Takie rozwiązanie opracował zespół izraelskich inżynierów z Polaris Solutions, firmy specjalizującej się w technologiach militarnych. Kamuflaż sprawia, że np. oddział specjalny ubrany w takie okrycia jest trudny do zauważenia w dzień (barwy maskującej tkaniny pozwalają wtopić się np. w skaliste zbocze góry), a w nocy praktycznie nie do wykrycia. Materiał o nazwie Kit 300 tłumi bowiem tzw. sygnaturę cieplną użytkownika, tym samym dostrzeżenie przez specjalne gogle termicznego kształtu osoby jest niemożliwe.

Czytaj więcej

Robot kameleon przełomem w kamuflażu. Tego chce armia

Polaris Solutions nie chce zdradzić dokładnego składu innowacyjnego materiału – firma podaje jedynie, że wojskowe płaszcze ochronne Kit 300 składają się z nowoczesnych mikrowłókien oraz kompozycji metali i polimerów. Tekstura jest podobna do folii, a maskującą płachtę można formować w dowolne struktury – np. w kształcie skały. Pod takim kształtem mogą kryć się żołnierze, ale także pojazdy bojowe. Rolka Kit 300 o rozmiarze podwójnego prześcieradła waży ok. 0,5 kg.

Materiał jest wyjątkowo mocny (na polu walki może służyć m.in. jako nosze), wodoodporny i testowany na okoliczność działania wysokich temperatur.