podzespołów. Pozwala też minimalizować wykorzystanie szkodliwych dla zdrowia środków i niweluje problem z wywozem odpadów. Już teraz technologia ta służy produkcji sprzętu i urządzeń medycznych oraz zabezpieczaniu podzespołów elektronicznych. I, co ciekawe, za wdrażaniem tej technologii, która na świecie wciąż raczkuje, stoją nie tylko potężne międzynarodowe koncerny.

CZYTAJ TAKŻE: Startup z Korycina wyczyści dom za pomocą żołędzi

– Dużą zaletą tego rozwiązania jest wszechstronność. Nie jest to zupełne novum na rynku, ale nie funkcjonuje ono jeszcze w takiej skali, w jakiej ma potencjał – mówi założyciel polskiej spółki.

z każdym rokiem technologia plazmy atmosferycznej będzie się rozwijać

Jak zaznacza, z każdym rokiem technologia plazmy atmosferycznej będzie się rozwijać. – Będzie ona trafiać do nowych branż, które potrzebują coraz doskonalszych jakościowo urządzeń. A każda zaawansowana technologia prędzej czy później staje się tzw, commodity. Czyli wykorzystywana będzie powszechnie i wszyscy na niej skorzystają – przekonuje Marek Bernaciak.

I wylicza: plazma atmosferyczna znajduje zastosowanie w produkcji zespołów akumulatorów do pojazdów elektrycznych, które obecnie stanowią najważniejszą zieloną alternatywę dla aut z silnikami benzynowymi, a także rozwiązuje problem wilgoci dostającej się do elektrycznych elementów, zwiększając bezpieczeństwo użytkowania. – Wymagania co do poziomu szczelności zabezpieczeń są wyjątkowo wysokie, a każda, nawet niewielka, zmiana to efekt godzin spędzonych w laboratoriach. Prawidłowa obróbka powierzchni wolnej od substancji chemicznych, takich jak smary i płyny chłodzące, przekłada się na długotrwałe wykorzystanie sprzętu – komentuje założyciel AMB.

CZYTAJ TAKŻE: Polski startup stworzył zdrową alternatywę dla antybiotyków

Jak wyjaśnia, rozwiązanie plazmowe w ciągu kilku sekund wykonuje trzy operacje jednocześnie: przeprowadza dokładne czyszczenie, eliminuje wyładowania elektrostatyczne i „aktywuje” powierzchnię.

Dłuższa żywotność elektroniki

Ważne są też efekty ekonomiczne. Szybszy czas przeprowadzenia całego procesu to mniejsze zużycie energii. A przy tym zapewnienie stabilnej i długotrwałej ochrony danej powierzchni. – To potrójny zysk w porównaniu z konwencjonalnymi metodami obróbki wstępnej – podkreśla Bernaciak. I wskazuje, że potrzebujemy nowych form produkcji, które wpłyną na udoskonalenie produktu, przedłużą jego funkcjonalność i zakończą erę wymieniania dwuletniej elektroniki na nowszą.

– Nie ma innej ścieżki, aby przekonać ludzi do zakupu urządzeń korzystających z technologii gwarantującej ich trwałość, musimy ją po prostu zapewnić. Dysponujemy laboratorium, doświadczonymi specjalistami i wiedzą – dodaje szef AMB Technic.

Biznes Ludzie Startupy
Ten polski 18-latek stworzył system AI dla firm zbrojeniowych w USA
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Biznes Ludzie Startupy
Polskie algorytmy wykryją choroby. Medyczny start-up podbija świat
Biznes Ludzie Startupy
Polska firma wprowadza nowatorski benefit dla pracowników. Specjalne karty
Biznes Ludzie Startupy
Polski latający skuter zamierza podbić świat. Ma być „dla każdego"
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Biznes Ludzie Startupy
Polska akwizycja w Finlandii. Start-up z miliarderem na pokładzie zaczyna ekspansję
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay