Sklepy liczą na żniwa. Żadnych promocji na „Cyberpunka”

AFP

Choć gra trafiła do tysięcy sklepów od tych z elektroniką przez ogólnospożywcze po platformy internetowe, to nie ma co liczyć na złapanie okazji i tańsze zakupy.

Fani mogą już kupić grę w tysiącach miejsc. – Zainteresowanie grą Cyberpunk 2077 jest ogromne – wręcz rekordowe! Prowadziliśmy przedsprzedaż tego tytułu i z dnia na dzień notowaliśmy bardzo duże wzrosty w liczbie egzemplarzy zamawianych przedpremierowo. Ten trend przybierał na sile im bliżej premiery. Oczywiście Cyberpunkt 2077 jest na szczycie zestawienia TOP na empik.com – mówi Monika Marianowicz, rzecznik Empiku. – Od dziś gra jest dostępna na półkach w naszych salonach. O tym, że był to tytuł bardzo wyczekiwany i murowany bestseller świadczy fakt, że fani od pierwszych minut otwarcia sklepów zaczęli go masowo kupować. Spodziewamy się, że Cyberpunk 2077 będzie długo królować w zestawieniach sprzedaży – dodaje.

– Do południa sprzedaliśmy w naszych salonach kilka tysięcy zestawów gry, a po południu powinno być jeszcze lepiej. Nie było u nas jeszcze nigdy takiego zaiteresowania grą – mówi Wioletta Batóg, rzecznik MediaMarkt. Firmie sprzyja brak wielkich premier innych gier w grudniu. Zestawy sprzedawane są bardzo często z myślą o prezencie na gwiazdkę.

Dzisiaj „Cyberpunk” debiutuje w sklepach z elektroniką, ale jego dystrybucja będzie jeszcze rozszerzana. Za dwa dni trafi także do sklepów sieci Lidl.

Mimo tak szerokiej dystrybucji i konkurencji poziom cen trzyma się stabilnie i nie ma co liczyć na promocje. Na rynku książek wiele tytułów już w dniu premiery można mieć z obniżoną ceną, ale nie teraz.

CZYTAJ TAKŻE: Szef ds. fabuły w Cyberpunku: Nie próbujemy bawić się w futurologów

– Z obserwacji urzędu wynika, że poziom cen stosowanych przez różne sklepy jest zbliżony, choć nie identyczny i waha się od 239 do 269,99 zł – podaje biuro prasowe Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – Z istnienia  podobnych deklaracji cenowych nie można jeszcze  bezpośrednio wysuwać wniosku o zmowie cenowej, może być spowodowane działaniami zgodnymi z prawem, np. naśladownictwem cenowym. Niemniej jednak będziemy monitorować zachowania sprzedawców – dodaje. Urząd przypomina również, że każdy kto posiada dowody na istnienie zmowy może zawiadomić – także anonimowo – UOKiK za pośrednictwem platformy dla sygnalistów.

Sam zainteresowany czyli CD Projekt RED także jest ostrożny w słowach. – Nie udzielamy komentarzy w sprawach dystrybucji wersji pudełkowych gry – podaje biuro prasowe firmy.

Ustalanie cen podczas spektakularnych debiutów miało miejsce. W 2005 r. kary w łącznej wysokości ponad 1,6 mln zł nałożył prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na wydawcę i dystrybutorów polskiej wersji „Harry’ego Pottera i Zakonu Feniksa”. Powodem było ustalenie, że książka nie może być sprzedawana po cenie różniącej się więcej niż 10 proc. od wydrukowanej na okładce.

CZYTAJ TAKŻE: Są recenzje Cyberpunka. Nie jest aż tak różowo, jak miało być

Prawnicy podkreślają iż sektor kultury i rozrywki nie rządzi się żadnymi szczególnymi prawami, obowiązują tu takie same zasady dotyczące ustalania cen odsprzedaży jak w innych sektorach – nie wolno ustalać cen sztywnych i minimalnych, dozwolone jest natomiast, przy zachowaniu określonych warunków, rekomendowanie cen. – W niektórych krajach, takich jak Niemcy czy Francja wprowadzono szczególne regulacje dla książek. Tam wydawca może ustalić cenę, po której książka będzie sprzedawana w detalu. Chroni to przez cięciem cen np. przez e-sklepy i pozwala księgarzom na inwestowanie w lepszą jakość procesu sprzedażowego i całą machinę promocyjną tytułów – mówi Małgorzata Urbańska, partner kierująca Zespołem Prawa Ochrony Konkurencji w CMS.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Była szefowa Yahoo stworzyła aplikację. Może być hitem

Była prezes Yahoo Marissa Mayer ma nową firmę i pierwszy sukces – wypuściła na ...

Nie zostawiajmy dzieci samych w cyfrowym świecie

Najważniejsze, aby Ogólnopolska Sieć Edukacyjna nie stała się tylko kolejnym internetem do szkoły – ...

Chiny stworzą potężny system modyfikacji pogody

Powstaje imponująca technologia wywoływania sztucznego deszczu, która ma pokryć ponad 5,5 mln km. To ...

Policja nie będzie już rozpoznawać twarzy

Największy dostawca kamer dla policji w Stanach Zjednoczonych rezygnuje z technologii rozpoznawania twarzy opartej ...

Nie jesteśmy gotowi na rewolucję dronów

Polska z zakorkowanymi miastami i rozkopanymi drogami, wydaje się być idealnym krajem dla transportu ...

Huawei przytapiany przez Waszyngton. Czy konkurenci zyskali?

Ericsson i Nokia mają za sobą dobry kwartał. Szwedzi umocnili się w Chinach. Amerykańskie ...