Aktualizacja: 21.11.2024 21:36 Publikacja: 19.10.2021 00:48
Foto: Adobe Stock
To niesamowite, jak dużo kobiet pracuje w polskich firmach technologicznych – zauważył niedawno w rozmowie z „Plusem Minusem” Dominik Andrzejczuk. Amerykański inwestor polskiego pochodzenia, który z Doliny Krzemowej (gdzie technologią zajmują się sami mężczyźni) przeniósł się nad Wisłę, wspomina swe zaskoczenia dużą liczbą programistek. – To daje polskim firmom naturalną przewagę w świecie, gdzie równowaga płci jest coraz ważniejsza w biznesie – ocenił Andrzejczuk. Raporty czołowych spółek IT wskazują, że choć do równowagi płci trochę im jeszcze brakuje, to udział kobiet jest już znaczący. W Grupie Asseco na koniec ub. r. panie stanowiły 40 proc. z ponad 28 tys. pracowników. Z kolei CD Projekt, najbardziej znany producent gier, w ostatnich trzech latach zwiększył udział kobiet z 24 do 27 proc. Na tym nie koniec, bo z początkiem października spółka rozpoczęła rekrutację do programu stypendialno- -mentoringowego dla uczennic szkół średnich zainteresowanych pracą w branży gier wideo. Organizuje go wraz z Fundacją Edukacyjną Perspektywy. – Chcemy ułatwić dziewczynom dostęp do naszej branży, a ją samą uczynić bardziej różnorodną – podkreśla Agnieszka Szamałek-Michalska, menedżer ds. komunikacji wewnętrznej w CD Projekt Red.
Wraz z rozwojem technologii i boomem na sztuczną inteligencję jest ona używana także przy atakach hakerskich. Dobra wiadomość jest taka, że jej możliwości można wykorzystać również w cyberobronie.
W celu identyfikacji obszarów do zastosowania generatywnej AI, szacowania ryzyka projektów i zapewnienia bezpieczeństwa tego rodzaju rozwiązaniom PZU powołało specjalny zespół GPT Lab. Firma testuje również na potrzeby wewnętrzne Asystenta AI, który zwiększy efektywność i jakość pracy.
Sprzedawcy prądu w świecie online chcą być jak bankowość elektroniczna. Nie mają wyjścia, bo dostarczają usługi klientom przyzwyczajonym do wygody i szybkości w załatwianiu formalności.
Około 85 proc. Polaków korzysta z internetu, ale bycie online dla wielu stało się męczące. Z badań firmy NordVPN wynika, iż 30 proc. internautów z chęcią zdecydowałaby się na usunięcie swoich danych z sieci, gdyby miało taką możliwość.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
NordLayer, firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, opracowała ranking miejsc, które najbardziej sprzyjają pracy z domu, czy też w trakcie tzw. workation (łączenie wakacji z pracą).
Z najnowszego raportu dotyczącego dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstw produkcyjnych wyłaniają się optymistyczne wnioski. Inwestycje w IT idą w górę. Ale nadal jest dużo do zrobienia.
Rodzime przedsiębiorstwa produkcyjne szybko się cyfryzują, ale technologia sztucznej inteligencji w nich ledwie raczkuje. Tylko 14 proc. firm z tej gałęzi gospodarki używa narzędzi AI – wskazują najnowsze badania.
Polska jest dziś w ogonie wyścigu państw wspierających systemowo innowacje. Mimo że nasza gospodarka jest jedną z większych w Europie, w rankingu inwestycji VC w stosunku do PKB plasujemy się na jego dole.
Kompetencje cyfrowego młodego pokolenia Polaków są dramatycznie niskie. Z przeprowadzonego w naszym regionie Europy testu wśród tysięcy uczniów szkół podstawowych i liceów wynika, że to właśnie młodzież znad Wisły wypada najgorzej.
Prawie każdy przedsiębiorca mierzył się z wdrożeniem systemu informatycznego, a tym samym z umową wdrożeniową. Odpowiednie jej skonstruowanie jest jednym z czynników, od których zależy powodzenie adaptacji.
Liczba możliwych kombinacji produktowych jest skończona. Dlatego rozwój technologii jest jednym z kluczowych elementów budowy przewagi konkurencyjnej – mówi Wojciech Mach, CEO GFT Poland.
Głosowanie przez internet? – Pierwszym krokiem mogłyby być wybory przedterminowe, jako forma testu. Na przykład na poziomie gminy czy wyborów uzupełniających do Senatu – mówi „Rzeczpospolitej” Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji (Nowa Lewica).
Bank Centralny Cypru w ramach unijnej inicjatywy badającej cyberbezpieczeństwo wytypował kraje, w których hakerzy sieją największy zamęt. Polska znalazła się na podium niechlubnego rankingu. Skala incydentów jest gigantyczna.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas