„Fortnite” zniknie z Chin. Serwery zostaną wyłączone w listopadzie

Chińska wersja popularnej gry wideo „Fortnite” zostanie zamknięta w tym miesiącu. Wstrzymano akceptacje rejestracji dla nowych graczy i nie jest już dostępna do pobrania – informuje CNN.

Publikacja: 04.11.2021 11:11

„Fortnite” zniknie z Chin. Serwery zostaną wyłączone w listopadzie

Foto: Gra Fortnite

Serwery „Fortnite” zostaną wyłączone 15 listopada, co oznacza, że gracze nie będą już mogli zalogować się do gry. Informacja ta pojawiła się na oficjalnej stronie tytułu. Nie wiadomo, co jest dokładnie powodem zamknięcia serwerów.

Gra „Fortnite”, opracowany przez Epic Games, została udostępniona w Chinach w lipcu 2018 roku we współpracy z Tencent. Chiński gigant internetu i gier kupił około 40 proc. udziałów w Epic Games prawie dekadę temu.

Gra Fortnite w Chinach różni się od wersji z innych stron świata. Produkcja znana jest tam pod nazwą „Fortress Night” i była przystosowana do obowiązujących w kraju przepisów, dlatego też nie zaimplementowano w niej systemu mikrotransakcji, nie ma motywów Halloweenowych. Według Epic Games była „wersją beta”.

Chińskie władze postanowiły uregulować rynek gier wideo. W sierpniu wprowadzono zakaz gry w dni powszednie dla graczy poniżej 18 roku życia. Dodatkowo nie mogą oni grać dłużej niż trzy godziny. Gry online są więc dostępne dla nieletnich w Chinach tylko w weekendy.

Czytaj więcej

Eskalacja wojny Apple z Epic Games. „Fortnite” usunięty z App Store na lata

W maju 2020 r. gra miała ponad 350 milionów zarejestrowanych graczy. To sztandarowy tytuł Epic Games, który w czerwcu poinformował, że ma ponad 500 milionów kont w swoich głównych tytułach i sklepie z grami wideo online.

Gra „nigdy nie została zatwierdzona” przez chiński rząd i dlatego nie mogła oficjalnie zostać uruchomiona i zarabiać na swoich usługach, napisał na Twitterze Daniel Ahmad, starszy analityk w Niko Partners, który zajmuje się rynkiem gier wideo w Chinach i Azji.

We wrześniu państwowa agencja informacyjna Xinhua poinformowała, że władze wezwały Tencent, NetEase i inne firmy do omówienia ograniczeń dotyczących przesyłania strumieniowego i promowania gier wideo wśród nieletnich. Według raportu, podczas spotkania firmy „zostały nakłaniane do oderwania się od samolubnego skupiania się na dążeniu do zysku lub przyciąganiu graczy i fanów” – informuje CNN.

Gry & e-Sport
Można handlować niewolnikami i torturować. Ta gra wywołała burzę
Gry & e-Sport
ChatGPT w grze wideo zaskoczył. Postaci zaczęły żyć własnym życiem
Gry & e-Sport
Niszczenie czołgów z drona. Powstaje gra o inwazji Rosji na Ukrainę
Gry & e-Sport
11 bit studios testuje grę „Frostpunk 2”. Firma mówi o planach
Gry & e-Sport
„GTA 6” nie dla wszystkich. Gra ma być technicznie rewolucyjna