Polskie urządzenie wyczuje chemię. Wykryje i zbada niemal każdą substancję

Start-up Gekko Photonics opracował innowacyjne rozwiązanie – spektroskopię nowej generacji. Technologia ta ma szansę istotnie odmienić procesy diagnostyczne w branży chemicznej, a w przyszłości kosmetycznej czy farmaceutycznej.

Elektryki będą dużo tańsze? Naukowcy stworzyli rewolucyjną baterię

Odkryty przez chińskich naukowców nowy rodzaj elektrolitu pozwoli obniżyć cenę akumulatorów półprzewodnikowych aż o 90 proc. I nie będą one wymagały do produkcji cennego litu.

Powstały lody idealne. Smakują, jak trzeba, ale się nie topią

Naukowcy z University of Wisconsin-Madison opracowali recepturę lodów, które nie topią się przez około cztery godziny. Można je spokojnie jeść i delektować się bez obawy, że rozpłyną się w dłoniach.

Przełom w wyścigu aut elektrycznych. Akumulator ładuje się w mniej niż pięć minut

Podczas demonstracji na żywo akumulator do samochodu elektrycznego opracowany przez brytyjski start-up Nyobolt pomyślnie naładował się z poziomu 10 proc. do 80 proc. w cztery minuty i 37 sekund.

Powstała polska rakieta kosmiczna. Ekologiczny „Bursztyn” poleci z Norwegii

Polska dołącza do grona krajów uczestniczących w podboju kosmosu. Pomoże w tym rodzima rakieta – „Bursztyn”, która będzie testowana w Norwegii

Naukowcy opracowali baterię idealną. To może być bardzo zła wiadomość dla Chin

Ładowanie telefonu w kilka sekund, laptop, który działa cały dzień bez przerwy, a także elektryk, którego nie trzeba często ładować. Wkrótce może być to rzeczywistością, a nie tylko marzeniem. Koreańscy naukowcy stworzyli akumulator sodowo-jonowy.

O polsko-fińskich satelitach głośno na świecie. Niezwykłe radary obserwują Rosjan

Najnowocześniejsze radary obserwują planetę nawet mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ponad połowa zdjęć satelitarnych z Ukrainy pochodzi obecnie z nowatorskiego systemu ICEYE. Armia rosyjska ma problem.

Apple wyłowił talenty nad Wisłą. Polscy programiści mają świetne pomysły

Nowatorskie aplikacje stworzone przez młodych polskich programistów wpadły w oko producentowi iPhone’ów.

Naukowcy odkryli, gdzie pochowano Platona. Pomogło „bioniczne oko”

Dzięki przełomowej technologii badacze odszyfrowują 1000 słów z papirusów znalezionych w Herkulanum, które zawierają szczegółowe informacje na temat miejsca spoczynku Platona.

Potężna broń laserowa pojawi się na polu bitwy. Amerykanie już ją rozmieszczają

Siły amerykańskie w Iraku lada moment zaczną wykorzystywać futurystyczną broń, dzięki której będą w stanie skutecznie odpierać ataki z powietrza.

Koniec z łazikami w kosmosie. Rewolucyjne polskie urządzenie będzie... skakać

Inżynierowie z warszawskiej firmy Astronica opracowują rozwiązanie, które może ułatwić badanie powierzchni planet i ich naturalnych satelitów. Chodzi o projekt tzw. skoczka księżycowego, który ma potencjał, by zastąpić popularne łaziki marsjańskie.

Polski innowacyjny skok i rekord w patentach. Zaskakujący numer 1

Rekordowa 671 liczba zgłoszeń z Polski napłynęła w 2023 r. do Europejskiego Urzędu Patentowego. Wśród liderów jest krajowy potentat rynku okien dachowych Fakro.

Zaskakujące odkrycie naukowców. Zużyte akumulatory i baterie będą jak nowe

Przy wsparciu giganta motoryzacyjnego Toyota naukowcy dokonali przełomu, który może rozwiązać problem elektroodpadów i sprawić, że akumulatory litowo-jonowe pojazdów elektrycznych czy smartfonów będą działać zdecydowanie dłużej.

Chiny ukryją samoloty przed radarami. Tania odpowiedź na B-2 czy F-22 Raptor

Naukowcy z Chin opracowali urządzenie, które pozwala na włączenie trybu „niewidzialności" samolotu. Wystarczy aktywować plazmę na powierzchni maszyny, by ją ukryć przed radarami.

Koniec rodzinnej wojny o to, czego słuchać. Wielkie zmiany w samochodach

Często podczas podróży każdy z pasażerów chce odtwarzać inny rodzaj muzyki lub włączyć inną audycję. AAOS ma rozwiązać problem. A to początek rewolucji.

Rewolucyjny materiał ochronny. Odmieni kaski i bezpieczeństwo jazdy autem

Naukowcy od lat pracowali nad materiałem, który byłby w stanie wytrzymać silne uderzenia. To kluczowe w wyściółce kasków, ale i ochronie innych części ciała czy delikatnych przedmiotów. W odkryciu pomogła sztuczna inteligencja.

Można podwoić zasięg aut elektrycznych. Naukowcy znaleźli proste rozwiązanie

Akumulatory litowo-metalowe są obiecującą alternatywą dla litowo-jonowych, ale szybko ulegają degradacji i ich cykl życia jest krótki. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda już wiedzą, jak sobie z tym poradzić. Może to odmienić przemysł motoryzacyjny.

Powstał materiał odporny na temperaturę 1000°C. Odmieni lotnictwo i energetykę

Niezwykły materiał opracowali koreańscy naukowcy. Sprawdza się nie tylko w `wysokiej temperaturze, ale i w ekstremalnej ekspozycji na promieniowanie UV, dzięki czemu idealnie nadaje się również do zastosowań w lotnictwie i przestrzeni kosmicznej.