Microsoft przejmuje kultowego producenta gier za 7,5 mld dolarów

mat. pras.

Koncern Billa Gatesa przeprowadził potężną transakcję na rynku gier wideo – twórca Windowsa przejął właśnie studio Bethesda.

To potężny game developer, który stoi za takimi tytułami, jak „Doom”, „Quake”, „The Elder Scrolls”, „Wolfenstein”, czy Fallout”. Akwizycja w praktyce obejmuje zakup firmy Zenimax, która jest spółką-matką Bethesda Softworks, a wraz z nią praw do wielu hitowych produkcji.

CZYTAJ TAKŻE: Idzie wojna na konsole. Nowości od Sony i Microsoftu

Za przejęcie Microsoft zapłaci więcej niż wydał na zakup „Minecrafta”. Inwestycja sięga 7,5 mld dol. i ma przynieść ważną przewagę w rywalizacji z Sony na rynku konsol. Należący do Microsoftu Xbox rusza bowiem na wojnę o fanów tych urządzeń swoją najnowszą konsolą Xbox Series S i X, a kupno studia Bethesda może okazać się decydujące w starciu z PlayStation 5.

Dzięki transakcji Microsoft zwiększy liczbę posiadanych studiów kreatywnych z 15 na 23. Tym samym kultowe serie stworzone przez Bethesdę trafią na Xbox Game Pass. Ponadto, nadchodzące tytuły ze studia trafią do usługi subskrybenckiej Microsoftu w dniu premiery ich wersji na Xbox czy PC.

To największy dotąd zakup Microsoftu na rynku gier (akwizycja Mojang, producenta „Minecrafta”, kosztowała 2,5 mld dol.) i jeden z największych w ogóle w wykonaniu tej firmy. Warto wspomnieć, że w poprzednich latach koncern na przejęcie Nokii zapłacił 7,2 mld dol., LinkedIn – 26,2 mld dol., Skype’a – 8,5 mld dol., zaś GitHuba – 7,5 mld dol.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Za największym cyberatakiem na amerykańskie banki stał Rosjanin

Andrei Tyurin, uczestnik zmasowanego ataku hakerskiego w 2014 roku w końcu przyznał się do ...

Powstały roboty delfiny. Żywe zwierzęta znikną z pokazów i cyrków?

Skaczą przez obręcze, wyskakują z basenu, pływają w parach, zachowują się i wyglądają zupełnie ...

Gry mobilne idą jak burza. Pomaga pandemia

Sektor cyfrowej rozrywki jest beneficjentem trwającej pandemii – wynika z najnowszych szacunków portalu Sensor ...

US Army dostanie supermundury. Mają niezwykłe właściwości

Chemicy współpracujący z amerykańską armią stworzyli nowoczesne mundury, które chronią żołnierzy przed bojowymi środkami ...

Facebook ukarany w Turcji. Bo przecieka

Gigant mediów społecznościowych naruszył przepisy prywatności kolejnego kraju. Tym razem wyciek danych dotknął blisko ...

MicroLED, czyli rewolucja w wyświetlaczach

Mikrowyświetlacze już w przyszłym roku mogą okazać się hitem. Ekrany mniejsze niż ziarnko piasku ...