Popularna gra PUBG na giełdzie. Będzie rekord

mat. pras.

Krafton spółka, która stoi za popularną grą PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG), złożyła dokumenty w sprawie IPO na giełdzie w Korei Południowej. Prawdopodobnie będzie to największa oferta publiczna w historii tego kraju.

Krafton zaoferuje inwestorom 10 mln akcji w przedziale 458-556 tys. wonów za sztukę. Jeśli wszystkie akcje zostaną objęte po maksymalnej cenie, to wartość oferty sięgnie około 5 mld dol. Kapitalizacja spółki wyniosłaby wówczas około 25 mld dol.

Wtedy spółka pobije obecny rekord i przeprowadzi największe IPO w historii Korei Południowej. Tytuł lidera na krajowym parkiecie należy teraz do Samsung Life Insurance, który przeprowadził ofertę o wartości 4,3 mld dol. w 2010 r. W tym roku inna południowokoreańska spółka przeprowadziła również duże IPO, jednak na giełdzie w Nowym Jorku. Coupang, spółka e-commerce w marcu przeprowadziła ofertę o wartości 4,6 mld dol.

CZYTAJ TAKŻE: CD Projekt potwierdza: „Cyberpunk” wraca do sklepu Sony

Czwarta co do wielkości gospodarka Azji jest na dobrej drodze do rekordowego roku pod względem IPO, bowiem kolejne spółki ustawiają się w kolejce na parkiet. LG Energy Solution i spółki zależne firmy technologicznej Kakao prawdopodobnie wejdą na giełdę w drugiej połowie roku.

Kluczowe dla inwestorów jest jednak to, czy Kraftona stać na coś więcej, niż tylko jeden sukces. Firma jest niemal całkowicie zależna od jego przeboju: PUBG. To strzelanka online z elementami survivalowymi, koncentrująca się na rozgrywkach typu Battle Royale. PUBG odpowiadało za większość przychodów spółki, które w ubiegłym roku sięgnęły około 1,5 mld dol.

Inwestycja Kraftona w inne tytuły, takie jak Elyon, jeszcze się nie opłaciła. Według Kim Chang-hana prezesa Kraftona, firma stawia teraz na rozszerzenie uniwersum PUBG o gry nowej generacji, animowany program i kreskówkę internetową. Spółka zamierza również rozszerzyć swoją działalność na inne branże, takie jak sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Saudyjczycy zhakowali smartfon szefa Amazona

Za materiałami, które miały skompromitować Jeffa Bezosa, mogą stać Saudyjczycy. Tak twierdzi światowej sławy ...

Rosyjski twórca komunikatora Telegram przegrał przed sądem w USA

Amerykański sąd nakazał spółce Telegram przekazanie Komisji ds. Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) danych ...

Giganci sieci wchodzą w sklepy. Centrum handlowe AliExpress w Polsce?

Platforma AliExpress otworzyła niedawno pierwszy europejski salon w Madrycie, w planach ma kolejne takie ...

Maseczki katastrofą dla środowiska. Wracają do nas w mięsie

Niebezpieczne zanieczyszczenia chemiczne uwalniają się z jednorazowych maseczek po zanurzeniu w wodzie – ostrzegają ...

Era etycznych hakerów? Pomagają firmom i zarabiają krocie

Dochody przekraczające nawet 40-krotność płacy informatyka na etacie można osiągnąć zarabiając jako tzw. haker ...

Tidal w opałach. Dwoje artystów zarobiło na zawyżaniu ruchu

Serwis muzyczny Tidal, należący do rapera Jaya-Z jest przedmiotem śledztwa w Norwegii. Według norweskich ...