SpaceX ma kłopoty. Była stażystka oskarża firmę Elona Muska

Bloomberg

Była stażystka SpaceX Elona Muska pozwała firmę. Kobieta twierdzi, że nie przedłużono z nią kontraktu po tym, jak poskarżyła się na swojego managera.

Julia CrowleyFarenga, była stażystka w SpaceX, twierdzi, że firma zemściła się na niej po tym, jak zgłosiła molestowanie seksualne oraz dyskryminację ze względu na płeć. Kobieta pozwała firmę, która pozbyła się jej zaraz po stażu, mimo iż wcześniej obiecywano jej pracę na stałe. Kobieta twierdzi w pozwie, że jej bezpośredni przełożony nie tylko niestosownie wypowiadał się w jej obecności, ale także „podejmował czynności”, które można uznać za molestowanie seksualne.

CZYTAJ TAKŻE: Elon Musk łączy mózg z komputerem. Pokazał świnię, następni ludzie

Julia CrowleyFarenga pracowała jako stażystka w SpaceX w latach 2015-2017. Co roku jej bezpośrednim przełożonym był ten sam mężczyzna., wynika z pozwu, który wpłynął do sądu w Los Angeles.

Podczas ostatniego stażu kobieta postanowiła poskarżyć się w dziale personalnym na nietypowe zachowanie szefa, który przeciągał spotkania z nią do 2 godzin, podczas gdy z innymi pracownikami spotkania trwały po 30 minut. Poza tym kobieta twierdzi, że podczas tych spotkań wypytywał ją o sprawy niewiązane z pracą – informuje portal The Verge.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykanie porzucają Sojuzy. Czy Rosja sięgnie po rakiety SpaceX?

Manager miał też „ostrzegać” ją przed rozmowami z mężczyznami”, sugerując, że zbyt częsta rozmowa z nimi może zostać „źle odebrana”, że jest zbyt towarzyska i „nigdy nie bywa przy biurku”. Na jednym z przedłużających się spotkań miał jej powiedzieć, że wolałby być z nią w parku rozrywki „Harry Potter World” niż w pracy, a także, że jest „wyjątkowa” i chciały spędzić resztę życia, „rozszyfrowując” ją. Kobieta określiła go w pozwie jako „zaborczego i zazdrosnego”.

Po spotkaniu w dziale HR oraz z jednym z wiceprezesów firmy kobieta dostała propozycję przeniesienia do innego działu, na co się zgodziła. Jednak po zakończeniu stażu otrzymała negatywna opinie na temat swojej pracy, mimo, iż pięć poprzednich było pozytywnych. Mimo ustnych zapewnień, że ma szanse na pracę w SpaceX po zakończeniu stażu nie otrzymała żadnej oferty. Postanowiła jednak złożyć aplikację sama, jednak nieoficjalnie poinformowano ją, że nie ma szansy by jej aplikacja została zaakceptowana za blokadę odpowiedzialny jest wiceprezes, z którym rozmawiała o kłopotach z managerem. Według pozwu chodzi o wiceprezesa Willa Heltsleya, odpowiedzialnego za dział rozwoju napędu – informuje The Verge.

CZYTAJ TAKŻE: Francuski gigant gamingowy zwolnił prezesa za molestowanie

Według pozwu skargi na molestowanie zaprzepaściły szansę Julii CrowleyFarenga na dobrą pracę i karierę oraz rozwój zawodowy, o jakim marzyła na studiach i podczas kolejnych wakacyjnych staży w SpaceX, z którym miała nadzieję związać swoją przyszłość. Kolejne pozytywne opinie na temat jej zaangażowania pracy utwierdzały ja w przekonaniu, że firma chce ja zatrudnić i dopiero skarga na przełożonego spowodowała zmianę.

Manager, na którego złożyła skargę nie pracuje już w SpaceX. W 2018 roku odszedł i założył własną firmę.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tesla: Pracownicy przekazali technologię konkurencji

Amerykański hegemon na rynku aut elektrycznych pozwał byłych pracowników. Mieli oni wykraść informacje dotyczące ...

„Indiana Jones Playstation” trafi do kin. Zagra Mark Wahlberg

W przyszłym roku na ekrany trafi „Uncharted”, film bazujący na wielkim konsolowym przeboju od ...

Serwisy społecznościowe: kto rozdaje karty

Temat ochrony danych zamieszczanych na serwisach społecznościowych nigdy nie był tak szeroko dyskutowany. Jednak ...

Telewizory do wymiany. Czy producenci są gotowi?

Nowe dane o rynku telewizorów potwierdzają, że część Polaków będzie zmuszona wymienić odbiornik lub ...

Wzrosły przychody i zyski Apple. Słabiej sprzedają się tablety iPad.

Koncern z Cupertino miał rekordowe 62,9 mld dol. przychodu (20 proc. więcej niż przed ...

Pod chmurą bezpieczniej

Na usługi chmurowe coraz częściej stawiają nie tylko firmy, ale też instytucje państwowe i ...