Litecoin to cyfrowa waluta, której rynkowa kapitalizacja wynosi blisko 12 mld dol. Daje jej to 16. miejsce pod względem wielkości na rynku kryptowalut.

Zweryfikowane konto litecoina na Twitterze opublikowało link do ogłoszenia, które pojawiło się w serwisie informacyjnym GlobeNewswire. Inwestorom ukazał się komunikat prasowy rzekomo opublikowany przez Walmart o planowanym umożliwieniu płacenia litecoinem za zakupy online, wraz z cytatami Douga McMillona, prezesa spółki. Walmart niedawno opublikował ofertę pracy dla eksperta ds. kryptowalut, dlatego inwestorzy połączyli fakty, co doprowadziło do wystrzału notowań litecoina. W szczytowym momencie token kosztował 233,4 dol., co oznaczało wzrost o 30 proc.

Nic dziwnego, że na rynku zapanowała euforia, bowiem Walmart, to największy sprzedawca detaliczny na świecie. Spółka posiada ponad 10,5 tys. sklepów, a jej roczne przychody przekraczają 0,5 bln dol.

Ogłoszenie było jednak fałszywe, co potwierdził rzecznik Walmartu, mówiąc, że spółka nie akceptuje litecoina. Ponadto wpis litecoina na Twittwerze został usunięty.

- Walmart nie wiedział o komunikacie prasowym wydanym przez GlobeNewswire i nie ma w nim prawdy. Walmart nie ma żadnego związku z litecoinem - powiedział agencji Reutersa rzecznik firmy.

Czytaj więcej

Chiny znów uderzą w kryptowaluty. Chcą je wyeliminować

W efekcie, po godzinie od opublikowania komunikatu prasowego notowania kryptowaluty spadły z 233,4 USD, do 178 USD, czyli pułapu, na jakim znajdowały się zanim pojawiła się fałszywa informacja.

Nie jest jeszcze jasne, kim są oszuści, ale schemat działania jest klasycznym przykładem manipulacji rynkowej znanej jako „pump and dump”. Polega ona zazwyczaj na publikowaniu nieprawdziwych informacji, aby wywołać wzrost notowań danego aktywa, a następnie spieniężeniu pozycji przy zawyżonej cenie.