W latach 2017-2020 ponad 120 studiów w Polsce zostało zamkniętych, a  kolejne 160 rozpoczęło działalność – wynika  z danych opublikowanych przez portal gamesindustry.com, bazujących na raporcie przygotowanym przez organizatorów Game Industry Conference przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ostatnich latach rynek gier szybko się rozwijał. W zeszłym roku miał wartość 479 mln euro. Oznacza to aż 32-proc. wzrost w stosunku do 2018 r. Dla porównania: w 2016 r. rynek był warty niewiele ponad 300 mln euro. Jak podkreślają eksperci, za znaczną część wzrostu sprzedaży odpowiada sukces „Wiedźmina 3”. W sumie sprzedaż gier z tej serii (autorstwa CD Projektu) przekroczyła 50 milionów egzemplarzy.

CZYTAJ TAKŻE: Serial na podstawie polskiej gry? Sony zainteresowane

Polscy deweloperzy w dużym stopniu polegają na eksporcie swoich gier: aż  96 proc. ich całkowitych przychodów pochodzi z rynków zagranicznych. Za największą część odpowiadają Stany Zjednoczone, ale pokaźne gros przychodów polskie studia uzyskują też ze sprzedaży na rynki Unii Europejskiej.

Największym podmiotem w Polsce jest wspomniany już CD Projekt, który zatrudnia ponad 900 pracowników. Jednak autorzy raportu podkreślają, że rodzima scena deweloperska systematycznie się poszerza. Są na niej dobrze widoczne również takie studia jak Techland, 11 bit studios, Huuuge Games czy Ten Square Games.