Hakerzy wabią ofiary „Cyberpunkiem”. Reklamują go nawet na YouTube

Adobe Stock

Przestępcy przyciągają fanów gier na witrynę imitującą Sklep Play Google’a. Przynętą jest  –  nieistniejąca w rzeczywistości – gra CD Projektu w wersji mobilnej.

„Cyberpunk 2077” był najbardziej wyczekiwaną tegoroczną grą. Premiera odbyła się 10 grudnia i do teraz jest o niej głośno. Niestety, przede wszystkim z uwagi na liczne błędy w wersjach konsolowych. Jednocześnie gra na Steamie nadal jest bestsellerem. Cały ten szum postanowili wykorzystać cyberprzestępcy.

Badaczka Tatyana Shiskova z firmy Kaspersky wykryła złośliwe oprogramowanie typu ransomware, znane jako CoderWare, należące do rodziny Black Kingdom. Zagrożeni są użytkownicy urządzeń z systemem Android  –  czytamy na portalu www.dobreprogramy.pl.

CZYTAJ TAKŻE: Co dalej z „Cyberpunkiem”. Możliwe scenariusze dla CD Projektu

Ekspertka z firmy Kaspersky podkreśla, że cyberprzestępcy wabią ofiary na witrynę sklepu z aplikacjami, imitującą Play Google’a, a przynętą ma być właśnie „Cyberpunk 2077” w wersji mobilnej. Co więcej, żeby zwiększyć swoją wiarygodność, fałszywą grę hakerzy reklamują go na przykład w filmach na YouTube. Dodali również szereg  – oczywiście fałszywych – recenzji.

Aplikacja o której mowa nazywa się  „Cyberpunk 2077 Mobile (Beta)”. Jeśli ofiara ją pobierze, a następnie uruchomi, urządzenie zostanie zaszyfrowane przez ransomware (złośliwe oprogramowanie szyfrujące pliki i żądające potem odszkodowania za ich odblokowanie). Na ekranie pojawia się wiadomość, że smartfon został zainfekowany, a ofiary otrzymują polecenia, jak dokonać płatności, aby odzyskać dane. „Cena” to 500 dolarów w formie Bitcoinów.

„Cyberpunk” jest grą na konsole i komputery PC. Wersji mobilnej nie ma, ale warto odnotować, że istnieje możliwość uruchomienia gry na telefonie (dzięki platformie Google Stadia).

CZYTAJ TAKŻE: Szykują się pozwy za Cyberpunka. Rozgoryczeni pracownicy i akcjonariusze

W związku z błędami w wersjach konsolowych, Sony kilka dni temu wstrzymało sprzedaż gry w PlayStation Store, a Microsoft wprowadził do odwołania pełny zwrot kosztów zakupu cyfrowej wersji w Microsoft Store.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Google ma wielki problem z paradą równości

Firma ostrzegła pracowników przed próbą wykorzystania organizowanej w sobotę parady równości w San Francisco ...

Cyberpunk 2077 z własnym smartfonem

To będzie nie lada gratka dla fanów oczekujących na premierę najnowszej gry od CD ...

Startup ze Szczecina pomoże szybciej sprzedać mieszkanie

Homly pozyskał 1,5 mln zł finansowania na rozwój działalności polegającej na handlu nieruchomościami w ...

Pekin: Urzędy w Chinach mają używać chińskich komputerów

Władze w Pekinie nakazały wszystkim instytucjom państwowym, by te w ciągu trzech lat pozbyły ...

Cyfrowe giganty stają się jeszcze większe

Spółki technologiczne, w tym przede wszystkim internetowe zdetronizowały pod względem wartości rynkowej korporacyjnych gigantów ...

Blisko 15 tys. ofiar koronawirusa, zobacz jego postępy na mapie

Koronawirus zaraził już blisko 350 tys. osób na całym świecie, z czego blisko 15 ...