Allegro rekordowo drogie. Gdzie są granice wzrostów?

materiały prasowe

Niedawny debiutant nie zwalnia tempa. Dziś jego akcje drożeją o ponad 2 proc., a kapitalizacja przekracza 93 mld zł.

WIG20 w poniedziałek po godz. 13 spada o 0,3 proc. W górę ciągną go dwie najwięcej ważące w nim spółki: Allegro i CD Projekt. Notowania tej ostatniej zyskują 3 proc. do 364 zł, z kolei Allegro drożeje o ponad 2 proc. do ponad 91 zł. Zwyżce notowań Allegro towarzyszą wysokie obroty. Ich wartość od rana przekroczyła już poziom 120 mln zł. To dziś najwyższa wartość na GPW (wiceliderem pod względem obrotów jest Play z około 75 mln zł).

Przy aktualnej wycenie akcji, całe Allegro jest warte ponad 93 mld zł. Jest największą, krajową spółką na GPW. Z kolei pozycja wicelidera przypada CD Projektowi z wyceną wynoszącą około 35 mld zł.

CZYTAJ TAKŻE: Allegro 10-tą platformą e-handlu na świecie

Przypomnijmy, że podczas IPO akcje Allegro sprzedawano po cenie 43 zł (z przedziału 35-43 zł). IPO Allegro było największą ofertą w historii polskiego rynku kapitałowego. Zapisy na akcje w transzy dla inwestorów indywidualnych zredukowano o prawie 85 proc. Również instytucje dostały ułamek tego, ile wynosił rzeczywisty popyt. Za pozyskane z IPO około 1 mld zł (netto 900 mln zł) handlowa spółka chce zredukować zadłużenie. Niedawno informowała już o dokonaniu refinansowania zadłużenia i zmniejszeniu  go o 0,65 mld zł do 5,5 mld zł.

Inwestorzy zastanawiają się, jak dalej będzie zachowywało się na giełdzie Allegro. – Od jakiegoś czasu na rynku inwestycyjnym dochodzi do pewnego rodzaju odwrócenia normalnego porządku: zwykle to prywatni inwestorzy mieli większą skłonność do windowania wycen spółek niż bardziej zachowawczy inwestorzy publiczni. Teraz coraz częściej obserwujemy większy pragmatyzm rynku prywatnego, a zdecydowanie bardziej entuzjastyczną reakcję rynku publicznego. Nie wchodząc w głębszą analizę fundamentów spółki, obecne zachowanie inwestorów wokół Allegro wpisuje się w ten trend – komentuje Jan Habermann, partner w Credo Ventures.

Dodaje, że takie sytuacje zdarzają się najczęściej w przypadku znanych i uznanych marek konsumenckich, a nie ulega wątpliwości, że takim statusem Allegro cieszy się w Polsce.

– Na tym etapie nie da się przewidzieć, czy to co obserwujemy od debiutu spółki zmieni się w trwały trend, czy też zakończy się niedługo spektakularnym tąpnięciem. Jednak dopóki na rynkach będzie dostępna ogromna płynność, doświadczać będziemy zerowych lub nawet ujemnych stóp procentowych oraz niedoboru alternatywnych aktywów inwestycyjnych oferujących atrakcyjne stopy zwrotu, ta zwyżka ceny akcji prawdopodobnie będzie kontynuowana – podsumowuje ekspert.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rola genu CRNDE w nowotworzeniu

Badania molekularne genu CRNDE oraz poznanie funkcji transkryptów i mikropeptydu, które on koduje, mogą ...

Hakerzy chcą pomóc szpitalom. Ruszyła produkcja

Warszawski Hackerspace uruchomił szybką linię produkcyjną przyłbic ochronnych dla placówek medycznych. Do Poznania wysłano ...

Najbogatsi stawiają na akcje hi-tech

Już ponad połowa zamożnych przedsiębiorców na świecie inwestuje w akcje spółek technologicznych. Żadna inna ...

Mit polskich innowacji

Rząd chce, żeby Polska była technologicznym liderem. Ale w rankingach nadal jesteśmy w ogonie. ...

Pieniądze na grafen znalazły się w… Azotach

Po tym jak Polska Grupa Zbrojeniowa i KGHM TFI wycofali się z finansowania prac ...

Alcarelle: ten alkohol ma raz na zawsze wyeliminować kaca

Ponad 40 lat badań brytyjskiego naukowca może przełożyć się na przyjemne poranki po imprezie, ...