Największa afera finansowa w Niemczech. Wirecard ogłasza upadłość

Michaela Handrek-Rehle/Bloomberg

Miliardy euro, które figurowały w sprawozdaniach finansowych jednego z największych fintechów w Europie,  najpewniej nie istnieją. To największa od lat afera finansowa w Niemczech.

Kiedy niemiecka firma płatnicza poinformowała kilka dni temu, że „zgubiła” 2 mld dol. i mogła paść ofiarą oszustwa na wielką skalę jej wartość spadła o 10 mld dolarów. Na dodatek prezes spółki Markus Braun złożył rezygnację ze stanowiska ze skutkiem natychmiastowym, ale nie wyjaśniając powodów swojej decyzji.

Prokuratura w Monachium uznała, że Markus Braun musi coś wiedzieć na temat zaginionych pieniędzy i postanowiła wydać nakaz zatrzymania byłego już prezesa Wirecard. Braun nie czekał na wizytę funkcjonariuszy i sam oddał się w ręce śledczych. Po przesłuchaniu postanowiono, że były prezes zostanie zwolniony za kaucją w wysokości 5 milionów euro.

Tymczasem inwestorzy chcą wyjaśnień od największego europejskiego fintechu. Według niemieckich mediów spółka zakładała specjalne konta bankowe z których miały być finansowane przejęcia „podmiotów trzecich”. W raportach księgowych uwzględniano te konta jako aktywa firmy. Teraz firma twierdzi, że opisy stanu finansowego i aktywów spółki „nie były poprawne”. Pieniądze po prostu zniknęły, co będzie miało wpływ na wyniki finansowe za 2019 r., a być może trzeba będzie skorygować dane za wcześniejsze lata. Firma kilkukrotnie już przekładała termin publikacji raportu rocznego za 2019 r.

CZYTAJ TAKŻE: Snoop Dogg inwestuje w szwedzki fintech należący do Polaka

Według audytora spółki, firmy doradcza EY w bilansie nie ma żadnego dowodu na istnienie 1,9 mld euro, które miało znajdować się w dwóch azjatyckich bankach – BDO Unibank i Bank of The Philiphines Islands. Oba podmioty zaprzeczają i twierdzą, że nigdy nie miały żadnych relacji z niemiecką spółką – pisze Bloomberg. „To nieuczciwy pracownik użył fałszywych dokumentów i podrobił podpisy naszych menadżerów” – stwierdził prezes BDO Unibank. Także EY twierdzi, że dokumenty, które wydają się uwzględniać przelewy, są fałszywe. Także bank centralny Filipin poinformował, że żadne pieniądze niemieckiej spółki nie wpłynęły do systemu finansowego kraju.

Matthias Doering/Bloomberg

W całym tym zamieszaniu Wirecard zdecydowała nawet o zwolnieniu dyrektora operacyjnego, Jana Marsalka, który obiecał „odzyskać” zgubione pieniądze, ale mu się nie udało. Nie udało mu się, ponieważ prawdopodobnie te pieniądze nigdy nie istniały.

To nie pierwsze kłopoty firmy. Niemiecki organ nadzoru finansowego BaFin (Federalny Urząd Nadzoru Usług Finansowych) prowadzi obecnie trzy jednoczesne dochodzenia w sprawie Wirecard. W 2019 roku dziennik „Financial Times” opublikował artykuł o niejasnych praktykach księgowych w firmie. Z dokumentów, do których dotarli dziennikarze wynika, że firma zawyżała dane dotyczące poziomu sprzedaży oraz zysków.

CZYTAJ TAKŻE: Nie tylko Revolut. Londyn stolicą fintechowych jednorożców

Firma zapewniała, że mimo zamieszania i skandalu chce nadal działać jak dotychczas i świadczyć usługi. A jej systemy płatności oraz systemy informatyczne działają bez względu na trwające śledztwo.

Wirecard, to jeden z największych dostawców usług finansowych w Europie. Firma zajmuje się między innymi przetwarzaniem płatności i wydawaniem kart płatniczych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Regeneracyjne właściwości komórek macierzystych

Wykorzystanie komórek macierzystych i łączenie ich z innowacyjnymi biomateriałami to najnowszy trend w medycynie ...

Sony boi się klapy najnowszej PlayStation. Zaskakująca przedsprzedaż

Zamówienie PlayStation 5 wydaje się dość proste, ale tylko na pierwszy rzut oka. Żeby ...

Rosja zbuduje hyperloopa. Jazda tylko dla bogatych

Budowa systemu Hyperloop między Moskwą a St. Petersburgiem kosztować ma równowartość 18 mld dol. ...

Twitter szykuje wielki odsiew użytkowników. Uważaj, bo stracisz konto

Użytkownicy Twittera, którzy od dłuższego czasu nie używali swoich kont, mają dwa tygodnie na ...

Netflix łączy siły z mobilną potęgą

Czołowy producent urządzeń mobilnych ogłosił, że zacieśnia współpracę z Netflixem. Więcej treści telewizyjnego potentata ...

Podpis elektroniczny w chmurze wchodzi do służby zdrowia

Digitalizacja sektora ochrony zdrowia rodzi wiele szans dla prywatnych dostawców usług informatycznych. Coraz mocniej ...