Google: Polska nowym regionem chmury, Operator Chmury Krajowej partnerem

Publikacja: 27.09.2019 12:31

Amerykański koncern Google i Operator Chmury Krajowej, podmiot należący do PKO BP oraz Grupy PFR poinformowali dziś oficjalnie o zawartej umowie, na mocy której OChK będzie mógł oferować klientom oprogramowanie i usługi Google zlokalizowane w tzw. chmurze obliczeniowej.

W kwietniu o zawarciu podobnej umowy z Google informował Orange Polska.

Google poinformował także, że Polska będzie kolejnym tzw. regionem chmurowym, czyli miejscem, w którym koncern buduje centra przetwarzania danych z serwerami, na których przechowywane są zarówno aplikacje, jak i dane ich użytkowników.

– 27 września w Polsce skończyła się epoka starych serwerowni i zaczyna się wielka migracja do chmury – powiedziała Magdalena Dziewguć, dyrektor ds. rozwoju Chmury Google w regionie Europy Środkowowschodniej.

„W ramach naszych działań w Polsce, otworzymy również region Google Cloud w Warszawie – czyli hub infrastruktury i oprogramowania dedykowany dla klientów biznesowych. Wraz ze stworzeniem nowego regionu, klienci Google Cloud, działający w Polsce i okolicznych krajach regionu, zyskają dostęp do infrastruktury zapewniającej szybki czas reakcji i wysoką wydajność pracy w chmurze oraz przetwarzania danych. Region ten będzie posiadał trzy strefy dostępowe, chroniąc przed zakłóceniami usług. Będzie też obsługiwał wszystkie kluczowe produkty w portfolio Google Cloud, m.in.: Compute Engine, App Engine, Google Kubernetes Engine, Cloud Bigtable, Cloud Spanner i BigQuery” – podało biuro prasowe Google.

Jak zapowiedziano, w momencie otwarcia, region Google Cloud będzie wyposażony w 3 niezależne strefy dostępowe, gwarantujące wysoką dostępność i ochronę przed zakłóceniami w działaniu usług.

Nie podano dokładnego terminu otwarcia regionu Google Cloud. Według Thomasa Kuriana, prezesa Google Cloud, przygotowania zajmą kilka miesięcy.

Według Adama Malczaka, rzecznika Google w Polsce, trwają obecnie rozmowy z potencjalnymi partnerami, z których zasobów kolokacyjnych mógłby skorzystać koncern. Według rzecznika mogą być to zarówno gracze działające w skali globalnej, jak i lokalni.

„Rozwój infrastruktury cyfrowej to dla nas kluczowy obszar inwestycji, który zapewnia działanie wszystkich naszych produktów. Na całym świecie klienci Google Cloud mogą obecnie korzystać z 20 regionów i 61 stref dostępności. Gdy region w Warszawie zostanie uruchomiony, będzie częścią globalnej sieci całkowicie bezpiecznej i niezawodnej infrastruktury” – podało Google.

Koncern przypomniał, że podczas tegorocznej wizyty w Warszawie, Sundar Pichai, prezes Google, ogłosił też, że koncern przeznaczy 20 mln dolarów na realizację programów rozwoju umiejętności cyfrowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

– Włączenie usług Google Cloud do oferty Chmury Krajowej umożliwi polskim przedsiębiorcom korzystanie dokładnie z tych samych zaawansowanych technologii, z których korzystają ich globalni konkurenci. Dzięki nam pozostaną jednak w polskiej jurysdykcji i pod kontrolą lokalnych regulatorów. Nasze partnerstwo istotnie przyspieszy także procesy cyfrowej transformacji. Pomożemy polskim firmom skutecznie budować innowacyjne produkty i przewagi konkurencyjne z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Będziemy też gotowi na megatrendy, takie jak np.internet rzeczy (IoT), które wielokrotnie zwiększają zapotrzebowanie na moc obliczeniową niezbędną do przetwarzania olbrzymich zbiorów danych – przekonuje cytowany z kolei w komunikacie przesłanym przez PKO BP Michał Potoczek, prezes Operatora Chmury Krajowej.

Zanim ruszy polski region Google Cloud, firmy będą mogły przystąpienia do szkoleń i programów transformacji cyfrowej. To – jak wynika z wyjaśnień stron porozumienia – główny wyróżnik wobec umowy, którą Google zawarł z Orange Polska.

Dla OChK umowa z Google to poszerzenie oferty, na którą składają się także usługi własne, świadczone z wykorzystaniem zbudowanej samodzielnie infrastruktury chmurowej.

„Łącząc usługi własne i partnera, Chmura Krajowa stanie się wiodącym dostarczycielem usług chmurowych dla klientów biznesowych na polskim rynku” – liczą udziałowcy i zarząd OChK.

Podczas dzisiejszej konferencji OChK i Google Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP wyraził opinię, że warto będzie w przyszłości wprowadzić Operatora Chmury Krajowej na giełdę papierów wartościowych w Warszawie.

– Wierzę, że rozwiązania chmurowe, które chcemy oferować będą milowym krokiem w ekspansji gospodarczej polskich firm i polskiej gospodarki na świecie – powiedział Jagiełło.

– wsp. ziu

Amerykański koncern Google i Operator Chmury Krajowej, podmiot należący do PKO BP oraz Grupy PFR poinformowali dziś oficjalnie o zawartej umowie, na mocy której OChK będzie mógł oferować klientom oprogramowanie i usługi Google zlokalizowane w tzw. chmurze obliczeniowej.

W kwietniu o zawarciu podobnej umowy z Google informował Orange Polska.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu