W Amazonie wrze po locie Bezosa w kosmos. „Fanaberie”

Paul Ratje/Bloomberg

Na miliardera posypały się gromy, że finansuje swoje fanaberie, unikając podatków i zmuszając pracowników do pracy ponad siły i za niskie wynagrodzenie.

Bezos z majątkiem wartym ok 204 mld dol., sprzedał swoje akcje Amazona o wartości około 6,7 mld do. na początku maja, po tym jak firma poinformowała, że ​​potroiła zysk w pierwszym kwartale. W lutym ubiegłego roku sprzedał akcje za prawie 4,1 mld dol., a za ponad 3 mld dol. w listopadzie ubiegłego roku. Jak powiedział Bezos co roku 1 mld dol. z  tej kwoty będzie zasilało Blue Origin, firmę kosmiczną, którą założył w 2000 r. w celu prowadzenia komercyjnych lotów w kosmos. We wtorek czteroosobowa załoga z Bezosem w składzie odbyła pierwszy z nich.

CZYTAJ TAKŻE: Udany lot Jeffa Bezosa. New Shepard wylądował

Po powrocie na ziemię Bezos, ubrany w niebieski kombinezon kosmiczny i kowbojski kapelusz, podziękował pracownikom i klientom Amazon, zauważając, że „zapłacili za to wszystko”.

Krytycy rzucili się do komentowania, ponieważ Bezos i tak nie miał najlepszej opinii jako pracodawca. Internet zalały komentarze wskazujące, że pracownicy Amazona płacą za fanaberie Bezosa niższymi płacami, niszczeniem związków zawodowych, szaleńczym i nieludzkim miejscem pracy. – Kierowcy choćby nie mieli ubezpieczenia zdrowotnego podczas pandemii – napisała demokratka Alexandria Ocasio-Cortez na Twitterze. – A klienci Amazona płacą za to, ponieważ Amazon nadużywa swojej siły rynkowej, aby zaszkodzić małym firmom – dodała.

CZYTAJ TAKŻE: Jeff Bezos pobił rekord bogactwa. Astronomiczna kwota

Argumentów na poparcie krytyki nie brakuje. Mediana wynagrodzenia pracownika w 2020 r. wyniosła nieco ponad 29 tys. dol. rocznie, a stosunek wynagrodzeń dyrektorów do pracowników wynosi 58:1. Kierowcy dostarczający przesyłki Amazon skarżyli się na trudne warunki pracy, które doprowadziły ich do ignorowania znaków stopu i pomijania posiłków, aby dostarczyć na czas paczki. Pracownicy fabryk, których rotacja przed pandemią wynosiła 150 proc. rocznie, stwierdzili, że byli zmuszeni używać butelek zamiast robić przerwy na skorzystanie z toalety. Liderzy związkowi oskarżyli firmę o powtarzające się nielegalne działania, które uniemożliwiły „wolne i uczciwe” wybory związkowe w jednym z magazynów w Alabamie tej wiosny.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja planuje podatek od smartfonów

Kreml ma kolejny pomysł na zwiększenie wpływów do kasy państwa. Rosji. Po podatku od ...

Roboty potrafią już tańczyć. I to jak!

Roboty firmy Boston Dynamics – Atlas, pies-robot Spot i Handle zatańczyły do przeboju z ...

Dziś Apple odkryje karty. Jakim sprzętem zaskoczy tym razem?

Co roku we wrześniu Apple prezentował kolejną serię iPhone’ów, ale teraz może być inaczej. ...

Facebook prześwietlał Sorosa

Sheryl Sandberg, dyrektor operacyjna Facebooka podejrzewała, że Soros finansowo korzysta z publicznego atakowania serwisu. ...

Trump czyści internet z Chińczyków. Baidu i Alibaba na celowniku

W ślad za sankcjami na Huawei, ByteDance i Tencent mogą pójść restrykcje wymierzone w ...

Klęska w wojnie z komarami. Nie tylko Google zawodzi

Fiaskiem zakończył się brazylijski eksperyment mający na celu całkowitą eksterminację jednego z gatunków owadów ...