Sprzęt od producenta oprogramowania testowany był już w US Army od 2018 r. W ramach projektu IVAS (Integrated Visual Augmentation System) sprawdzano funkcjonowanie poszczególnych funkcjonalności gogli – możliwości nawigacyjne GPS, noktowizyjne, emisji obrazu termicznego i wyświetlanie wideo wysokiej rozdzielczości na ekranie head-up, znanym m.in. z gogli pilotów najnowocześniejszych myśliwców.

CZYTAJ TAKŻE: Żołnierze zyskają moc przenikania wzrokiem ścian

Wdrażane przez Microsoft rozwiązanie wykorzystuje również zaawansowane systemy łączności oraz rzeczywistość rozszerzoną i uczenie maszynowe – w efekcie gogle są w stanie imitować środowisko treningowe (w tzw. rzeczywistości mieszanej). To swego rodzaju wirtualny poligon. Ale wojskowo zestawy HoloLens pozwoli także operatorom pojazdów opancerzonych obserwować otoczenie, bez konieczności wychylania się z pojazdu (to tzw. funkcja widzenia przez ściany).

""

Microsoft

cyfrowa.rp.pl

Najnowszy zakup US Army ma poprawić bezpieczeństwo i efektywność żołnierzy poprzez lepszą wymianę informacji i szybsze podejmowanie decyzji. Cywilna wersja HoloLens kosztuje ok. 3,5 tys. dol.