Warszawski startup ma pomysł na polskie śmieci

Bloomberg

Aplikacja WasteMaster ma uporządkować rynek, na którym w Polsce działa co najmniej 100 tys. przedsiębiorstw, a jego waga przekracza 130 mln ton rocznie.

Chodzi o rynek gospodarowania odpadami. W naszym kraju nawiązywanie relacji handlowych pomiędzy jego uczestnikami – w tym dokonywanie transakcji związanych z zagospodarowaniem odpadów – jest utrudnione i nieefektywne. To m.in. pochodna braku wykorzystania nowoczesnych technologii w tym sektorze oraz braku jego dostatecznej przejrzystości. I właśnie ten stan rzeczy zamierza zmienić WasteMaster. Warszawski startup opracował apkę o tej samej nazwie, która w tej branży może być uznana za małą rewolucję.

Nietypowe trio

Aplikacja przeznaczona jest dla podmiotów wytwarzających odpady, jak i je odbierających i przetwarzających. Jak tłumaczą jej twórcy, narzędzie umożliwi nieodpłatny dostęp do ogólnopolskiej bazy kontrahentów oraz do aktualizowanych w czasie rzeczywistym ofert – w tym cen i parametrów kupna i sprzedaży odpadów.

CZYTAJ TAKŻE: Polska firma ma pomysł na elektrośmieci

Za aplikacją stoi trzech doświadczonych menedżerów, którzy połączyli wiedzę i doświadczenie zdobyte na rynkach: odpadów, technologii i automatyzacji oraz sprzedaży nowoczesnych usług. Krzysztof Kowalski przez wiele lat pracował we własnych firmach recyklingowych, wyspecjalizowanych w przetwarzaniu metali żelaznych i nieżelaznych, szlachetnych oraz elektrośmieci. Jakub Łańcucki ma przeszłość z tradycyjnej bankowości, jak i sektora fintech. Z kolei Grzegorz Krasuski specjalizuje się w projektach informatycznych i produkcji oprogramowania dla przemysłu.

Ilość odpadów niekomunalnych będących w obrocie handlowym w Polsce to ok. 130 mln ton rocznie

Wszyscy trzej postanowili połączyć siły i i uporządkować branżę gospodarowania odpadami. A było co robić. Na etapie dopracowywania pomysłu na aplikację WasteMaster jej twórcy szczegółowo przeanalizowali rynek – począwszy od wytworzenia, aż po recykling – i na podstawie danych pozyskanych bezpośrednio we wszystkich 16 województwach oszacowali, że ilość odpadów niekomunalnych będących w obrocie handlowym w Polsce to ok. 130 mln ton rocznie.

Twórcy apki WasteMaster (od lewej: Krzysztof Kowalski,
Jakub Łańcucki
oraz Grzegorz Krasuski) szykują rewolucję na rozdrobnionym
i niezbyt przejrzystym rynku odpadów,
mat. pras.

Za tą liczbą kryje się duży, zróżnicowany rynek. Z jednej strony składają się na niego przedsiębiorstwa wytwarzające odpady (np. zakłady produkcyjne), firmy branży budowlanej, rozbiórkowej, remontowej, prowadzące działalność związaną z naprawami i sprzątaniem oraz importerzy i eksporterzy. Z drugiej strony istnieje wiele wyspecjalizowanych podmiotów zajmujących się szeroko rozumianą gospodarką odpadami – oprócz zakładów odbierających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, także skupy złomu, stacje demontażu pojazdów, firmy zajmujące się wywozem gruzu. W sumie minimum 100 tys. przedsiębiorstw. I WasteMaster postanowił to uporządkować.

Rynek bardziej przejrzysty

Krzysztof Kowalski, prokurent w startupie, przekonuje, że niezbędna była integracja uczestników tego rynku. – Jest on rozdrobniony, brakuje na nim nowoczesnych narzędzi, znanych choćby z sektora finansowego. Powoduje to, że dokonywanie transakcji związanej z zagospodarowaniem odpadów, czy to przez firmę posiadającą odpad produkcyjny, czy osobę fizyczną, mającą np. gruz z budowy, jest utrudnione. Firmom wytwarzającym odpady zbyt dużo czasu zajmuje wyszukiwanie dobrej oferty i kontrahenta, który je odbierze. Z kolei firmy z branży odpadowej działające bez wsparcia nowych technologii nie mają wiedzy o potencjalnych klientach z dalej położonych miejscowości – wylicza.

CZYTAJ TAKŻE: Brytyjczycy stworzyli narzędzie, które odróżnia ludzi od… śmieci

Dzięki apce rynek ma szansę stać się bardziej przejrzysty. – Krajowe i unijne regulacje zmierzają w kierunku spełnienia przez firmy wytwarzające i przetwarzające odpady coraz bardziej restrykcyjnych norm środowiskowych oraz działań na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego. Podejmowane są także wysiłki mające na celu ograniczenie szarej strefy. W ten trend wpisuje się nasza aplikacja – podkreśla Jakub Łańcucki, współtwórca spółki.

WasteMaster działa na urządzeniach z systemem Android, ale w ciągu kilku tygodni będzie dostępny też na iOS.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

AI podpowie Nike, jakich butów chcą klienci

Amerykański koncern kupił bostoński startup Celect, który ma mu pomóc w przewidywaniu, czego oczekują ...

Polacy ruszyli po sprzęt AGD. Jedna kategoria rozbiła bank

Po fatalnym kwietniu, w maju producenci sprzedali aż o 23 proc. więcej urządzeń AGD ...

E-giganci telewizji szybko rosną poza USA

Netflix i Prime Video Amazonu poprawiają wyniki dzięki ekspansji na nowe rynki. Do 15,79 ...

Założyciel Twittera przenosi się do Afryki. Kuszą go kryptowaluty

Jack Dorsey poinformował, że chce zamieszkać w Afryce. W 2020 r. zamierza przenieść się ...

Elektroniczna skóra wielką nadzieją medycyny

Sztuczna elektroniczna skóra może okazać się przełomem i przyszłością medycyny. Wynalazek japońskich naukowców pomoże ...

Klienci Tauronu znajdą się w sieci blockchain

Energetyczna spółka rozpoczyna wspólny projekt ze startupem Billon – chodzi o pilotażowy projektem przesyłania ...