Ponad 37 mld zł warte są wszystkie spółki z branży gier notowane na warszawskiej giełdzie – wynika z naszych szacunków. Za 80 proc. tej kwoty odpowiada CD Projekt, którego notowania systematycznie rosną, ciągnąc w górę indeks WIG.GAMES. Pomagają mu inne spółki z tej branży, a w szczególności PlayWay, Ten Square Games i 11 bit studios. Od stycznia indeks zyskał jedną piątą, a od momentu rozpoczęcia jego publikacji (wiosna 2019 r.) ponad trzy czwarte.
CZYTAJ TAKŻE: Polskie gry odporne na koronawirusa
Przeglądając giełdowe fora i czytając opinie inwestorów, można odnieść wrażenie, że podzielili się oni na dwie grupy. Pierwsza dowodzi, że właśnie doszliśmy do kresu zwyżek i wkrótce bańka pęknie, a wyceny drastycznie stopnieją. „To ostatnie podrygi WIG.GAMES” – przekonuje jeden z inwestorów. Na drugim biegunie są optymiści, którzy wierzą w dalsze zwyżki, a wyceny lidera branży – CD Projektu – wcale nie uważają za wygórowaną.
Jeśli na aktualne wyceny spółek spojrzelibyśmy przez pryzmat rekomendacji biur maklerskich, to potencjału do dalszych zwyżek nie widać. Co oczywiście nie znaczy, że firmy skazane są na spadki notowań. Jak pokazuje praktyka, niekiedy ceny akcji żyją własnym życiem, czego dobrym przykładem jest CD Projekt. W piątek jego wycena przekroczyła 31 mld zł. Jeśli urośnie o dodatkowy miliard, studio przeskoczy w rankingu największych giełdowych firm grupę PKN Orlen.
Czym można tłumaczyć fenomen polskiej branży gier? Gros inwestorów uznało, że z uwagi na niskie płace i wielu wykształconych młodych ludzi gry to polskie „dobra narodowe” i należy je mieć w portfelu.