Agencja Reuters, powołując się na kilku informatorów, donosi, że Ant Group może zebrać z rynku nawet 30 mld dol. Dotychczasowy rekord należał do saudyjskiego koncernu naftowego Aramco, który w grudniu 2019 r. zebrał w IPO 29,4 mld dol. Na drugim miejscu w tym zestawieniu był dotychczas koncern Alibaba, którego IPO przyniosło w 2014 r. 25 mld dol.

Ant Group, znana wcześniej jako Ant Financial, nie ujawniła jeszcze planowanej wyceny swoich akcji, ale wcześniej analitycy szacowali, że cała spółka może zostać wyceniona nawet na ponad 200 mld dol. To oznaczałoby, że byłaby więcej warta niż wiele europejskich i amerykańskich banków. Z przecieków wiadomo zaś, że może sprzedać w ramach oferty nawet 15 proc. swoich akcji.

CZYTAJ TAKŻE: Jack Ma komunistą, a jego Alibaba droższy niż Facebook

Spółkę tę kontroluje Jack Ma, założyciel i zarazem były prezes koncernu Alibaba. Ant Group jest operatorem popularnego systemu płatności internetowych Allipay, z którego korzysta w Chinach około 900 mln ludzi. Ant Group może się pochwalić dobrymi wynikami. We wtorek ujawniła ona, że miała w pierwszym półroczu 21,92 mld juanów (3,2 mld dol. lub 11,8 mld zł) zysku netto. Wzrósł on aż o 1058 proc. w porównaniu z takim samym okresem zeszłego roku. Przychód Ant Group sięgnął w pierwszym półroczu 72,53 mld juanów, czyli wzrósł o 38 proc. r./r.