System od Google to swojego rodzaju odpowiednik GPT-4, który stoi za rewolucyjnym narzędziem ChatGPT. „Gemini 1.0 to – jak dotąd – nasz najbardziej wydajny model sztucznej inteligencji, jest pierwszym krokiem w naszej erze modeli Gemini” – napisał na X szef koncernu Sundar Pichai.

System będzie dostępny w trzech wersjach: Ultra, Pro i Nano (na urządzenia mobilne). Jak informuje Google, wydajność najpotężniejsze z wersji, Ultra, osiąga najlepsze wyniki w 30 z 32 powszechnych testów akademickich. „Z wynikiem 90 proc. Gemini Ultra jest pierwszym modelem, który w MMLU przewyższa ludzkich ekspertów” – wskazał Pichai.

Czytaj więcej

Tajemniczy Q*. Sam Altman odkrył w OpenAI coś, co może zagrozić ludzkości

MMLU (Massive Multitask Language Understanding) to zaawansowany test oceniający zdolności modeli sztucznej inteligencji w zakresie rozumienia języka – wykorzystuje połączenie 57 dziedzin nauki, aby sprawdzać wiedzę i umiejętności rozwiązywania problemów.

Najpotężniejsza sztuczna inteligencja w historii

Jak wynika z badania, w porównaniu z GPT-4 (ang. Generative Pre-trained Transformer 4), model od Google osiągnął wyższe wyniki w prawie każdej kategorii (od matematyki, po kodowanie). Gemini – wytrenowany, aby jednocześnie rozpoznawać i rozumieć tekst, obrazy, dźwięki i inne typy danych – to prawdopodobnie najpotężniejsza sztuczna inteligencja w historii, która została upubliczniona. System rozumie niuanse zawarte w informacjach i może odpowiadać na pytania dotyczące skomplikowanych zagadnień. Co ważne, każdy będzie mógł sięgnąć do tego narzędzia. Gemini 1.0 jest wprowadzany bowiem w wielu usługach i na różnych platformach, w tym staje się „bazą” dla Google Bard, konwersacyjnej AI, która potrafi zrozumieć zapytania, podsumować wskazany materiał, ale też pisać, argumentować i planować. Nowa AI od Google zaszyta zostanie także w smartfonach. Na pierwszy ogień wersja Nano pojawi się w smartfonie Pixel 8 Pro.