Najlepszy kwartał w historii Tesli. Skok zysków

AFP

Akcje Tesli zyskiwały na początku czwartkowej sesji 3 proc. a od początku roku wzrosły już o ponad 400 proc. Nowym impulsem do zwyżek były opublikowane w nocy z środy na czwartek wyniki spółki za trzeci kwartał. – To był nasz najlepszy kwartał w historii – zachwalał je miliarder Elon Musk, założyciel Tesli.

Analitycy prognozowali średnio, że Tesla będzie miała w trzecim kwartale 8,2 mld dol. przychodu oraz 55 centów zysków na akcję. Miała natomiast przychód wynoszący 8,7 mld dol., a zysk na akcję sięgający 76 centów. Zysk netto wyniósł 874 mln dol., gdy w takim samym okresie rok wcześniej było to 342 mln dol. To był już piąty z rzędu kwartał, który spółka zakończyła zyskiem.

CZYTAJ TAKŻE: Sztandarowy projekt Elona Muska w tarapatach

Prognozy na czwarty kwartał są bardzo optymistyczne. Musk zapowiada, że Tesla dostarczy w tym roku na rynek pół miliona samochodów elektrycznych. Oznacza to, że w czwartym kwartale zaplanowano produkcję co najmniej 181 tys. aut, aż o 30 proc. więcej niż kwartał wcześniej. Produkcję ponad 500 tys. samochodów elektrycznych w ciągu roku Tesla prognozowała już w styczniu. Nawet jeśli nie uda się jej osiągnąć tego celu, to i tak będzie mogła się pochwalić solidnym wzrostem produkcji w roku, który jest trudny dla całej branży motoryzacyjnej. Według prognoz firmy LMC Automotive globalne dostawy samochodów będą w 2020 r. o 14 proc. niższe niż mówiły przewidywania sprzed pandemii i o 22 proc. mniejsze niż w 2019 r.

„To był rekordowy kwartał  pod względem dostaw, przychodu i zysków. Konsensus prognoz został  łatwo pobity. Komentarze prezesa Elona Muska wspierają prognozy o możliwych 800 tys. dostarczonych samochodów w przyszłym roku, gdy konsensus  sugeruje obecnie ponad 720 tys. dostaw” – piszą analitycy Morgan Stanley.

CZYTAJ TAKŻE: Elon Musk łączy mózg z komputerem. Pokazał świnię, następni ludzie

– Sądzimy, że piąty z rzędu zyskowny kwartał Tesli zwiększa prawdopodobieństwo, że spółka zostanie włączona w bliskiej przyszłości do indeksu S&P 500 – twierdzi Garett Nelson, analityk z firmy CFRA Research.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kasowe gry. Kto goni Fortnite`a?

310 mln dol. na czysto – taki zysk wypracował przebój „PlayerUnknown’s Battlegorunds” („PUBG”). To ...

Brytyjscy naukowcy: W naszej galaktyce jest jeszcze 30 cywilizacji

W galaktyce Drogi Mlecznej jest ponad trzydzieści kosmicznych cywilizacji zdolnych do komunikacji – twierdzą ...

Polska cyfrowa? Katastrofalny dla nas ranking KE

W rankingu indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego DESI 2019 r. nasz kraj zajmuje ...

Debiut fotograficznej „bestii”. Czy wyścig smartfonów na piksele ma sens?

Xiaomi wkrótce wprowadzi do sprzedaży swój najdroższy dotąd smartfon – Mi Note 10. To ...

Urządzenia są szybsze, lżejsze i bardziej wydajne

Gaming stał się ważną częścią życia i ten trend jest nie do zatrzymania. Gdybym ...

Drony pilnują, aby Chińczycy nie grali w madżonga

Policja w wielu chińskich miastach wykorzystuje drony do patrolowania ulic i pilnowania, aby mieszkańcy ...