Najwięcej wydajemy na smartfony

Polakom daleko jeszcze do Amerykanów, którzy w Czarny piątek ogołacają sklepy z przecenionej elektroniki.
Bloomberg

Na elektronikę przeciętny Polak wydaje już 278 euro rocznie. To kilka razy mniej niż konsument w Europie Zachodniej.

W Polsce elektronika to jeden z filarów handlu. Nic dziwnego: jej rynek wart jest już niemal 11 mld euro. Polacy systematycznie zwiększają swoje wydatki na ten cel. Jeszcze w 2012 r. wydawali na elektronikę niemal 100 euro na osobę, obecnie 278 euro rocznie.

Z Grekami, za Hiszpanami

W przeliczeniu na osobę wydatki Polaków sięgnęły dopiero poziomu Grecji, ale w Hiszpanii czy Portugalii nadal są wyższe. W Europie Środkowo-Wschodniej niższe niż u nas są choćby na Węgrzech czy w Rosji. W Polsce widać jednak bardzo duży skok.

Struktura wydatków jest w różnych krajach zbliżona – w Polsce największą kategorią jest telekomunikacja, kolejne to IT i duże AGD. Zwłaszcza ta ostatnia jest dość stabilna, w końcu nawet przy gorszej koniunkturze konsumenci wymieniają psujący się sprzęt na nowy. W Polsce to awaria jest nadal argumentem za wymianą sprzętu na nowy. Konsumenci w bogatych krajach często robią to, by obniżyć zużycie energii elektrycznej czy wody w miarę pojawiania się na rynku nowych, bardziej efektywnych modeli.

Branża oczekuje, że wartość wydatków Polaków na elektronikę ma nadal rosnąć, także dzięki coraz większemu udziałowi coraz nowszych kategorii. – Producenci z pewnością będą rozwijali inteligentne systemy sterowania, które umożliwiają domowym urządzeniom elektronicznym porozumiewanie się ze sobą. To odpowiedź na oczekiwania użytkowników, aby technologie zwiększały komfort życia codziennego – mówi Marcin Rosati, prezes MediaMarktSaturn Polska.

Kolejnym trendem może być wzrost zapotrzebowania na urządzenia energooszczędne, co jest związane nie tylko z rosnącymi kosztami ich eksploatacji, ale też z większą świadomością ekologiczną konsumentów. – Duży potencjał wykazuje także segment gamingowy: obserwujemy dużą dynamikę wzrostu rynku gier oraz urządzeń i akcesoriów dla graczy – dodaje Rosati.

Czarny Piątek tuż-tuż

W Polsce wciąż panuje ogromna konkurencja związana z tym, że konsumenci są bardzo wrażliwi na poziom cen i szukają promocji. Wiele zakupów jest wstrzymywanych z powodu np. spodziewanych posezonowych wyprzedaży.

Elektronika jest także kategorią, która jako jedna z pierwszych podbiła internet. Konsumenci nie bali się zamawiać nawet kosztownych laptopów czy telewizorów online, skoro ceny były niższe niż w sklepach stacjonarnych.

Nie inaczej jest przy okazji zbliżającego się Czarnego Piątku (23 listopada) – elektronika to obok odzieży kategoria, której konsumenci będą szukali w ten dzień najczęściej. Lidl zapowiada oferty sprzętu tańszego nawet o 60 proc. Wszystkie sieci ze sprzętem szykują okazje cenowe nie tylko na ten dzień, ale na cały weekend. Podobnie Allegro. – Przez cały tydzień od 19 do 26 listopada będzie można skorzystać z ponad 100 tys. promocyjnych ofert, z cenami specjalnie obniżonymi z okazji Black Week, po raz pierwszy akcja ma taką skalę – wyjaśnia firma.

Allegro podaje, że wśród bestsellerów będą m.in. produkty marki Xiaomi, takie jak oczyszczacze powietrza, smartfony, automatyczne odkurzacze, powerbanki czy opaski sportowe. To również telewizory Kruger & Matz, smartfony Sony, Nokia i Samsung, sprzęt muzyczny Blaupunkt, oczyszczacze powietrza Philips, drukarki Canon, kamery D-Link. Firma kusi też nowymi komputerami Apple’a, których cena ma być obniżona o 33 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kolejna ofiara Fortnite’a. Ogromne zwolnienia pracowników

Jeden z największych producentów gier wideo, Blizzard, ogłosił plany zwolnienia 8 proc. pracowników spośród ...

Cyfrowa transformacja kontra mity i fake newsy

Zamiast możliwie szybko wprowadzać nowe technologie cyfrowe i korzystać z nich z pożytkiem dla ...

Internet rzeczy wkracza na scenę. Czy będzie bezpieczny?

Do sieci podłączonych jest już kilkadziesiąt miliardów różnych urządzeń. Przemysł 4.0 nie miałby racji ...

Facebook odkrywa karty. Dlaczego widzisz właśnie to?

Kliknięcie trzech kropek pozwoli dowiedzieć się, dlaczego Facebook wyświetlił nam daną informację. Facebook co ...

Hakerzy złamali zabezpieczenia iPhone`a. A miał być taki bezpieczny

Eksperci ds. cyberbezpieceństwa z Google Project Zero odkryli zhakowane strony internetowe, które wykorzystywały wcześniej ...

Wisła napędzi internetowe zbiórki

Rynek tzw. crowdfundingu w Polsce, choć wciąż raczkuje, rośnie w tempie 20–30 proc. rocznie ...