Nie będzie zakazu dla TikToka w USA? Sąd ratuje Chińczyków

Zablokowanie na wniosek Amazona kontraktu JEDI to cios w Donalda Trumpa, który ma na pieńku z szefem koncernu Jeffem Bezosem
AFP

Carl Nichols, sędzia okręgowy w Waszyngtonie, orzekł, że nałożenie przez Departament Handlu Stanów Zjednoczonych ograniczeń na aplikację TikTok jest niezgodne z prawem.

W efekcie wydał wstępny nakaz blokujący postanowienie administracji prezydenta Donalda Trumpa – podaje Reuters. Ten – w ramach wojny handlowej z Chinami – miał wprowadzić ograniczenia dla aplikacji w kontekście udostępniania krótkich filmów, co w praktyce sprowadzało się do zakazu używania popularnej apki w USA. Decyzje te zaskarżył ByteDance, właściciel TikToka.

CZYTAJ TAKŻE: Snapchat idzie na wojnę z TikTokiem

To już drugi amerykański sędzia, którego wyrok podważył zakaz Departamentu Handlu USA. Wcześniej podobny wyrok wydał sędzia Wendy Beetlestone w Pensylwanii, blokując obostrzenia, które miały wejść w życie 12 listopada. Z kolei jeszcze wcześniej (pod koniec września) wspomniany sędzia Nichols wydał inną decyzję blokującą Departamentowi Handlu możliwość zakazania sklepom z aplikacjami Apple i Google oferty pobierania TikToka przez nowych użytkowników.

Carl Nichols stwierdził, że administracja Trumpa mogła przekroczyć swoje uprawnienia i „działała w sposób arbitralny, nie biorąc pod uwagę oczywistych alternatyw”. Departament Handlu twierdzi, że TikTok budzi obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego, gdyż dane osobowe użytkowników z USA mogą zostać pozyskane przez rząd Chin.

TikTok ma ponad 100 mln użytkowników w USA. Waszyngton od miesięcy naciska na Pekin, by ByteDance odsprzedał swoją amerykańską część biznesu konsorcjum Oracle i Walmart.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gigant od smartfonów bierze się za „elektryki”

Chiński producent smartfonów Xiaomi chce wejść na rynek aut elektrycznych (EV). Te zamierza produkować ...

Najlepsze 2020. Polak stworzył niezniszczalny materiał idealny dla armii

Naukowcy stworzyli pierwszy na świecie materiał, którego nie można przecinać. Proteus, bo tak go ...

Właściciel brytyjskiego tabloidu pozwał Google’a za manipulacje

Associated Newspapers, właściciel brytyjskiego tabloida „Daily Mail’’ oraz serwisu internetowego MailOnline pozwał w USA ...

Duży krok na drodze do kwantowego internetu

Fizycy ustanowili nowy rekord w przekazywaniu splątania kwantowego na odległość. Przetransportowali, za pomocą światłowodu, ...

Arabowie stworzyli elektroniczną skórę

Naukowcy z King Abdullah University of Science & Technology (KAUST) w Arabii Saudyjskiej pracują ...

Alexa pokonała Cortanę Microsoftu

Microsoft najwyraźniej przyznaje się do porażki na kolejnym polu i stawia na promocję asystenta ...