„Alphabet i Google nie potrzebują dwóch prezesów” – napisali w specjalnym oświadczeniu.

Alphabet Inc. to konglomerat i holding powołany przez Google – właściciel przedsiębiorstw, których poprzednim właścicielem lub podmiotem nadrzędnym było przedsiębiorstwo Google, w tym samo Google, a także Nest labs, Calico i kilka mniejszych firm. Dotychczas władzą dzielili się Page, jako dyrektor generalny i Brin, jako prezes.

CZYTAJ TAKŻE: Google rozpoczyna bitwę o rynek gier. Atak z chmury

Od 2015 roku zarówno Brin, jak i Page przestali aktywnie uczestniczyć w zarządzaniu Google, a szefem firmy został Sundar Pichai, który teraz przejmuje cały Alphabet. Nie oznacza to, że założyciele formy znikną zupełnie z Googla. Obaj będą zasiadać w radzie nadzorczej i jako najwięksi akcjonariusze wciąż mają większość głosów w spółce.

Larry Page i Sergey Brin założyli Google’a w 1998 r. Z wyszukiwarki internetowej firma przekształciła się w koncern, który zarabia głównie na reklamach, ale jest też właścicielem najpopularniejszej przeglądarki internetową Chrome oraz i najczęściej wykorzystywanego mobilnego systemu operacyjnego Android. Page i Brin należą obecnie do 10 najbogatszych ludzi świata, a ich majątki wyceniane są na 60 mld dolarów każdy – wynika z danych Bloomberga.

CZYTAJ TAKŻE: Google: Polska nowym regionem chmury, Operator Chmury Krajowej partnerem

Nowy prezes koncernu to Sundar Pichai, 47-letni emigrant z Indii, który pracuje dla Google od 2004 r., a od 4 lat nim kieruje. Jest właścicielem niespełna 1 proc. udziałów w firmie, która kieruje.