Pakistańczyk z Gdańska odmieni wynajem aut na świecie

Startup Finalrentals stworzył platformę, która pomaga wypożyczalniom samochodów przenieść biznes do świata cyfrowego. Stojący za projektem pakistański programista usługę rozwija w Gdańsku.
Adobe Stock

Ammar Akhtar przez lata rozwijał wielkie wypożyczalnie aut, ale postawił na własny biznes. Przeniósł startup z Dubaju do Trójmiasta i tu rozwija platformę, która ma być rewolucją na rynku.

Finalrentals ma ambicję zdigitalizować całą branżę najmu pojazdów. Założona przez pakistańskiego programistę spółka może być też źródłem inspiracji dla wielu innych zagranicznych przedsiębiorców do działania w Polsce.

Finalrentals to cyfrowa wypożyczalnia, choć nie posiada ani jednego samochodu. Stoi za nią Ammar Akhtar, który w listopadzie 2006 r. przeniósł się z Pakistanu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jako architekt programowania pracował przy stronach internetowych i systemach rezerwacji online takich wypożyczalni samochodów, jak: Budget, Thrifty, Dollar czy Payless. Tworzył rozwiązania dla wielu firm z tej branży z całego świata. – Podczas realizacji tych projektów miałem pełny dostęp do tajników branży, a to pomogło mi zrozumieć jej mechanizmy. W ciągu kilkunastu lat pracy narastał we mnie wewnętrzny konflikt – wspomina. – Firmy wynajmujące samochody mają setki pracowników i lokalizacji, mnóstwo pojazdów i zasobów, ale cyfrowe doświadczenie użytkownika pozostawia wiele do życzenia.

CZYTAJ TAKŻE: Polski startup oferuje dodatkową parę oczu dla kierowców

Jak wyjaśnia, klienci często skarżyli się na mniejszą przejrzystość rezerwacji online, ukryte opłaty. – Widziałem, że bez względu na to, jak świetna jest technologia, którą zbudowałem, cyfrowe doświadczenie użytkownika zmierza donikąd – tłumaczy. I dodaje, że właśnie z tej frustracji zrodził się Finalrentals.

Akhtar zaczął z budżetem 32 tys. zł. Po odliczeniu kosztów licencyjnych kapitał operacyjny netto startupu sięgał 15 tys. zł. Zdecydował się wyjechać z Dubaju i postawił na Polskę. Dziś Pakistańczyk przekonuje, że Finalrentals jest polskim startupem. – Przenieśliśmy IP i wszystkie aktywa technologiczne do Polski oraz zaprojektowaliśmy produkt od początku w Polsce, w ramach programu Poland Prize. Dla przedsiębiorcy ważne jest, aby pracować w środowisku, które sprzyja nowym pomysłom i jest otwarte na zagranicznych przedsiębiorców, aby poszerzać swoją sieć kontaktów i rozwijać startup w najlepszy możliwy sposób. A Polska jest niesamowitym ekosystemem startupowym, z ogromnym wsparciem – zachwala Ammar.

Plan zakłada ekspansję w ponad dziesięciu krajach. Finalrentals chce działać na zasadach franczyzy

Padło na Gdańsk. Jak zaznacza nasz rozmówca, Trójmiasto to miejsce wielkich możliwości. Jego zdaniem już dziś to jeden z najszybciej rozwijających się hubów technologicznych w regionie, szczególnie jeśli chodzi o sztuczną inteligencję.

– Trójmiasto, może śmiało się znaleźć w pierwszej piątce najlepszych miejsc w UE dla zaawansowanych technologicznie startupów i talentów inżynierskich – przekonuje założyciel Finalrentals.

Stworzona przez niego platforma ma zrewolucjonizować branżę, w której oferty najmu wciąż działają w bardzo tradycyjny sposób. Prowadzący wypożyczalnie mogą podpiąć się pod serwis, by niemal natychmiast świadczyć również cyfrowe usługi. Na portalu klienci mogą rezerwować dzienny, tygodniowy lub miesięczny wynajem – poprzez przeglądarkę lub aplikację.

CZYTAJ TAKŻE: Pożycz iPhone`a na 3 tygodnie. Nowy trend w elektronice

– Stworzyliśmy prawdziwy cyfrowy ekosystem dla wypożyczalni – twierdzi Akhtar. I dodaje, że platforma nie jest jedynie serwisem agregującym oferty wypożyczalni.

Ostatnio spółka Pakistańczyka przeżywała trudne chwile z uwagi na pandemię. – W krótkiej perspektywie ważne jest, aby przetrwać zamieszanie spowodowane Covid-19, ale gdy wszystko wróci do normy, zamierzamy ruszyć z globalnym rozwojem – zapewnia nasz rozmówca.

Plan zakłada ekspansję w ponad dziesięciu krajach. Finalrentals chce działać na zasadach franczyzy. Ponieważ gdański startup nie ma jeszcze inwestora zewnętrznego na razie działa bardzo oszczędnie. Stąd – z braku funduszy na reklamę internetową – Ammar Akhtar zdecydował się na wypozycjonowanie swojej firmy w sieci w inny sposób. – 100 proc. naszych przychodów pochodzi z ruchu organicznego. Stworzyliśmy zaawansowany technicznie moduł, który nazywamy SEO DIP, wymyślony przeze mnie na początku istnienia Finalrentals. Pozwala on na bardziej efektywne pozycjonowanie stron w Google’u i inteligentne wyszukiwanie słów kluczowych – wyjaśnia prezes Finalentals. – Jeżeli np. wpiszesz w wyszukiwarkę „rent a car in bur dubai” lub „rent a car in dubai mall”, to bardzo możliwe, że Finalrentals pojawi się na pierwszej stronie wyników – kontynuuje.

Jak wyjaśnia, system integruje lokalizacje dostawców usług z autorskim systemem SEO. Dodatkowo algorytmy łączą miesięczne i tygodniowe pakiety w dynamicznych modułach cenowych. – Ten mariaż ceny z widocznością w wyszukiwarkach jest tym, co nas wyróżnia. Co więcej, dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji, technologia sama się udoskonala i uczy codziennie – podkreśla pakistański przedsiębiorca z Trójmiasta.

Szacuje się, iż globalny rynek wynajmu samochodów wart jest około 94 mld dol. – wynika z danych IMARC Group. Według prognoz w ciągu najbliższych sześciu lat ma on rosnąć w średnim tempie ponad 7 proc. rocznie. A to oznacza, że w 2026 r. wycena tego segmentu skoczy do niemal 145 mld dol.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Spółki technologiczne z Europy idą na giełdę. Amerykanie mają apetyt

Co najmniej kilkadziesiąt spółek technologicznych z Europy rozważa debiut na giełdzie. W USA trwa ...

Zoom przeżywa boom. Światowe szaleństwo wideokonferencji

Aplikacje do organizowania wideokonferencji mają swoje trzy minuty. Zwłaszcza notowany na Nasdaq Zoom. Jeszcze ...

Dwucyfrowy wzrost sprzedaży muzyki. Napędza streaming i polscy twórcy

W pierwszym półroczu 2019 r. polski rynek muzyczny wzrósł o ponad 10 proc., osiągając ...

Zbliża się święto elektroniki w Las Vegas

Równo za trzy tygodnie rusza największa na świecie impreza dla fanów nowych technologii. To ...

Ulga IP Box ze znakiem zapytania

Firmy technologiczne i producenci gier próbują ustalić, czy mogą zastosować IP Box. Jest o ...

Gdzie, za ile i jakie posiłki zamawiamy online. Duże zaskoczenie

Wcale nie mieszkańcy metropolii, ale miast satelickich czy tzw. sypialni wydają najwięcej na posiłki ...