Polska fantastyka ma się świetnie i wychodzi z kart książek nie tylko na ekrany kin i telewizorów (jak było to choćby w przypadku hollywoodzkiej adaptacji powieści „Solaris” Stanisława Lema), ale również monitory komputerów. Sygnał, że przeniesienie historii z papieru do cyfrowego świata dał Andrzej Sapkowski. Jego „Wiedźmin” okazał się wdzięcznym tematem zarówno dla dwóch sezonów hitowego serialu Netflixa, jak i serii gier CD Projektu, które stały się światowym przebojem. Wkrótce fani cyfrowej rozrywki sprawdzą, na ile kolejni rodzimi pisarze mogą powtórzyć ów sukces. Twórczość Stanisława Lema i Jacka Dukaja, bo o nich mowa, ma olbrzymi potencjał w świecie komputerowej rozrywki.
Rewolucja w przeżywaniu treści
„Katedra”, dzieło Dukaja, trafiła już na ekran – film Tomasza Bagińskiego pod tym samym tytułem zdobył w 2002 r. nominację do Oscara za najlepszą produkcję krótkometrażową. Teraz jeden z najbardziej poczytnych pisarzy w dziedzinie fantastyki chce wykorzystać swój dorobek z korzyścią dla graczy. W tym celu założył spółkę Nolensum, która zajmie się komercjalizacją jego dzieł w postaci „cyfrowych produktów i usług”. Na początek ma powstać gra wideo oparta na powieści „Starość aksolotla”. Ale wszystko wskazuje na to, że tytułów będzie więcej. – Bogactwo światów Dukaja ma skalę, której nie powstydziłyby się budżety hollywoodzkich blockbusterów – mówi Marcin Kobylecki, producent kreatywny Nolensum.
W odróżnieniu od wielu produkcji opartych na zakupionej od pisarzy ich własności intelektualnej (IP) Dukaj wniósł do Nolensum własne IP i został głównym udziałowcem. Ma być zaangażowany bezpośrednio w produkcję pierwszej gry, odpowiadając za kreację jej świata i scenariusz. Dla bestsellerowego pisarza to nie pierwszyzna, z gamingiem zetknął się on już wcześniej jako członek rady nadzorczej Illusion Ray. To niezależne studio gamedev stworzone przez Łukasza Smagę, pierwszego rodzimego twórcę, który zdobył nagrodę The Webby Awards, nazywaną „internetowym Oscarem”, pracuje nad grą „WardogZ”, która ma mieć premierę w przyszłym roku.
Czytaj więcej
Odwołanie się do literatury pomaga nowym mediom, ale także promuje literaturę.
Z kolei w Nolensum ruszyły prace nad „Hardware Dreams”. Tytuł, którego akcja toczy się w Tokio, to postapokaliptyczna wizja życia w sieci komputerowej. Bazuje na „Starości aksolotla”, na podstawie którego Netflix zrealizował już serial „Kierunek: Noc”. Dyrektorem artystycznym projektu jest Maciej Jackiewicz, który pracował przy takich hitach jak „Cyberpunk” i „Wiedźmin”.