5 premier na CES 2019. Wkrótce zadebiutują w Polsce

Chodzący pojazd-robot Hyundaya
Bloomberg

W Las Vegas poznajemy co roku najnowsze trendy w technologiach. Swoje premiery mają tu nowości prezentowane przez gigantów branży, ale także innowacyjne firmy stawiające często pierwsze kroki w globalnym biznesie.

W tym roku nie brakuje ciekawych produktów. Prezentujemy zestawienie wybranych z nich. Zobaczcie co pokazywane jest na CES 2019:

Nowatorskie gogle VR z internetową przeglądarką

Firma HTC wprowadza Vive Pro Eye, nowy zestaw z wbudowanym w gogle systemem śledzenia ruchów gałek ocznych. To gwarantuje nowy sposób interakcji z otoczeniem, w tym sterowanie wzrokiem w aplikacjach, eliminując tym samym potrzebę korzystania z kontrolerów. Dostępna w tym roku ma być już pierwsza gra wykorzystująca tę technologię – Major League Baseball. Choć Vive Pro Eye stworzono z myślą o rynku cyfrowej rozrywki, to rozwiązanie to daje też zwiększone możliwości w aplikacjach szkoleniowych. Urządzenie zadebiutuje w II kwartale br.

HTC ogłosiło również połączenie sił z Mozillą i Amazon Web Services (AWS) nad projektem stworzenia przeglądarki internetowej dedykowanej VR. Pozwoli ona konsumentom zanurzyć się w wykreowanych światach, nawet podczas przeglądania stron internetowych. W konsekwencji Firefox Reality stanie się domyślną przeglądarką na HTC Vive.

Pierwszy Chromebook z procesorami AMD i grafiką Radeon

Acer rozszerzył swoją wielokrotnie nagradzaną linię 15,6-calowych Chromebooków o pierwszy model, pracujący na bazie procesora AMD. Chromebook 315, bo o nim mowa, wyposażony został w najnowsze procesory 7 generacji AMD A6-9220C lub A4-9120C. Procesory z grafiką Radeon zapewniają wysoką wydajność, pozwalają przesyłać strumieniowo wideo, uruchamiać najnowsze aplikacje, grać w gry internetowe i przeglądać internet aż do 10 godzin bez przerwy. Chromebook 315 wyposażono w wyświetlacz IPS o przekątnej 15,6 cala w rozdzielczości Full HD dostępny m.in. w wersji dotykowej (CB315-2HT). Kamera internetowa HD ma szerokie pole widzenia 88 stopni. Na uwagę zasługuje też pełnowymiarowa, podświetlana klawiatura. Wersja A6-9220C z ekranem dotykowym będzie dostępna w Polsce od kwietnia. W konfiguracji 4 GB RAM, 32GB eMMC ma kosztować od 1699 zł, w konfiguracji z 8 GB RAM i 64GB eMMC – od 1999 zł.

Kamery współpracujące z asystentami głosowymi

D-Link przygotował najnowsze rozwiązania bezprzewodowe dla inteligentnego domu, które obejmują nową generację routerów WiFi Mesh oraz kamery mydlink współpracujące z asystentem głosowym Amazon Alexa lub Google Assistant. Routery z rodziny Exo z oprogramowaniem McAfee Protection gwarantują bezpieczne połączenia bezprzewodowe – wykrywają i blokują każde zagrożenie dzięki mechanizmowi McAfee’s Global Threat Intelligence. Dostępne na rynku mają być jeszcze w I półroczu. Z kolei kamery – zewnętrzna Full HD WiFi DCS-8600LH oraz obrotowa HD WiFi DCS-8515LH – zaprojektowano z myślą o nowoczesnych inteligentnych domach. Polecenia można wydawać im przy użyciu głosu. D-Link wprowadza też nowe funkcje aplikacji mydlink na urządzenia mobilne, które zwiększają kontrolę nad domami i biurami. W przypadku wykrycia ruchu użytkownicy otrzymają powiadomienie w postaci zrzutów ekranu, dzięki czemu mogą zaalarmować odpowiednie służby.

Sztuczna inteligencja dostosuje obraz w telewizorze

 

Flagowa rodzina telewizorów Sony Master Series powiększa się o modele Full Array LED 8K HDR ZG9 z ekranami 98″ i 85″ oraz OLED 4K HDR AG9 z ekranami 77″, 65″ i 55″. Określenie Master Series zarezerwowane jest dla najlepszych telewizorów Sony, które pod względem jakości, kolorystyki, kontrastu i klarowności obrazu, a seria AG9 porównywalna jest z monitorami profesjonalnymi. Modele zaprojektowano tak, by jeszcze lepiej oddawały intencje autorów treści – wprowadzono w nich tryb kalibracji aplikacji Netflix i obsługę materiałów IMAX Enhanced. Nad zapewnieniem precyzji detali oraz odpowiedniego kontrastu czuwa najnowszy procesor obrazu X1 Ultimate, a inteligentny algorytm wykrywania i analizowania obiektów, opracowany specjalnie na potrzeby materiałów w rozdzielczości 8K, nadaje obrazowi większy realizm. Obie nowe serie są oparte na platformie Sony Android TV, pozwalającej używać aplikacje z serwisu Google Play, jak YouTube, czy Prime Video.

Nowe funkcje i obiektyw dla bezlusterkowców

Aparaty Nikon Z 6 i Z 7 w nowej odsłonie. Po pierwsze urządzenia zyskały nowe funkcje. Producent wyposażył je w system Eye AF, który automatycznie wykrywa oczy fotografowanego obiektu, co ułatwia ustawianie ostrości i pozwala na portrety z wyraźnymi oczami osób, a także w rozwiązanie, które pozwala na pracę z Atomos Ninja V, czyli tzw. nakamerowym monitorem/rekorderem nagrywającym i odtwarzającym materiały wideo w wysokiej rozdzielczości. Po drugie Nikon dodał obiektyw NIKKOR Z 14–30mm f/4 S do linii S obiektywów pełnoklatkowych przeznaczonych do aparatów bezlusterkowych Nikon Z. Jako ultraszerokokątny zoom cechujący się kompaktową konstrukcją, płaskim przednim elementem i mechanizmem chowania. Producent zapewnia, że znakomicie sprawdzi się on podczas fotografowania, a jeszcze lepiej przy filmowaniu. Obiektyw trafi do sprzedaży w Polsce w kwietniu.

Mogą Ci się również spodobać

Huawei chciał zastąpić Androida. Na razie poniósł porażkę

Program Ark Complier miał pozwolić na przystosowanie w łatwy sposób aplikacji zrobionych pod Androida ...

Karol Mazurek: Współpraca banków z fintechami jest teraz modna

Wszyscy chcą działać w zwinny sposób, a ciężko zmienia się duże i osadzone w ...

IBM pokazał urządzenie kwantowe. To przełom w komputerach

Maszyny z ogromną mocą obliczeniową mogą już trafić do firm. Idzie nowa rewolucja technologiczna, ...

Bloober Team przekłada premierę. Przez Cyberpunka

„The Medium” nie ukaże się 10 grudnia, ale dopiero 28 stycznia 2021 r. „Decyzja ...

Autonomiczne auta? Znany wynalazca: Pierwsze będą ciężarówki

Jeden kierowca będzie konwojować kilka pojazdów – mówi Harold Goddijn, dyrektor zarządzający firmy TomTom. ...

Powstanie pierwszy kosmiczny hotel. Będzie biblioteka i spa

To będzie jeden z najbardziej szalonych projektów hotelarskich w historii. Kalifornijska firma The Orbital ...