W zeszłym roku twórca Facebooka podzielił się wizją metaverse - zestawu połączonych ze sobą przestrzeni cyfrowych, które pozwolą użytkownikom zrobić to, co nie jest możliwe w świecie fizycznym i łączyć się lepiej z najważniejszymi dla nich ludźmi. Teraz wszedł on na wirtualną scenę wraz z liderami projektu Reality Labs w Meta i specjalnymi gośćmi, aby zaprezentować postępy, jakie koncern poczynił w realizacji swojej wizji. Wśród nowości znalazł się nowy zaawansowany zestaw VR - Meta Quest Pro. Chodzi o gogle wirtualnej rzeczywistości, które do sprzedaży mają trafić już 25 października. Za ten innowacyjny produkt będzie trzeba zapłacić ok. 1,8 tys. euro. Zestaw, który został wyposażony w czujniki o wysokiej rozdzielczości, wyświetlacze LCD zapewniające ostry obraz, śledzenie gałek ocznych i naturalnej mimiki twarzy, tak aby awatar w VR jak najwierniej odzwierciedlał użytkownika, ma być prawdziwym przełomem w branży.

Czytaj więcej

Facebook ma kłopot z metaversem. Nawet pracownicy nie chcą z niego korzystać

Ale prawdziwym hitem Meta Connect okazały się partnerstwa, jakie ujawnił gigant. - Metaverse nie zostanie zbudowane tylko przez jedną firmę – oznajmił Zuckerberg. Do twórcy Facebooka na scenie dołączyli prezes Microsoftu Satya Nadella oraz dyrektorka generalna Accenture Julie Sweet. To właśnie z tymi gigantami Meta ma współpracować przy rozwoju metawersum. Koncern poinformował, że jednym z obszarów, z myślą o których został zbudowany Meta Quest Pro, jest środowisko pracy, a partnerstwo z Microsoft ma na celu połączenie najlepszych narzędzi zwiększających produktywność z urządzeniami Meta. Współpraca obejmuje platformy do spotkań Microsoft Teams, system Windows 365 i opcje aplikacji. Partnerstwo z Accenture ma z kolei pomóc firmom wdrożyć sprzęt i oprogramowanie Meta zintegrowane z technologią Microsoft (koncern ogłosił, że Quest for Business, czyli pakiet subskrypcji dla Meta Quest 2 i Meta Quest Pro, zawierający podstawowe funkcje administracyjne, takie jak zarządzanie urządzeniami i aplikacjami, pojawi się w przyszłym roku). Meta ogłosiła również serię nowych funkcji dla Horizon Workrooms, przestrzeni VR, w której zespoły mogą łączyć się i współpracować ze sobą. Nowe funkcje obejmują bardziej ekspresyjne awatary, pokoje z dźwiękiem przestrzennym, czy notatki przylepiane do tablicy. Zuckerberg ujawnił także, że planowane jest uruchomienie integracji z aplikacją Zoom.

Do tej pory na gry i aplikacje w Meta Quest Store wydano ponad 1,5 mld dol. Firma ogłosiła ponadto, że Avatar Store (sklep z awatarami do przestrzeni wirtualnej) zostanie uruchomiony jeszcze w br.