Prezes koncernu Meta zajmuje teraz 20. miejsce wśród światowych miliarderów, najniższe od 2014 r.

Niecałe dwa lata temu 38-letni współzałożyciel Facebooka był wart 106 miliardów dolarów i znajdował się w elitarnej grupie globalnych miliarderów, a tylko Jeff Bezos i współzałożyciel Microsoftu Bill Gates mieli większe fortuny. Fortuna Zuckerberga wzrosła do szczytu 142 miliardów dolarów we wrześniu ubiegłego roku, po tym, jak notowania akcji firmy sięgnęły 382 dolarów.

W październiku ubiegłego roku Zuckerberg wprowadził Meta i zmienił nazwę firmy z Facebook Inc. W lutym firma ujawniła, że nie odnotowała wzrostu miesięcznej liczby użytkowników Facebooka, co spowodowało ogromny spadek cen akcji i zmniejszenie majątku prezesa o 31 miliardów dolarów.

Czytaj więcej

Pierwszy spadek przychodów Mety. Kryzys ekonomiczny i… TikTok

Według Laury Martin, starszego analityka internetowego, akcje są ciągnięte w dół przez inwestycje Meta w metawersum. Dodała, że Meta musi odebrać użytkowników TikTokowi, głównemu konkurentowi w dzisiejszych czasach. W 2022 roku Meta wypadła gorzej niż większość spółek FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix i Google). Według raportu Bloomberga w tym roku spadła o 57 proc.

Według raportu, Zuckerberg posiada ponad 350 milionów akcji Meta zgodnie z oświadczeniem dla pełnomocników firmy. Zuckerberg dokonał pewnego rodzaju rebrandingu. Niedawno przesłał nagranie wideo, na którym ćwiczy mieszane sztuki walki i wielokrotnie określał się mianem „projektanta produktu” w trzygodzinnej rozmowie w podkaście Joe Rogana.

Traca równiez inni miliarderzy. Jeff Bezos jest lżejszy o 44 mld dolarów i spadł na trzecie miejsce. Bill Gates jest na piatym miejscu, uboższy o 26 mld dolarów. Szósty Warren Buffett ma mniej o 11 mld dolarów. Za to na drugie miejsce wysforował się Gautam Adani, prezes i założyciel Adani Group, międzynarodowego konglomeratu z siedzibą w Ahmadabadzie, zaangażowanego w rozwój i działalność portów w Indiach. Jego majątek wzrósł w tym roku o 71,6 mld dolarów. Pierwszy jest wciąż Elon Musk, który stracił w tym roku ok. 2,6 mld dolarów.