Właściciel Onetu na zakupach w sieci. Czy to początek fali przejęć?

Ringier Axel Springer Media kupuje portale nieruchomościowe
Adobe Stock

Ringier Axel Springer Media, właściciel Onetu, kupuje popularne serwisy nieruchomościowe Gratka.pl i Morizon.pl. Goni go Wirtualna Polska, która na przejęcia ma ponad 600 mln zł.

Wzmogła się fala fuzji przejęć i nie omija rynku mediów, w tym internetu. Nie milkną głosy, że właściciela zmieni w tym roku horyzontalny portal Interia.pl należący do Bauer Media, ale przedstawiciele grupy w Polsce utrzymują, że nic na ten temat nie wiedzą. W środę chęć przejęcia dwóch agregatorów ofert nieruchomości ogłosił Ringier Axel Springer Media (RASM).

84 mln zł na ogłoszenia

RASM kupił spółkę Gratka, właściciela serwisu Gratka.pl, i tego samego dnia ogłosił wezwanie na akcje giełdowej firmy MZN Property, oferując giełdowym inwestorom 1,97 zł za każdą. To o 103 proc. więcej, niż płacono za walor we wtorek. Przy tej cenie akcji kapitalizacja notowanej w Warszawie firmy prowadzącej biznes nieruchomościowy w internecie wynosi 83,6 mln zł.

CZYTAJ TAKŻE: Andrzej Olszewski: Porozumienie ws. nowego badania mediów w Polsce jest możliwe

MZN Property to właściciel serwisów Morizon.pl i Lendi.pl, prezentujących oferty sprzedaży nieruchomości i kredytów. W 2019 r. serwis Morizon.pl miesięcznie odwiedzało 1,2 mln unikalnych użytkowników.

Wstępne dane finansowe spółki za 2019 rok to 33,2 mln zł przychodów, 3,7 mln zł zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację (EBITDA) oraz 1,7 mln zł zysku netto. W styczniu tego roku MZN Property wykazało 3,17 mln zł przychodów, o 43,6 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu 2019 roku.

Na transakcję wyrazić musi jeszcze zgodę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak ujawnił zarząd tej firmy, rozmowy z RASM trwały od sierpnia. Inwestor zwlekał z ogłoszeniem wezwania, ponieważ uzależniał je od tego, czy uda mu się przejąć Gratkę od Grupy Polska Press (część Verlagsgruppe Pasauer). Tu wartości transakcji nie ujawniono. Dokumentacja ujawniona przez GPP wskazuje, że na jej potrzeby wydzielono majątek Gratki do nowej spółki. Jego wartość wyniosła 1,14 mln zł.

Dorota Stanek, prezes Polska Press, zapowiada, że grupa chce się skupić na rozwoju mediów lokalnych (wydaje dzienniki). – Ponadto uznaliśmy, że Gratka jest już na tyle dojrzałym produktem, że jej rozwój uzależniony jest także od know-how i doświadczenia na rynku ogłoszeniowym nie tylko w Polsce, ale i na świecie – tłumaczy Stanek.

CZYTAJ TAKŻE: Grupa Vectra nowym liderem kablówek. Co czeka abonentów?

Gratka.pl działa w kategoriach: nieruchomości, motoryzacja, oferty pracy i ogłoszenia drobne. Według badania Gemius/PBI w ubiegłym roku średnio odwiedzało portal 2,8 mln użytkowników.

Co zrobi WP

RASM chce odkupić MZN Property od giełdowych inwestorów, jeśli osiągnie przynajmniej 66-proc. udział w kapitale firmy. Biorąc pod uwagę, że główni akcjonariusze: Jarosław i Tomasz Święciccy oraz fundusze Rockbridge TFI, zobowiązali się, że odpowiedzą na wezwanie, sprzedając pakiet 64,33 proc. akcji, nie jest to raczej warunek trudny do spełnienia. – Konsolidacja internetowego rynku trwa, bo kupujący nadal wierzą, że w wielu obszarach pozycja lidera jest kluczowa – zwycięzca bierze wszystko – uważa Dominik Niszcz, analityk Raiffeisen Centrobanku.

CZYTAJ TAKŻE: Odchodzi prezes Disneya. Kto zastąpi medialnego guru?

– Widać silne współzawodnictwo między Axel Springer i Grupą WP – wskazuje Niszcz. We wtorek WPH poinformowała, że zawarła z konsorcjum banków nową umowę kredytową, pozyskując 978 mln zł, z czego 602 mln zł na finansowanie i refinansowanie akwizycji. Serwis Wirtualne Media przekonuje, że WPH kupi portal Interia.pl. Nasze źródła zbliżone do WPH tego jednak nie potwierdzają. – Kwota kredytu jest zapewne istotnie wyższa niż wycena Interii, więc może chodzić o kilka transakcji – uważa Dominik Niszcz.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ryba-szpieg będzie pracować dla wojska

Naukowcy z Uniwersytetu w Wirginii i Harvardu skonstruowali robota-rybę, który pływa dokładnie tak jak ...

Netflix przerwał kręcenie „Wiedźmina” z powodu pandemii

Produkcję (serialu „Wiedźmin” – red.) przerwano na dwa tygodnie” – poinformowało amerykańskie wydanie „Deadline”. ...

Sąd w Nepalu zakazał gry online, bo „ma zły wpływ na dzieci”

Sąd Najwyższy w Katmandu wydał tymczasowy zakaz wprowadzenia na krajowy rynek gry online o ...

Szef Alibaby: praca po 12 godzin dziennie to błogosławieństwo

Jack Ma, współzałożyciel koncernu Alibaba, jednego z największych koncernów zajmujących się e-handlem na świecie ...

Zażartował z prezydenta Chin. Więzienie za… postacie z kreskówki

Chińczyk studiujący na amerykańskim University of Minnesota zamieścił tam krytyczne wobec władz w Pekinie ...

Wirus może nakręcić sprzedaż laptopów i smartfonów

Firmy handlujące elektroniką wcale nie muszą ucierpieć na obecnym kryzysie. Zdalna praca i nauka ...