Technologiczni giganci inwestują miliardy w biura i kampusy

Bloomberg

Google będzie miał nową siedzibę w Nowym Jorku i snuje plany ogromnego miasteczka-kampusu w Mountain View w Kalifornii. Z kolei Apple ogłosił budowę drugiego kampusu w Austin w Teksasie za miliard dolarów.

Nowa biznesowa siedziba Google,a powstanie przy Hudson Square w Nowym Jorku. O zakupie biur o powierzchni 160 tys. metrów kwadratowych poinformowała na swoim służbowym blogu wiceprezes ds. finansowych Google i spółki-matki Alphabet Ruth Porat.

Google podpisało już umowy dotyczące adresów 315 i 345 Hudson Str. na Dolnym Manhattanie. Firma ma też przejąć teren na 550 Washington Street, na południe od modnej West Village.

W Nowym Jorku Google ma już swój własny budynek na 111 Eight Avenue w dzielnicy Chelsea, który kosztował 1,8 mlda dol. Jest to jedna z największych nowojorskich nieruchomości komercyjnych, ma powierzchnię około 270 tysięcy metrów kwadratowych. Koncern kupił budynek za niemal 2 mld dolarów w 2010 roku.

Google Hudson Square, bo tak będzie się nazywać nowy kampus, będzie gotowy do częściowego zasiedlenia przez pracowników Google w 2020 roku, zaś całość oddana zostanie do użytku w 2022 roku – informuje CNN Bussines.

Obecnie Google zatrudnia w Nowym Jorku ponad 7 tysięcy osób. Dzięki nowej siedzibie koncern może podwoić zatrudnienie w tym mieście w ciągu najbliższych 10 lat – poinformowała Ruth Porat.

„Nowy Jork nadal jest świetnym źródłem różnorodnych, światowej klasy talentów – to właśnie przyciągnęło Google do miasta w 2000 roku i to właśnie nas tutaj trzyma” – napisała na blogu Ruth Porat.

Andrew Bartels, główny analityk Forrester Research, firmy analitycznej zajmującej się rynkiem nowych technologii, uważa, że Nowy Jork będzie coraz mocniej przyciągał firmy technologiczne. Dolina Silikonowa stała się dla wielu z nich „zbyt ciasna i zbyt droga”, a w Nowym Jorku jest coraz łatwiej znaleźć najlepszych pracowników. – Nowy York jest mniej oderwany od prawdziwego życia i biznesowych zapotrzebowań amerykańskich firm, dla których spółki technologiczne wymyślają nowe rozwiązania – tłumaczył Bartels.

CZYTAJ TAKŻE: Google buduje własne miasteczko: będą domy, parki, sklepy i kina

Google nie tylko przejmuje stojące już biurowce, ale zamierza też budować na wielką skalę. Koncern przedstawił właśnie plany budowy miasteczka i kampusu w Mountain View w Kalifornii o łącznej powierzchni 29 hektarów. Znajdą się tu nie tylko biura, ale także powierzchnie handlowe i nowe domy, parki oraz kina. Do ogrzewania i chłodzenia obiektu wykorzystane zostaną geotermalne pompy ciepła, a z kranów popłynie uzdatniona deszczówka.

Google rozwija też sieć kampusów dla startupów. Znajdują się już w Tel Avivie, Londynie, Seulu, Madrycie, Londynie i Warszawie. Ten ostatni w dawnej fabryce wódek Koneser na warszawskiej Pradze. Kolejną lokalizacją miał być Berlin, ale firma zrezygnowała po protestach mieszkańców.

CZYTAJ TAKŻE: „Wujka” Google’a pytamy od 20 lat

W kampusy inwestują miliardy również inne firmy technologiczne. W ostatnich dniach Apple ogłosił plany budowy drugiego kampusu w Austin w Teksasie. Inwestycja ma kosztować na początek miliard dolarów. Na powierzchni 540 tys. m kw. pracować tu będzie docelowo 15 tys. osób – specjaliści zajmujący się badaniami i rozwojem, finansami, sprzedażą i obsługą klienta (w dotychczasowym kampusie w Austin pracuje pracuje już 6,2 tys. osób). To największa filia spółki, obok siedziby głównej w Cupertino w Dolinie Krzemowej. Koncern planuje też trzy nowe oddziały – w Seattle, San Diego i Culver City w Kalifornii. W każdym pracę znajdzie ok. tysiąc osób. Łącznie inwestycje w nowe biura i kampusy w USA w 5 lat mają kosztować Apple łącznie 10 mld dol.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gra CI Games promowana przez Nintendo

„Röki” z portfela giełdowej spółki znalazło się wśród zapowiedzi nowych produkcji na konsolę Switch. ...

W Rosji powstaną smart cities

Gigant atomowy i technologiczny Rosatom zmieni kurorty Kaukazu w smart cities. Rosyjskie miasta są ...

Startupy 2019. Apzumi Spatial rozszerza Google Glass

Poznański startup, kierowany przez Łukasza Andrzejczyka, sięga po rozszerzoną rzeczywistość i sztuczną inteligencję. To ...

„Kler” zapewnił kinom kolejny rekordowy rok

W grudniowym repertuarze brakuje hitów, ale promocje i wysyp premier pomogą uciułać 2,6 mln ...

Polacy nieufni wobec sztucznej inteligencji

Choć obecnie w Polsce bezpośrednie doświadczenia ze sztuczną inteligencją ma zaledwie 23 proc. osób, ...

Rosja oferuje wsparcie Huawei

Kreml zaproponował atakowanemu przez Waszyngton chińskiemu koncernowi Huawei, by wykorzystywał w swoich urządzeniach rosyjski ...