Facebook zaprezentował nowe urządzenie, które w zamyśle ma być oknem na świat. To połączenie elektronicznego asystenta w rodzaju Alexy i ekranu z wbudowaną kamerą. To właśnie dotykowy ekran i kamera różnią go od typowego zestawu inteligentnego asystenta.

W sercu Portal i Portal+ (urządzenie występuje w dwóch wersjach) tkwi Alexa od Amazona. Facebook dodał do tego dotykowy ekran i kamerę. Dzięki temu obok funkcji dostępnych głosowo konsument zyskał dostęp do możliwości przeglądania aplikacji bezpośrednio na ekranie, do wideorozmów czy też do traktowania Portalu jak interaktywnej ramki na zdjęcia. Facebook zapewnia przy tym o tym, że prywatność użytkowników jest dobrze zabezpieczona.. Jest to tyle ważne, że np. Facebook chwali się możliwościami wideorozmowy – kamera ma umieć podążać za twarzą osoby, która wędruje po pokoju w trakcie rozmowy.

Prywatność ma być przede wszystkim zabezpieczana szyfrowaniem połączeń i tym, że rozmowy mają nie być nagrywane i przechowywane na serwerach Facebooka. Dodatkowo w zestawie użytkownik znajdzie zaślepkę do kamery.

Standardowa wersja Portal jest wyposażona w ekran 10,1” o rozdzielczości 1280×800. Portal Plus ma już ekran o przekątnej 15,6 cala i oferuje rozdzielczość FullHD. Ceny urządzenia mają zaczynać się od 199 dolarów (Portal).

Obawiającym się o prywatność warto zwrócić uwagę, że w domach już od dawna znajdują się urządzenia mogące dokładnie śledzić na wizji codzienne życie – od smartfonów, poprzez telewizory z wbudowaną kamerą, aż po komputery z kamerami w zestawie. Teleekran od Facebooka jest ich logicznym rozwinięciem.