Porządki Muska w Twitterze. Fala pozwów i kontroli

Pracownicy Twittera protestują, a zwolnieni składają pozwy. Zarzucają Elonowi Muskowi, który przejął serwis, łamanie prawa i zobowiązań.

Publikacja: 13.12.2022 01:50

Elon Musk wprowadza radykalne zmiany i domaga się od pracowników „hardkorowej” postawy.

Elon Musk wprowadza radykalne zmiany i domaga się od pracowników „hardkorowej” postawy.

Foto: OLIVIER DOULIERY / AFP

Najnowszy pozew złożyły dwie kobiety, które straciły pracę podczas masowych zwolnień. Wskazują na dyskryminację ze względu na płeć w miejscu pracy. Po przejęciu firmy przez miliardera 57 proc. kobiet zostało zwolnionych w porównaniu z 47 proc. mężczyzn. Różnica płci była bardziej wyraźna w przypadku stanowisk inżynierskich, gdzie 63 proc. kobiet straciło pracę w porównaniu do 48 proc.

Wren Turkal, jedna z byłych pracownic, powiedziała, że przeszła przez przejęcia w innych firmach, ale „nigdy nie widziała czegoś takiego”. - Mam rodzinę, mam dziecko, które muszę utrzymać - powiedziała Turkal w rozmowie z „The Guardian”. - Wszystko, czego szukamy, to uczciwość. Martwię się również o moich przyjaciół, którzy są w trudnej sytuacji finansowej lub z powodów wizowych.

Elon Musk, który przeprowadza radykalne zmiany w firmie, jak zwolnienie połowy, czyli 3 700 pracowników, staje przed kolejnymi problemami. Do sądów napływają pozwy osób, które wyrzucono bez wcześniejszego powiadomienia wymaganego przez prawo, czy nie wypłacono obiecanej odprawy. Skarżą się też osoby niepełnosprawne, którym odmówiono zgody na pracę zdalną, w sytuacji gdy Musk wzywał pracowników do bycia bardziej „hardkorowymi”.

Czytaj więcej

Fala hejtu i rasizmu zalała Twittera. Elon Musk przyłapany na kłamstwie

Co najmniej trzech pracowników złożyło skargi na Twittera do amerykańskiej Krajowej Rady ds. Stosunków Pracy (NLRB), twierdząc, że spotkali się z odwetem za domaganie się lepszych warunków pracy. Prawnik Liss-Riordan, która reprezentuje licznych powodów powiedziała, że złożyła również skargę do NLRB w imieniu osób, które protestowały przeciwko działaniom Muska, w tym polityce „nagłego powrotu do biura”.

W efekcie skarg urzędnicy miejscy w San Francisco sprawdzają, czy firma nie naruszyła przepisów… budowlanych, przekształcając pokoje w sypialnie, a więc użytkując biura niezgodnie z przeznaczeniem. BBC pokazało zdjęcia biurowych sof zamienionych na łóżka i sali konferencyjnej, w której stoi zaścielone łóżko i budzik. Według informacji udzielanych anonimowo przez byłych pracowników w biurze sypiają nie tylko pracownicy, ale również Elon Musk.

- Ze wszystkich problemów, przed którymi stoi Elon Musk, te są najłatwiejszy do rozwiązania: traktuj pracowników z szacunkiem, płać im tyle, na ile zasługują zgodnie z prawem – dodała Liss-Riordan.

Ale i Musk grozi pozwami. Sądem straszy pracownikom za ujawnianie poufnych informacji – wynika z maili miliardera, które wyciekły.

Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji