Biorą się za „Mission Impossible". Rozrywkowy koncern na sprzedaż za olbrzymią kwotę

Paramount Global, stojący za takimi filmami jak „Mission Impossible", „Psi Patrol" czy „Indiana Jones" lub „Transformers" szuka nowego właściciela. Chętnym jest fundusz Apollo Global, właściciel m.in. praw do „American Idol".

Publikacja: 12.03.2024 22:34

Znane studio z bardzo długą historią ma trafić na sprzedaż

Znane studio z bardzo długą historią ma trafić na sprzedaż

Foto: Paramount Studio/ materiały prasowe

Należące do rozrywkowego potentata Paramount Pictures to szóste, jeśli chodzi o rynkowy staż studio filmowe na świecie, a także drugie pod tym względem w USA, za Universalem. Istnieje od 1912 r., ale od dawna ma kłopoty i szuka kapitału. Paramount znajduje się pod ogromną presją znalezienia strategicznego partnera lub kupca, ponieważ ma ogromne długi. We wrześniu osiągnięto porozumienie z wierzycielami w sprawie restrukturyzacji części zadłużenia. Koncern próbował też upłynnić swój portfel, pozbywając się aktywów, w tym wydawcy książek Simon & Schuster oraz nieruchomości. Niewiele to jednak pomogło, potrzebny jest większy kapitał.

Kto chce kupić Paramount

W ostatnich dniach zarząd Apollo Global miał skontaktować się ze specjalną komisją utworzoną przez Paramount w sprawie możliwego przejęcia lub sprzedaży części aktywów koncernu medialnego - podaje serwis Axios, powołując się na dwa nieoficjalne źródła. Zainteresowanie tymi aktywami miała już zgłosić m.in. grupa filmowo-telewizyjna Davida Ellisona Skydance Media, wsparta przez firmy private equity RedBird Capital Partners i Byron Allen już w styczniu, oferując 14 mld dol. Również Warner Bros. Discovery miało rozważać zakup części lub całości aktywów konglomeratu, ale wycofało się w zeszłym miesiącu.

Czytaj więcej

Sztuczna inteligencja przerobi każdą książkę na bestseller i hit filmowy. Ma sposób

Według źródeł Axios, Apollo rozważa transakcję zakupu jedynie Paramount, do której głównych aktywów należą Paramount Pictures, nadawca CBS, sieci kablowe Viacom oraz platforma streamingowa Paramount+ i PlutoTV. Możliwe jest również, że Apollo rozpocznie licytację tylko wybranych aktywów. Eksperci zauważają, że koncern w wypadku przejęcia nawet części Paramount Global może mieć kłopot ze zgodą władz antymonopolowych ze względu na lokalne stacje nadawcze CBS. To organy regulacyjne odrzuciły w zeszłym roku propozycję przejęcia Tegny przez spółkę stowarzyszoną z Apollo, Standard General. Apollo kupił większościowy pakiet udziałów w grupie nadawczej Cox Media w 2019 r.

Powrót Apollo

Spekulacje na temat zainteresowania Apollo pojawiły się po raz pierwszy w styczniu, ale firma inwestycyjna zaprzeczyła, by była zainteresowana transakcją.

Teraz pojawiają się nowe informacje. Apollo nie jest obcy Hollywoodowi, ale jego zainteresowanie Paramount pojawia się w trudnym momencie dla branży. Na początku 2022 roku Apollo przejął za 760 mln dol. mniejszościowe udziały w Legendary Entertainment, która wyprodukowała takie hity jak „Diuna" i „Jurassic World".

Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji