W następcę concorde’a inwestuje NEOM. To powstająca w Arabii Saudyjskiej inteligentna i futurystyczna metropolia, która będzie mieć własną linię lotniczą. Ta zadebiutuje już w przyszłym roku.

We flocie NEOM Airlines od 2026 roku mają się pojawić naddźwiękowce, samoloty elektryczne i napędzane wodorem. Stacjonować będą na lotnisku NEOM Bay Airport, które jest już otwarte, choć na razie wyłącznie dla lotów wewnętrznych w Arabii Saudyjskiej, a także dwóch połączeń zagranicznych – do Londynu i Dubaju. Docelowo nowa linia lotnicza przeniesie się jednak na zupełnie nowy obiekt.

Czytaj więcej

Po Mundialu w Katarze zimowe igrzyska u Saudów. Mają przyćmić wszystko

Klaus Goersch, dyrektor generalny NEOM Airlines, wskazuje, że superszybkie samoloty, wyposażone w zupełnie nowatorskie i luksusowe wnętrza, będą częścią miasta przyszłości. Na pokładzie każdy pasażer będzie miał dostęp do dużego ekranu, gier wideo, technologii chatu oraz łączności wi-fi. Na lotnisku znikną tradycyjne bramki i kontrole wizowe, a zastąpią je systemy rozpoznawania twarzy. Nie będzie też odprawy bagażowej, pojawi się za to usługa odbioru walizek wprost z domu czy biura pasażera (skąd przetransportowane zostaną wprost do miejsca docelowego – np