Nie ustają protesty w Iranie po śmierci 22-latki, aresztowanej przez islamską „policję moralności” za niestosowanie się do zasad szariatu w sprawie ubioru. Te nakazują kobietom zakrywanie włosów i noszenie długich, luźnych ubrań. Uliczne demonstracje w kilku miastach skończyły się podpaleniami samochodów i posterunków policji. Demonstranci skandują hasła wymierzone w ajatollaha Iranu, Alego Chamenei. Niektórzy komentatorzy już twierdzą, że pachnie „rewolucją”.

Czytaj więcej

Internet z satelity trafi do autobusów. SpaceX pomoże uczniom

starlinkTen swoisty światopoglądowy przewrót może wesprzeć Elon Musk. Miliarder zamierza zagwarantować bowiem Irańczykom dostęp do sieci bez żadnych ograniczeń. Odpowiedział on na wezwanie sekretarza stanu USA Antony Blinkena, aby zwiększyć „wolność internetu dla Irańczyków i zagwarantować swobodę przepływu informacji”. Założyciel SpaceX zapowiedział, że uruchomi w tym kraju swój internet satelitarny – Starlink. Ten sam, który sprawdził się już na Ukrainie, po inwazji Rosji.

Starlink w Iranie będzie mógł świadczyć usługi, gdyż prawdopodobnie zostanie wyłączony spod amerykańskich sankcji nałożonych na ten kraj (te obowiązują od złamania porozumienia w sprawie broni jądrowej).