Transakcja to istotne wydarzenie w branży gier wideo w naszym kraju, bowiem 1C Entertainment zarządzało m.in. firmami Cenega i Muve. Ten pierwszy podmiot to wiodący wydawca gier na rodzimym rynku, który odpowiadał za wydanie gier takich studiów, jak Bethesda, Bandai Namco, czy CD Projekt. Z kolei Muve to platforma specjalizująca się w dystrybucji gamingowych gadżetów oraz gier planszowych. Udziały od 1C odkupił potentat rynku gier wideo na świecie – Tencent.

Czytaj więcej

Gamingowy gigant zwalnia za poparcie dla Putina

Co ciekawe, to już kolejna inwestycja giganta z Chin w polskim sektorze cyfrowej rozrywki. Ledwie kilka miesięcy temu Tencent kupił uznane krakowskie studio Bloober Team, specjalizujące się w tytułach z gatunku horror, zaś w styczniu br. przejął pakiet udziałów w innej spółce z Krakowa - The Parasight. I na tym nie koniec. Tencet nabyło bowiem niedawno także pakiet warszawskiego game developera - Exit Plan Games.

Tencent jest największą korporacją technologiczną branży gamingu na świecie. Posiada udziały w takich globalnych studiach, jak Riot Games (twórca „League of Legends”), Epic Games, Ubisoft, czy Activision Blizzard.