– Wkrótce udostępnimy jedną z najważniejszych aktualizacji systemu Windows w ciągu ostatniej dekady, aby odblokować większe możliwości ekonomiczne dla programistów i twórców – powiedział Satya Nadella podczas konferencji Build 2021.

Szef Microsoftu powiedział, że testował najnowszą wersję systemu operacyjnego przez kilka miesięcy. – Jestem niesamowicie podekscytowany następną generacją systemu Windows – powiedział.

CZYTAJ TAKŻE: Rewolucja we flagowym produkcie Microsoftu

Portal The Verge pisze, że nowy system ma być bardziej przyjazny i użyteczny dla każdego programisty Windows. Nadella zapowiedział, że „powita każdego twórcę, który szuka najbardziej innowacyjnej, otwartej platformy, do tworzenia i dystrybucji aplikacji oraz zarabiania na nich”. Portal pisze, że Microsoft pracuje nad zaktualizowaną wersją Microsoft Store, dającą programistom większą elastyczność w dystrybucji ich oprogramowania.

Wśród wielu zmian, które firma planuje, ma być narzędzie umożliwiające firmom korzystanie z własnego systemu płatności w celu pobierania opłat za zakupy w aplikacji, omijając np. system płatności i sklep Apple.

Najnowsza wersja systemu Windows 10 21H1 ma roboczą nazwę Sun Valley. Według The Verge wspomnienie Nadelli o „następnej generacji systemu Windows” może sugerować, że firma przygotowuje się do bardziej znaczącej zmiany związanej z brandingiem Windows niż tylko samego interfejsu użytkownika.

CZYTAJ TAKŻE: Żołnierze będą widzieć przez ściany. Megakontrakt Microsoftu

Koncern poinformował też, że Windows 10X, system operacyjny zbudowany dla urządzeń z dwoma ekranami, nie będzie już dostępny. Jednak najlepsze jego elementy znajdą się w uproszczonej wersji Windows 10.

Microsoft zapowiada też aktualizację przeglądarki Edge do wersji 91 i zapewnia, że będzie to najwydajniejsza przeglądarka dla Windowsa.