Silna wyprzedaż akcji CD Projektu. Kurs najniżej od 1,5 roku

Bloomberg

Zyski i przychody studia za pierwszy kwartał 2021 r. mocno rozczarowały. Kurs akcji spada przy wysokim obrocie.

We wtorek przed godz. 10 za akcję CD Projektu trzeba zapłacić niespełna 155 zł, po spadku o ponad 8 proc. Właściciela zmieniły już akcje o wartości przekraczającej 80 mln zł. To dziś zdecydowanie najwyższy obrót na GPW.

Analitycy zgodnie twierdzą, że wyniki CD Projektu za I kwartał są rozczarowaniem. – Wyniki były poniżej konsensusu częściowo ze względu na słabszą sprzedaż „Cyberpunka”, ale także dosyć wysokie koszty serwisu gier, koszty R&D nowego projektu oraz rozpoznanie kosztów nowego programu motywacyjnego – komentuje Michał Wojciechowski, analityk Ipopemy Securities.

CZYTAJ TAKŻE: Potężny spadek zysku. CD Projekt zakładnikiem Sony

Zwraca też uwagę na zapowiedzi zarządu z których wynikach, że kolejny patch do gry będzie raczej mniejszy, co z kolei ogranicza szanse na powrót gry do należącego do Sony PS Store. – Obecnie spodziewamy się go dopiero w czwartym kwartale – mówi analityk.

Dodaje natomiast, że pozytywem jest informacja o rozpoczęciu prac nad kolejną grą AAA. – Spodziewaliśmy się że stanie się to dopiero w 2022. Widzimy potencjał na premierę „Wiedźmina 4” w 2025 roku – podsumowuje analityk.

Skonsolidowany zysk netto grupy za I kwartał  2021  r. wyniósł  32,5 mln zł. Jest o 64,7 proc. niższy niż w analogicznym  okresie ubiegłego roku i o 64 proc. niższy niż średnio prognozowali analitycy. Wyniki odbiegają mocno od konsensusu również na poziomie operacyjnym i EBITDA. Słabo wypadają też przychody. Łączna wartość przychodów ze sprzedaży w I kwartale 2021 r. wyniosła 197,6 mln zł i była nieznacznie wyższa w  stosunku  do rekordowego I kwartału  roku ubiegłego. Była jednak o 17 proc. poniżej oczekiwań analityków.

Pozytywem natomiast jest wysoka płynność spółki. Łączna wartość środków pieniężnych zwiększyła się i wyniosła na koniec marca 2021 r. 1,55 mld zł.  Przy uwzględnieniu płynnych aktywów finansowych grupa miała na koniec marca rezerwy finansowe w wysokości 1,92 mld zł, czyli o 119 proc. wyższe niż na koniec zeszłego roku.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy zablokowali premierę polskiej gry. Przez… swastyki

W grudniu 2020 r. zadebiutował „Cyberpunk 2077”. Liczne błędy w wersji na konsole mocno obniżyły sprzedaż gry. Sprawiły, że Sony usunęło do odwołania z PlayStation Store cyfrową wersję. Nadal trwają rozmowy w sprawie przywrócenia jej do sklepu. Zarząd polskiego studia nie chce deklarować, kiedy to się stanie. Sygnalizuje, że do tego czasu trudno spodziewać się poprawy sprzedaży „Cyberpunka”.

Podczas wczorajszej konferencji Adam Kiciński, prezes spółki potwierdził, że studio planuje wydać w drugiej połowie roku „Cyberpunka” i „Wiedźmina 3″ na najnowszą generację konsol. Potwierdził też, że latem tego roku premierę będzie miał „The Witcher: Monster Slayer”, gra mobilna studia Spokko.

Przy aktualnej cenie akcji kapitalizacja CD Projektu wynosi 15,7 mld zł. Kurs jest najniższej od stycznia 2019 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Brytyjscy naukowcy: W naszej galaktyce jest jeszcze 30 cywilizacji

W galaktyce Drogi Mlecznej jest ponad trzydzieści kosmicznych cywilizacji zdolnych do komunikacji – twierdzą ...

Rosja szykuje kaganiec na internetowych gigantów

Kreml chce podporządkować sobie w Rosji m.in. Google i Facebooka. Kary mogą być wysokie. ...

Tinder wprowadza randki wideo. Wpływ pandemii?

Popularny serwis randkowy rusza z wideoczatem. Jego właściciel poinformował o tym przy okazji bardzo ...

Polski premier w światowym hicie. Walczy z korporacją zła

Takiego bohatera w grach wideo jeszcze nie było – w najnowszej odsłonie kultowej gry ...

Internauta oddaje pieniądze na czas

Tzw. lendtechy, czyli startupy z branży pożyczkowej, zapoczątkowały nową kulturę kredytowania. Badania pokazują, że ...

Finanse zawsze pod kontrolą

Usprawnienie procesów księgowych ma duży wpływ na przychody firmy. Dlatego warto sięgnąć po rozwiania ...