Airbnb już nie pomoże znaleźć lokum w Chinach. Wszystko przez Covid

Airbnb całkowicie rezygnuje z działalności w Chinach, gdzie polityka „zero-Covid” i lockdowny ograniczają podróżowanie i turystykę.

Publikacja: 25.05.2022 22:18

Airbnb całkowicie rezygnuje z działalności w Chinach.

Airbnb całkowicie rezygnuje z działalności w Chinach.

Foto: AFP

Wszystkie spisy dostępnych domów i mieszkań oraz opinie z Chin zostaną usunięte ze strony internetowej – informuje BBC powołując się na anonimowe źródło.

Czytaj więcej

Airbnb: Nowe zasady wyszukiwania noclegów. Klienci chcą zmian

Według danych Airbnb część chińska stanowiła zaledwie 1 procent. przychodów firmy w ciągu ostatnich kilku lat. Zamiast tego oczekuje się, że firma skoncentruje się na Chińczykach, którzy podróżują za granicę i tam szukają mieszkań na wynajem krótkoterminowy.

Według Światowej Organizacji Turystyki ONZ, przed pandemią liczba chińskich podróżnych udających się za granicę potroiła się w ciągu niecałej dekady, osiągając w 2019 roku 155 milionów podróży. Jednak od 2020 roku Chiny mają jedne z najostrzejszych ograniczeń Covid na świecie, co sprawia, że podróżowanie do kraju i po nim jest niezwykle trudne.

Airbnb rozpoczęło swoją działalność w Chinach w 2016 roku. Od tego czasu około 25 milionów gości zarezerwowało tam pobyty za pośrednictwem internetowej strony wynajmu krótkoterminowego – pisze BBC. Jednak jeszcze przed pandemia obcokrajowcy, którzy chcieli skorzystać z Airbnb musieli liczyć się z trudnościami natury biurokratycznej, znacznie większymi niż w innych krajach świata.

Na przykład dane wszystkich wynajmujących były wysłane do chińskiego rządu zgodnie z lokalnymi przepisami i regulacjami, a firma musiała stawiać czoła silnej konkurencji chińskich platform wynajmu krótkoterminowego. W 2017 roku, w ramach ekspansji na chińskim rynku, zmienił nazwę na chińską Aibiying – co jest łatwiejsze do wymówienia dla osób posługujących się językiem mandaryńskim.

Czytaj więcej

Airbnb wciąż działa w Ukrainie. Zaskakujący pomysł
Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji