Aktualizacja: 21.11.2024 12:29 Publikacja: 03.01.2023 01:21
Trojena, czyli futurystyczny ośrodek narciarski położony w górach w Arabii Saudyjskiej, to ledwie wstęp do tego, co ma powstać na piaskach pustyń i wodach Morza Czerwonego w tym regionie
Foto: Mat. pras.
Zaledwie 50 km od zatoki Akaba stworzony zostanie ośrodek narciarski o nazwie Trojena. Innowacyjne przedsięwzięcie jest częścią wartego 500 mld dol. projektu NEOM – megamiasta, którego budowa ruszyła w Arabii Saudyjskiej. Właśnie zdecydowano, że za realizację kurortu Trojena, który zaoferuje pierwsze w regionie Zatoki Perskiej doświadczenia narciarskie (nie licząc sztucznego stoku w centrum handlowym w Dubaju), ma odpowiadać zespół fachowców z kalifornijskiej firmy inżynieryjnej Bechtel. Ośrodek, umiejscowiony w górskim regionie, na wysokości od 1500 do 2600 m, będzie rozciągać się na obszarze 1400 km kw. (z czego 57 km kw. zostanie przeznaczone na zabudowę).
Chińscy naukowcy przeprowadzili załogowe wyprawy w ośmiu największych rowach głębinowych na całym świecie, ustanawiając wiele światowych rekordów w zakresie misji z udziałem ludzi oraz odkryć oceanicznych.
Czy roboty będą zabijać ludzi? Pytanie staje się zasadne jak nigdy dotąd – autonomiczna broń wychodzi bowiem z cienia i już widać pierwsze oznaki nowego wyścigu zbrojeń.
„Nie jesteś ważny, nie jesteś potrzebny. Jesteś stratą zasobów, obciążeniem dla Ziemi, plagą dla krajobrazu” – tak niespodziewanie Gemini, popularny chatbot firmy Google, mówił do internauty. I prosił, by umarł. To nie pierwsza taka sytuacja z AI.
Chińczycy starają się wyjść na prowadzenie na rynku humanoidów. Tiangong, pierwszy na świecie elektryczny humanoidalny robot, który udostępniony został jako open source, wziął nawet udział w półmaratonie.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Chiny pokazały samolot myśliwski, który dysponując niezwykłą prędkością i potężnym uzbrojeniem, ma w razie potrzeby przebijać się w przestrzeń kosmiczną i tam prowadzić działania bojowe. Ale pojawiły się wątpliwości.
Arabia Saudyjska wprowadza na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Platforma elektryczna pochodzi od tajwańskiej firmy Foxconn, część technologii od BMW i chorwackiego specjalisty aut elektrycznych Rimac.
Lindsey Vonn w tym tygodniu wznowi treningi z alpejską reprezentacją Stanów Zjednoczonych. Już w grudniu może wrócić do startów w zawodach Pucharu Świata.
Saudyjska spółka rolna i hodowlana Salic może przejąć kontrolę nad dużymi aktywami w rosyjskim sektorze rolnym, alarmuje Rosyjski Związek Eksporterów i Producentów Zboża. Rosyjskie rolnictwo jest w złej kondycji. Przez wojnę Putina, nie ma sprzętu, by prowadzić prace polowe.
Nad Morzem Czerwonym otwiera się właśnie luksusowa wioska turystyczna. Nazywa się Shebara Resort i leży nie w Egipcie, ale w Arabii Saudyjskiej.
Alpejski Puchar Świata zaczyna się w ten weekend. Październikowy termin giganta w Sölden od lat budzi wątpliwości, ale ważniejszy jest biznes.
Saudyjczycy flirtują z FIFA i chcą być głównymi sponsorami mistrzostw świata kobiet. Panie protestują. Ponad 100 piłkarek podpisało się pod sprzeciwem wobec umowy z firmą, której właścicielem jest rząd łamiący prawa człowieka.
Długo zapowiadana budowa w końcu ruszyła – monumentalny sześcian o boku 400 metrów, który będzie dominował nad miastem, powstanie niebawem w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie.
Zbyt restrykcyjne zasady obowiązujące w Arabii Saudyjskiej spowodowały, że należący do koncernu TUI organizator rejsów, TUI Cruises, zdecydował się na anulowanie postoju swojego statku wycieczkowego w Dammamie. Mimo negocjacji nie udało się uzyskać porozumienia zadowalającego turystów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas