FBI w polskiej chmurze. Tajemnice polskich firm zagrożone?

Łamiąc unijne regulacje o ochronie danych osobowych, Waszyngton chce mieć wgląd w informacje, które gromadzimy na zewnętrznych serwerach. Tajemnice polskich firm mogą być zagrożone.

Publikacja: 20.10.2019 21:05

FBI w polskiej chmurze. Tajemnice polskich firm zagrożone?

Foto: cyfrowa.rp.pl

Tworzona pod egidą polskiego rządu publiczna chmura obliczeniowa, w której mają być przechowywane m.in. wrażliwe dane rodzimych firm, miała gwarantować, że cenne informacje nie wpadną w niepowołane ręce. Problem w tym, że partnerem strategicznym Operatora Chmury Krajowej (OChK), instytucji stworzonej przez związane z państwem – bank PKO BP oraz Polski Fundusz Rozwoju (PFR) został Google.

Zawarcie strategicznego partnerstwa z globalnym partnerem ma pomóc polskim firmom we wdrażaniu i wykorzystaniu potencjału, jaki oferują zaawansowane technologie chmury obliczeniowej w biznesie. W Warszawie powstanie tzw. region Google Cloud – hub infrastruktury technicznej i oprogramowania dla całej Europy Środkowo-Wschodniej. W ramach współpracy Google zbuduje on nad Wisłą centra danych. I choć wszystkie strony zapewniają, że pliki magazynowane na polskiej ziemi będą w efekcie tego bezpieczne, nie można spać spokojnie.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Globalne Interesy
Tesle bez kierowcy na drogach – i od razu problemy. Niepokojące nagrania
Globalne Interesy
USA oskarżają: Deepseek próbował nielegalnie zdobyć chipy i wspiera chińską armię
Globalne Interesy
Co oznacza blokada Cieśniny Ormuz? Polacy niepokoją się przed wakacjami o ceny paliw
Globalne Interesy
Bilion dolarów na roboty i AI. Ten miliarder rzuca wyzwanie Chinom i tworzy kolosa
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Globalne Interesy
Czy AI zabije media? Wydawcy mówią: Dość kradzieży