Facebook zmienia nazwę firmy na Meta. W planach awatary i wirtualny targ

Nowa nazwa firmy, nowe oznaczenia i emotki i inne nowości produktowe jak prace nad okularami z rozszerzoną rzeczywistością - to tylko część z zapowiedzi podczas dorocznego wydarzenia Facebook Connect.

Publikacja: 28.10.2021 21:02

Facebook zmienia nazwę firmy na Meta. W planach awatary i wirtualny targ

Foto: Bloomberg

Jak podkreśla Zucketberg nowa nazwa korporacyjna oddaje to, w jakim kierunku zmierza firma oraz to jaką przyszłość pragnie współtworzyć. - Zdecydowaliśmy się nazwać firmę “Meta” ponieważ oznacza to “beyond,” (“ponad”, “poza”) oraz oddaje nasze zobowiązanie do tego, aby budować technologie, które zabierają nas ponad to, co cyfrowy świat umożliwia teraz - mowi. To krok w podobnym kierunku co Google, które powołało spółkę-matkę Alphabet. Marka serwisu Facebook pozostanie.

Doroczne wydarzenie dla developerów czy analityków otworzył Mark Zuckerberg, współzałożyciel i dyrektor generalny Facebooka. Zaprezentował szereg nowości - wiele na etapie prac koncepcyjnych - związanych z grami i nową koncepcją metaverce/metawszechświata.

Facebook

- Niektórzy powiedzą, że to nie jest czas, aby skupiać się na przyszłości, i chcę przyznać, że istnieją ważne kwestie, nad którymi trzeba pracować w teraźniejszości. Zawsze tak będzie – powiedział Zuckerberg odnosząc się do trwających postępowań sądowych czy publicznych wysłuchań przed amerykańskim Kongresem czy brytyjskim Parlamentem. Sygnaliści pokazują, że firmie zależało wręcz na propagowaniu treści wzbudzających kontrowersje i negatywne emocje, ponieważ takie powodowały wzrost zaangażowania użytkowników, co przekładało się na wyższe wpływy reklamowe.

- Jesteśmy firmą która skupia się na tym, aby komunikować ludzi między sobą - mówił Zuckerberg. - Metaverse jest kolejnym etapem w naszym rozwoju - dodał.

Czytaj więcej

Facebook odpowie za treści? Kongresmeni chcą też kontroli nad algorytmami

To na przykład wysyłanie swojego holograficznego obrazu na koncert z przyjacielem, który uczestniczy w prawdziwym wydarzeniu, spotkania przy wirtualnych stołach spotkań ze zdalnymi kolegami lub granie w gry ze znajomymi - a raczej ich awatarami.

Zuckerberg ogłosił również, że rozmowy z Messengera zbliżają się do wykorzystania technologii VR, planuje prowadzić wirtualny targ, na którym programiści mogą sprzedawać wirtualne towary i chce wprowadzić nowy ekran główny w Oculus Quest, aby czaty i gry w wirtualnym świecie były bardziej społecznościowe i intuicyjne. - Twoje urządzenia nie będą już w centrum uwagi – powiedział. - Zaczynamy dostrzegać, jak wiele z tych technologii będzie się łączyć w ciągu najbliższych pięciu lub dziesięciu lat. Wiele z nich będzie głównym nurtem i wielu z nas będzie tworzyć i zamieszkiwać światy, które są tak szczegółowe i przekonujące, jak tym na co dzień - dodał.

Firma ma również zreorganizować swoją działalność pod nową nazwą i być może zmieni tytuł współzałożyciela, Marka Zuckerberga. Zmiana może zdegradować Facebooka do tylko jednej z trzech głównych platform firmy – która obejmuje również Instagram i WhatsApp – zamiast nadrzędnej marki.

Ten ruch odzwierciedlałby misję firmy, aby być znanym nie tylko z mediów społecznościowych, ale także z rosnącą koncentracją na metawersie. Obserwatorzy wydarzenia w komentarzach zauważają, że jeszcze latem Zuckerberg wyśmiewał koncepcję metaverse jako przestrzeni podobnej do Internetu, w której użytkownicy (za pośrednictwem cyfrowych awatarów) mogą chodzić i wchodzić ze sobą w interakcje w czasie rzeczywistym. Teraz najwidoczniej zmienił nastawienie, ponieważ metaverse wydaje się być osią nowej strategii.

Facebook pracuje również na nowymi rozwiązaniami sprzętowymi jak okulary z AR. Wprowadził już na rynek we współpracy z marką RayBan prostsze o podstawowych funkcjach, które pozwalają robić zdjęcia czy nagrywać filmy. - Dbamy na prywatność wszystkich, okulary w momencie filmowania mają włączoną diodę LED, takiej opcji nie maja nawet smartfony - mówił Zuckerberg.

Globalne Interesy
To już wojna przeglądarek. Nowi gracze uderzyli w Chrome, Firefox czy Operę
Globalne Interesy
Nowa, darmowa wersja ChatGPT bije rekordy zainteresowania. Skok o 5 tys. proc.
Globalne Interesy
Microsoft pokazał nowatorskie komputery AI. Ostra krytyka ze strony Elona Muska
Globalne Interesy
Polska zbuduje „żelazną kopułę". Ogromny kredyt na zakup satelitów
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Globalne Interesy
Rewolucja w firmie, która stworzyła ChatGPT. Polak objął kluczową funkcję
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?