Zimny prysznic dla branży gier

Wśród branż, w których przecena jest bardzo dobrze widoczna, prym wiodą producenci gier – zarówno notowani na rynku głównym, jak i na NewConnect.

Tak mocna przecena ma związek z trwającą już od dłuższego czasu hossą w sektorze, mającą w przypadku wielu studiów niewiele wspólnego z ich fundamentami.

– Rynek jest rozgrzany. Co chwila powstają nowe studia, a ich wyceny na giełdzie rosną – mimo że wiele z tych firm nie może jeszcze się pochwalić żadnym sukcesem. I nie mówię o zyskach, ale choćby zapisach na Steam Wishlist (lista życzeń-red.) – mówił Krzysztof Kostowski, prezes i główny założyciel PlayWaya, w niedawnym wywiadzie dla „Parkietu”. Podkreślał, że poziom niewyedukowania rynku podczas hossy jest wysoki.

CZYTAJ TAKŻE: Polskie gry odporne na koronawirusa

– Kuriozalne jest też to, że część firm przeprowadza testy, ale nie wyciąga z nich wniosków. I nawet gdy są symptomy, że gra może okazać się porażką, to i tak wypuszczają ją na rynek. Teraz jest w branży hossa, ale gdy przyjdą trudniejsze czasy i wyceny się urealnią, w grze pozostaną te firmy, które mają zdrowy biznes i realne perspektywy na wzrost – mówił.

We wtorek po południu kilkunastoprocentowe spadki notowały ceny akcji takich studiów z NewConnect jak 7Levels, Sonka, Carbon Studio czy The Farm 51. Cały NCIndex spadał o prawie 5 proc. W dół ciągnęły go spółki, które najwięcej w nim ważą i na których notowano najwyższe obroty. W tym gronie byli również reprezentanci branży gier, m.in. wspomniane już The Farm 51, jak również Forever Entertainment , Bloober Team, Jujubee czy One More Level.

Gorzej niż szeroki rynek radził sobie też indeks sektorowy WIG.GAMES. W dół ciągnęły go wszystkie tworzące go spółki: 11 bit studios, CD Projekt, PlayWay, CI Games i Ten Square Games. Temu ostatniemu nie pomogła informacja, dotycząca zastosowania IP Box. Wrocławskie studiom podało, że przy zastosowaniu po raz pierwszy tej ulgi podatkowej efektywna stopa podatkowa za 2019 r. wyniosła 9,4 proc. jednostkowego zysku brutto. IP Box polega na opodatkowaniu dochodu uzyskanego z kwalifikowanych praw własności stawką 5 proc. zamiast standardowych 19 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

e-sąd dla przedsiębiorców – wyrok ma być w 21 dni

Rozpoczęły się testy pierwszego w Polsce elektronicznego sądu polubownego Ultima Ratio. Premierę sądu dla ...

Włosi tworzą respirator z polskim sercem

„Open Breath” to projekt włoskich inżynierów, chcących stworzyć w pełni funkcjonalny respirator za pomocą ...

Moskwa oskarża Apple o nieuczciwe praktyki wobec rosyjskiej firmy

Rosyjska Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) przygląda się sprawie zgłoszonej przez rodzimą i znaną na ...

Amerykańska szczepionka na koronawirusa trafiła do testów

Biotechnologiczna spółka Moderna z USA przekazała informację, że sześć tygodni po rozpoczęciu prac nad ...

ERP niezbędny w cyfryzacji firm

Starsze oprogramowanie powinno się wymienić na rozwiązania, które będą wspierać transformację biznesu. Zachowanie przewagi ...