Taxi i hulajnogi łączą siły. Rewolucja w miejskim transporcie

Shutterstock

Eksperci już od pewnego czasu wieszczą, że działanie osobno aplikacji i operatorów, oferujących współdzielony transport w mieście, nie ma na dłuższą metę szans na przetrwanie. Przyszłością mają być serwisy agregujące tego typu usługi transportowe.

Aby nie oddać rynku nowej konkurencji silni gracze na rynku przewozów taksówkowych oraz wynajmu hulajnóg na minuty postanowili połączyć siły. Od teraz w ramach platformy Free Now, za pośrednictwem której można było zamówić taxi, oferować będzie również możliwość pożyczania jednośladów Tier. A to dopiero początek. Niemieckie Free Now zapowiada bowiem, że w ramach rozwoju tzw. multimobilności rozszerzać będzie usługi o kolejne środki transportu i kolejnych zewnętrznych operatorów.

Kooperacja Free Now i Tier właśnie wystartowała w Polsce. – Tak samo jak kierowcy taxi są samodzielnymi przedsiębiorcami, którzy dzięki naszej platformie mogą zarabiać i pozyskiwać pasażerów, tak samo urządzenia transportu osobistego zewnętrznych partnerów mogą być dostępne w naszej aplikacji i tym samym poszerzać swoje kanały dotarcia do użytkowników – wyjaśnia Krzysztof Urban, szef Free Now na Polskę.

CZYTAJ TAKŻE: Szalejesz na hulajnodze? Operatorzy znaleźli sposób

Free Now wcześniej rozwijało własną flotę hulajnóg, ale ten projekt został zarzucony. Teraz z apki taksówkowej będzie można pożyczać hulajnogi innego operatora. Partnerstwo ma charakter globalny (wspólne usługi działają już w Niemczech, Wlk. Brytanii i Fracji), a – jak wskazuje firma, za którą stoją Daimler i BMW – docelowo Free Now ma przekształcić się w platformę MaaS (Mobility as a Serice, czyli mobilność jako usługa). W niektórych krajach firma oferuje już usługi mobilności różnych operatorów, w tym e-skutery i carsharing (m.in. w Niemczech). Do końca 2021 r. Free Now planuje osiągnąć 4 mln przejazdów z partnerami w zakresie multimobilności.

Podobnych partnerstw na rodzimym rynku przybywa. Przykładem jest współpraca 4Mobility (carsharing) z Blinkee.City (skutery elektryczne). W ramach jednej apki od tego roku można pożyczać pojazdy obu operatorów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prezes France Télécom odpowie za samobójstwa pracowników

Na początku maja rozpocznie się w Paryżu oczekiwany od dawna proces dawnego kierownictwa telekomunikacyjnego ...

Spółka wspierająca rządową inwigilację idzie na giełdę

Megvii Technology, jedna z największych chińskich firm zajmujących się sztuczną inteligencją(AI) złożyła dokumenty dotyczące ...

Jak dobrać dobrą terapię antynowotworową

Podczas chemioterapii w leczeniu nowotworów wysoka skuteczność naprawy DNA w ich komórkach skutkuje niską ...

Arabowie lecą na Marsa. Cel: kolonizacja

Pierwsza misja kosmiczna, za którą stoi kraj arabski, właśnie wystartowała. Zjednoczone Emiraty Arabskie wysłały ...

Sąd nakazał babci usunięcie zdjęć wnuków z Facebooka

Babcia publikująca zdjęcia swoich wnuków na Facebooku narusza postanowienia zawarte w RODO – stwierdził ...

Bezpieczeństwo IT jeszcze ważniejsze w dobie pracy zdalnej

Z uwagi na dynamicznie rozwijającą się sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 w ...