Aktualizacja: 07.12.2024 15:11 Publikacja: 14.11.2023 07:55
Gry coraz częściej przekraczają granice rozrywki. W pościgu za rozgłosem, zyskami, czy z uwagi na cele propagandowe producenci tworzą kontrowersyjne tytuły odnoszące się do bieżących wydarzeń
Foto: Yahya HASSOUNA/AFP
Ahmad al-Falastini, młody palestyński student, który został niesprawiedliwie skazany na pięć lat więzienia i był torturowany przez izraelskich żołnierzy, wyszedł na wolność. Jego cała rodzina zginęła w wyniku izraelskiego nalotu, więc teraz – szukając zemsty – przyłącza się do palestyńskiego ruchu oporu. To nie jest życiorys jednego z bojowników Hamasu, ale kanwa gry wideo, która jest jednym z hitów na platformie Steam. Produkcja „Fursan al-Aqsa: The Knights of the Al-Aqsa Mosque”, stworzona przez Nidala Nijma, w dobie palestyńsko-izraelskiego konfliktu i fali protestów przeciwko tej wojnie, przyciągnęła tysiące graczy. Wiele izraelskich organizacji już wystąpiło o jej usunięcie z platformy, na razie bezskutecznie. Tytuł stał się jednak polem do antyizrealskich wystąpień, na forach na Steam pojawiło się wiele propalestyńskich wpisów. Nijm już zaapelował w sieci, by na forach gry nie zamieszczać komentarzy związanych z bieżącymi wydarzeniami. „Skupmy się na samej grze” – pisze twórca przeboju w jednym ze swoich postów.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Przychody ze sprzedaży "Frostpunka 2" od 11 bit studios przekroczyły już nakłady poniesione na produkcję i marketing, ale premiera i tak jest rozczarowaniem - uważają analitycy. Wycena akcji spółki stopniała w poniedziałek o ponad jedną trzecią.
Hit od Amazona to zjawisko – powstał na kanwie gry, a ta dzięki popularności serialu wróciła do łask. Eksperci sądzą, iż ten miks kultury gamingu i ekranu to patent na sukces, po który producenci sięgać będą teraz coraz częściej.
Gra oparta na powieści Stanisława Lema zebrała na Steamie aż 93 proc. pozytywnych recenzji. Analitycy zwracają jednak uwagę na znacznie niższe od oczekiwań zainteresowanie grą. Kurs akcji producenta runął.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Recenzenci chwalą stylistykę retro sci-fi, bardzo dobrą grę aktorską, interesującą narrację czy ciekawe efekty wizualne. Minusami mają być sporadyczne problemy z animacją i dźwiękiem, słabnąca fabuła oraz krótki czas gry. Czy odniesie sukces?
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
W „Miastach marzeń” gracze rozbudowują metropolię… trudem robotniczych rąk.
Profilaktyka zdrowotna to fundament, który powinien chronić społeczeństwo przed chorobami, jednak w Polsce wciąż przegrywa z wydatkami na doraźne leczenie. Dzisiaj największym czynnikiem ryzyka zdrowotnego jest palenie. Dlatego jak najszybciej powinniśmy opracować strategię ograniczania spożycia produktów nikotynowych.
Mówią, że rolnictwo to ciężki kawałek chleba. „Farming Simulator 25” temu przeczy.
Może i wcielamy się w tej grze w superbohaterów, ale to nie jest rozrywka dla dzieci. „Sentinels of the Multiverse” określić można mianem zagadki logicznej, którą staramy się rozwikłać przy nieustannie modyfikujących się zmiennych.
„Abalone Go” to podróżna wersja klasycznej gry logicznej.
Głośne „Imperium mrówek” Bernarda Werbera doczekało się wersji komputerowej!
„The Breach” to gra wyjątkowa – w której walczy się nie tylko z innymi uczestnikami rozgrywki, ale i z nią samą – a także wymagająca dla szarych komórek. Wysiłek ten warto jednak ponieść. W końcu kto by nie chciał wygrać ze złowrogą korporacją?
„Dunder albo kot z zaświatu” to jedna z popularnych dziś paragrafówek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas