Kosmiczny wyścig miliarderów. Bezos przegra z Bransonem?

Richard Branson
Bloomberg

Który z technologicznych bogaczy pierwszy wyruszy w kosmiczną podróż? Do tej pory w podboju kosmosu prym wiodła firma Spacex, należąca do Elona Muska, ale to Jeff Bezos, założyciel Amazona, miał być pierwszym miliarderem, który opuści orbitę ziemską.

Na pokładzie jednej ze swoich rakiet Blue Origin miał wyruszyć w misję „turystyczną” już 20 lipca. Niespodziewanie, na kilka tygodni przed startem, przelicytował go inny rywal w kosmicznym wyścigu – Richard Branson. Brytyjski miliarder, twórca koncernu Virgin, ogłosił, że 11 lipca osobiście wzbije się rakietą Virgin Galactic. Odbędzie więc podróż na dziewięć dni przed historycznym lotem Bezosa.

CZYTAJ TAKŻE: Coraz bliżej kosmicznej turystyki. Udany lot Virgin Galactic

To zaskakujące ogłoszenie stawia Bezosa w niezręcznej sytuacji, gdyż od wielu miesięcy przygotowywał się do tego, by zapisać się w historii jako ten „pierwszy”. Co teraz? Czy Blue Origin zmieni datę startu? Na razie nie wiadomo. Virgin Galactic wzbije się w powietrze z bazy w Nowym Meksyku. Na pokładzie statku mają znaleźć się również Beth Moses, szefowa szkolenia firmy, a także inni pracownicy koncernu: Colin Bennett i Sirisha Bandla.

CZYTAJ TAKŻE: Jeff Bezos wyśle latem turystów w kosmos. Bilet można wygrać

Rywalizacja Bransona i Bezosa o opracowanie, przetestowanie i wystrzelenie rakiet suborbitalnych, które mogą zabrać bogatych poszukiwaczy mocnych wrażeń na krótkie „przejażdżki” w kosmos trwa od początków XXI w. Jeff Bezos miał w debiutancki lot zabrać ze sobą swojego brata Marka, a także 82-letnią Wally Funk (będą młoda przeszła szkolenie, ale ostatecznie NASA odmówiła jej możliwości udania się w kosmos) oraz tajemniczego zwycięzcę aukcji, który kupił bilet za ponad 28 mln dol.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Producenci mają dość aut? Czas na loty, opiekę, niszczenie chwastów

Koncerny motoryzacyjne to już nie tylko auta. Firmy coraz częściej biorą się za nowatorskie ...

W Polsce rusza silny konkurent dla Uber Eats

Estońska firma Bolt, która skutecznie wygryzła sobie pokaźny kawałek rynku przewozu osób w Polsce ...

Pokaż mi swoje urządzenie, a powiem Ci, kim jesteś

Ostrożności w udostępnianiu danych o sobie nigdy za wiele – ale są sytuacje gdy ...

To już ostateczny koniec Naszej Klasy

Kultowy serwis społecznościowy Nasza Klasa, który latami dominował na polskim rynku, za dwa miesiące ...

100 mln nowych aplikacji. Toniemy w masie informacji

W kilka lat tylko w tej części świata może powstać 100 mln nowych aplikacji. ...

Współzałożyciel Apple odwiedzi we wtorek Polskę. Jaki jest Steve Wozniak?

Człowiek, któremu zawdzięczamy komputery osobiste z klawiaturą i ekranem, to obecnie rozchwytywany komentator branży ...