Grupa BharatGPT, w skład której wchodzi też osiem indyjskich uniwersytetów, podczas konferencji technologicznej w Bombaju ujawniła swój projekt. W zaprezentowanym filmie mechanik motocyklowy z południowych Indii przepytywał bota AI w ojczystym języku tamilskim, bankier rozmawiał z narzędziem w języku hindi, a programista z Hyderabad użył go do napisania kodu komputerowego - podaje Bloomberg.
Model AI nazwano Hanuman (ang. Hanooman) na cześć hinduskiego bóstwa, półmałpy, półczłowieka, sługi Ramy, bohatera eposu Ramajana. BharatGPT przewiduje, że model będzie działał w 11 lokalnych językach w czterech głównych obszarach: opieka zdrowotna, zarządzanie, usługi finansowe i edukacja. Opracowano go we współpracy z uniwersytetami Indyjskiego Instytutu Technologii, w tym w Bombaju, przy wsparciu operatora sieci bezprzewodowej Reliance Jio Infocomm i rządu Indii.
Czytaj więcej
Chatbot Adolfa Hitlera, przywódcy III Rzeszy i jednego z największych zbrodniarzy w historii, działa już w skrajnie prawicowej sieci społecznościowej Gab. Sztuczna inteligencja może zradykalizować cały internet - obawiają się eksperci.
Co potrafi rywal ChatGPT
Hanuman będzie oferował funkcję zamiany mowy na tekst, dzięki czemu będzie znacznie bardziej przyjazny dla użytkownika. W kraju liczącym 1,4 miliarda mieszkańców, duża ich część nie potrafi czytać ani pisać. Projekt grupy BharatGPT jest wyjątkowy — to pierwsze tego typu partnerstwo prywatno-publiczne w kraju, angażujące głównych graczy z różnych dziedzin.
Czytaj więcej
Firma OpenAI, twórca ChatGPT, stworzyła nowy model Sora, który pozwala tworzyć realistyczne wideo poprzez proste wpisanie opisowego zdania, co ma się w nagraniu znaleźć. W ten sposób narzędzia AI wchodzą na nowy poziom i budzą coraz większe obawy.