Apple wyłowił talenty nad Wisłą. Polscy programiści mają świetne pomysły

Nowatorskie aplikacje stworzone przez młodych polskich programistów wpadły w oko producentowi iPhone’ów.

Naukowcy odkryli, gdzie pochowano Platona. Pomogło „bioniczne oko”

Dzięki przełomowej technologii badacze odszyfrowują 1000 słów z papirusów znalezionych w Herkulanum, które zawierają szczegółowe informacje na temat miejsca spoczynku Platona.

Potężna broń laserowa pojawi się na polu bitwy. Amerykanie już ją rozmieszczają

Siły amerykańskie w Iraku lada moment zaczną wykorzystywać futurystyczną broń, dzięki której będą w stanie skutecznie odpierać ataki z powietrza.

Koniec z łazikami w kosmosie. Rewolucyjne polskie urządzenie będzie... skakać

Inżynierowie z warszawskiej firmy Astronica opracowują rozwiązanie, które może ułatwić badanie powierzchni planet i ich naturalnych satelitów. Chodzi o projekt tzw. skoczka księżycowego, który ma potencjał, by zastąpić popularne łaziki marsjańskie.

Polski innowacyjny skok i rekord w patentach. Zaskakujący numer 1

Rekordowa 671 liczba zgłoszeń z Polski napłynęła w 2023 r. do Europejskiego Urzędu Patentowego. Wśród liderów jest krajowy potentat rynku okien dachowych Fakro.

Zaskakujące odkrycie naukowców. Zużyte akumulatory i baterie będą jak nowe

Przy wsparciu giganta motoryzacyjnego Toyota naukowcy dokonali przełomu, który może rozwiązać problem elektroodpadów i sprawić, że akumulatory litowo-jonowe pojazdów elektrycznych czy smartfonów będą działać zdecydowanie dłużej.

Chiny ukryją samoloty przed radarami. Tania odpowiedź na B-2 czy F-22 Raptor

Naukowcy z Chin opracowali urządzenie, które pozwala na włączenie trybu „niewidzialności" samolotu. Wystarczy aktywować plazmę na powierzchni maszyny, by ją ukryć przed radarami.

Koniec rodzinnej wojny o to, czego słuchać. Wielkie zmiany w samochodach

Często podczas podróży każdy z pasażerów chce odtwarzać inny rodzaj muzyki lub włączyć inną audycję. AAOS ma rozwiązać problem. A to początek rewolucji.

Rewolucyjny materiał ochronny. Odmieni kaski i bezpieczeństwo jazdy autem

Naukowcy od lat pracowali nad materiałem, który byłby w stanie wytrzymać silne uderzenia. To kluczowe w wyściółce kasków, ale i ochronie innych części ciała czy delikatnych przedmiotów. W odkryciu pomogła sztuczna inteligencja.

Można podwoić zasięg aut elektrycznych. Naukowcy znaleźli proste rozwiązanie

Akumulatory litowo-metalowe są obiecującą alternatywą dla litowo-jonowych, ale szybko ulegają degradacji i ich cykl życia jest krótki. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda już wiedzą, jak sobie z tym poradzić. Może to odmienić przemysł motoryzacyjny.

Powstał materiał odporny na temperaturę 1000°C. Odmieni lotnictwo i energetykę

Niezwykły materiał opracowali koreańscy naukowcy. Sprawdza się nie tylko w `wysokiej temperaturze, ale i w ekstremalnej ekspozycji na promieniowanie UV, dzięki czemu idealnie nadaje się również do zastosowań w lotnictwie i przestrzeni kosmicznej.

Rewolucyjna bateria załaduje się w 5 minut. To może być przełom w motoryzacji

Naukowcy z amerykańskiej uczelni Cornell opracowali przełomowy akumulator, który nie tylko ładuje się w rekordowo krótkim czasie, to jeszcze może być znacznie mniejszy od obecnie stosowanych.

Pentagon ma problem. Chiny mają skuteczny i tani wykrywacz okrętów podwodnych

Chińscy naukowcy osiągnęli przełom w pracach nad nową metodą wykrywania okrętów podwodnych dzięki bardzo czułym nadprzewodzącym urządzeniom kwantowym. Amerykanom ciężko będzie się ukryć.

Luksusowe balony w 2024 r. polecą z pasażerami w stratosferę. Kosmiczne ceny

Turystyczne samoloty kosmiczne zyskają groźnego rywala. Już dwie firmy chcą zaoferować bogatym turystom ekologiczny, cichy, ale i tańszy lot w kapsule z balonem. Na pokładzie bar, przekąski i luksusowa toaleta.

Stany Zjednoczone tworzą armadę bojowych dronów. Mają być nie do odparcia

Rozmieszczone w rejonie Pacyfiku roje tysięcy małych dronów mają być sposobem na zagrożenie ze strony chińskiej armii. Amerykańska agencja DARPA, odpowiadająca za nowatorskie uzbrojenie, wybiera dostawcę takich jednorazowych bezzałogowców.

Naukowcy opracowali paliwo idealne. Nie pali się, nie wybucha

To dobra wiadomość nie tylko dla kierowców aut. Naukowcy z University of California w Riverside (UCR) opracowali nowy rodzaj bezpiecznego paliwa, które nie reaguje na ogień.

„Bomby gąbkowe” niszczą gęstą sieć tuneli Hamasu. Tajna broń Izraela

Izrael znalazł sposób na podziemną wojnę z palestyńskimi bojownikami – rzucił do walki satelity, czujniki światłowodowe, sonary oraz masę najnowszych technologii.

Antyrakietowa „Żelazna kopuła” zawiodła? Izrael wprowadza broń laserową

Zmasowany atak Hamasu pokazał, że słynny system obrony przeciw rakietom i pociskom jest niewydolny. Dlatego Izrael przyspiesza wprowadzenie wariantu z bronią laserową o imponującej skuteczności.