SpaceX ma kłopoty. Była stażystka oskarża firmę Elona Muska

Bloomberg

Była stażystka SpaceX Elona Muska pozwała firmę. Kobieta twierdzi, że nie przedłużono z nią kontraktu po tym, jak poskarżyła się na swojego managera.

Julia CrowleyFarenga, była stażystka w SpaceX, twierdzi, że firma zemściła się na niej po tym, jak zgłosiła molestowanie seksualne oraz dyskryminację ze względu na płeć. Kobieta pozwała firmę, która pozbyła się jej zaraz po stażu, mimo iż wcześniej obiecywano jej pracę na stałe. Kobieta twierdzi w pozwie, że jej bezpośredni przełożony nie tylko niestosownie wypowiadał się w jej obecności, ale także „podejmował czynności”, które można uznać za molestowanie seksualne.

CZYTAJ TAKŻE: Elon Musk łączy mózg z komputerem. Pokazał świnię, następni ludzie

Julia CrowleyFarenga pracowała jako stażystka w SpaceX w latach 2015-2017. Co roku jej bezpośrednim przełożonym był ten sam mężczyzna., wynika z pozwu, który wpłynął do sądu w Los Angeles.

Podczas ostatniego stażu kobieta postanowiła poskarżyć się w dziale personalnym na nietypowe zachowanie szefa, który przeciągał spotkania z nią do 2 godzin, podczas gdy z innymi pracownikami spotkania trwały po 30 minut. Poza tym kobieta twierdzi, że podczas tych spotkań wypytywał ją o sprawy niewiązane z pracą – informuje portal The Verge.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykanie porzucają Sojuzy. Czy Rosja sięgnie po rakiety SpaceX?

Manager miał też „ostrzegać” ją przed rozmowami z mężczyznami”, sugerując, że zbyt częsta rozmowa z nimi może zostać „źle odebrana”, że jest zbyt towarzyska i „nigdy nie bywa przy biurku”. Na jednym z przedłużających się spotkań miał jej powiedzieć, że wolałby być z nią w parku rozrywki „Harry Potter World” niż w pracy, a także, że jest „wyjątkowa” i chciały spędzić resztę życia, „rozszyfrowując” ją. Kobieta określiła go w pozwie jako „zaborczego i zazdrosnego”.

Po spotkaniu w dziale HR oraz z jednym z wiceprezesów firmy kobieta dostała propozycję przeniesienia do innego działu, na co się zgodziła. Jednak po zakończeniu stażu otrzymała negatywna opinie na temat swojej pracy, mimo, iż pięć poprzednich było pozytywnych. Mimo ustnych zapewnień, że ma szanse na pracę w SpaceX po zakończeniu stażu nie otrzymała żadnej oferty. Postanowiła jednak złożyć aplikację sama, jednak nieoficjalnie poinformowano ją, że nie ma szansy by jej aplikacja została zaakceptowana za blokadę odpowiedzialny jest wiceprezes, z którym rozmawiała o kłopotach z managerem. Według pozwu chodzi o wiceprezesa Willa Heltsleya, odpowiedzialnego za dział rozwoju napędu – informuje The Verge.

CZYTAJ TAKŻE: Francuski gigant gamingowy zwolnił prezesa za molestowanie

Według pozwu skargi na molestowanie zaprzepaściły szansę Julii CrowleyFarenga na dobrą pracę i karierę oraz rozwój zawodowy, o jakim marzyła na studiach i podczas kolejnych wakacyjnych staży w SpaceX, z którym miała nadzieję związać swoją przyszłość. Kolejne pozytywne opinie na temat jej zaangażowania pracy utwierdzały ja w przekonaniu, że firma chce ja zatrudnić i dopiero skarga na przełożonego spowodowała zmianę.

Manager, na którego złożyła skargę nie pracuje już w SpaceX. W 2018 roku odszedł i założył własną firmę.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Technowieści

Czego nie warto przeoczyć w najbliższych dniach? Pierwszych elastycznych smartfonów do kupienia, czy kolejnej ...

TikTok zablokował konto za krytykę Chin. Teraz się kaja

Serwis społecznościowy TikTok przeprasza i odblokowuje konto amerykańskiej nastolatki Ferozy Aziz. 17-latka straciła konto ...

Skok przychodów i zysków Ten Square Games

W czwartek wieczorem wyniki za pierwsze półrocze pokaże CD Projekt. Na razie mile zaskoczyło ...

Naukowcy odkryli sposób na regenerację szkliwa zębów

Naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang w Chinach poinformowali, że znaleźli sposób na odtworzenie szkliwa zębów. ...

Chińczycy rządzą na rynku komputerów PC. Pokonali HP

Koncern Lenovo rozsiadł się na fotelu lidera na globalnym rynku PC, zrzucając przy okazji ...

Polskie firmy igrają z ogniem w sieci

Już niemal co druga polska firma zetknęła się z cyberzagrożeniami. Jednak na ich podejście ...