Zaskakujące odkrycie naukowców. Zużyte akumulatory i baterie będą jak nowe

Przy wsparciu giganta motoryzacyjnego Toyota naukowcy dokonali przełomu, który może rozwiązać problem elektroodpadów i sprawić, że akumulatory litowo-jonowe pojazdów elektrycznych czy smartfonów będą działać zdecydowanie dłużej.

Chiny ukryją samoloty przed radarami. Tania odpowiedź na B-2 czy F-22 Raptor

Naukowcy z Chin opracowali urządzenie, które pozwala na włączenie trybu „niewidzialności" samolotu. Wystarczy aktywować plazmę na powierzchni maszyny, by ją ukryć przed radarami.

Koniec rodzinnej wojny o to, czego słuchać. Wielkie zmiany w samochodach

Często podczas podróży każdy z pasażerów chce odtwarzać inny rodzaj muzyki lub włączyć inną audycję. AAOS ma rozwiązać problem. A to początek rewolucji.

Rewolucyjny materiał ochronny. Odmieni kaski i bezpieczeństwo jazdy autem

Naukowcy od lat pracowali nad materiałem, który byłby w stanie wytrzymać silne uderzenia. To kluczowe w wyściółce kasków, ale i ochronie innych części ciała czy delikatnych przedmiotów. W odkryciu pomogła sztuczna inteligencja.

Można podwoić zasięg aut elektrycznych. Naukowcy znaleźli proste rozwiązanie

Akumulatory litowo-metalowe są obiecującą alternatywą dla litowo-jonowych, ale szybko ulegają degradacji i ich cykl życia jest krótki. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda już wiedzą, jak sobie z tym poradzić. Może to odmienić przemysł motoryzacyjny.

Powstał materiał odporny na temperaturę 1000°C. Odmieni lotnictwo i energetykę

Niezwykły materiał opracowali koreańscy naukowcy. Sprawdza się nie tylko w `wysokiej temperaturze, ale i w ekstremalnej ekspozycji na promieniowanie UV, dzięki czemu idealnie nadaje się również do zastosowań w lotnictwie i przestrzeni kosmicznej.

Rewolucyjna bateria załaduje się w 5 minut. To może być przełom w motoryzacji

Naukowcy z amerykańskiej uczelni Cornell opracowali przełomowy akumulator, który nie tylko ładuje się w rekordowo krótkim czasie, to jeszcze może być znacznie mniejszy od obecnie stosowanych.

Pentagon ma problem. Chiny mają skuteczny i tani wykrywacz okrętów podwodnych

Chińscy naukowcy osiągnęli przełom w pracach nad nową metodą wykrywania okrętów podwodnych dzięki bardzo czułym nadprzewodzącym urządzeniom kwantowym. Amerykanom ciężko będzie się ukryć.

Luksusowe balony w 2024 r. polecą z pasażerami w stratosferę. Kosmiczne ceny

Turystyczne samoloty kosmiczne zyskają groźnego rywala. Już dwie firmy chcą zaoferować bogatym turystom ekologiczny, cichy, ale i tańszy lot w kapsule z balonem. Na pokładzie bar, przekąski i luksusowa toaleta.

Stany Zjednoczone tworzą armadę bojowych dronów. Mają być nie do odparcia

Rozmieszczone w rejonie Pacyfiku roje tysięcy małych dronów mają być sposobem na zagrożenie ze strony chińskiej armii. Amerykańska agencja DARPA, odpowiadająca za nowatorskie uzbrojenie, wybiera dostawcę takich jednorazowych bezzałogowców.

Naukowcy opracowali paliwo idealne. Nie pali się, nie wybucha

To dobra wiadomość nie tylko dla kierowców aut. Naukowcy z University of California w Riverside (UCR) opracowali nowy rodzaj bezpiecznego paliwa, które nie reaguje na ogień.

„Bomby gąbkowe” niszczą gęstą sieć tuneli Hamasu. Tajna broń Izraela

Izrael znalazł sposób na podziemną wojnę z palestyńskimi bojownikami – rzucił do walki satelity, czujniki światłowodowe, sonary oraz masę najnowszych technologii.

Antyrakietowa „Żelazna kopuła” zawiodła? Izrael wprowadza broń laserową

Zmasowany atak Hamasu pokazał, że słynny system obrony przeciw rakietom i pociskom jest niewydolny. Dlatego Izrael przyspiesza wprowadzenie wariantu z bronią laserową o imponującej skuteczności.

USA wprowadzą silniki detonacyjne. To rewolucja w lotnictwie i na polu walki

Projekt Gambit ma doprowadzić do stworzenia prostszych i lżejszych pocisków, o większym zasięgu, za niższą cenę. W rewolucyjny silnik mają być zaopatrzone również samoloty.

Mydło z plastiku. Ta nowa metoda recyklingu śmieci oczyści świat

Naukowcy opracowali metodę przerobu odpadów z tworzyw sztucznych, takich jak kartony po mleku, pojemniki na żywność i plastikowe torby.

„Doniosłe odkrycie". W Chinach powstał materiał sześć razy twardszy niż kevlar

Chińscy naukowcy wpadli na nowatorski pomysł, jak wytwarzać super twarde materiały – zaangażowali do tego jedwabniki. Ale nie chodzi o zwykłe owady, lecz specjalnie zmodyfikowane genetycznie. Tak twardy materiał można wykorzystać m.in. w lotnictwie.

Polskie działo neutronowe. Niezwykły wynalazek zneutralizuje zagrożenie Bałtyku

Naukowcy opracowali nietypowe narzędzie do rozpoznawania materiałów niebezpiecznych – działo, które zdalnie rozpozna groźne substancje zatopione w morzu.

USA tworzą inteligentne ubrania dla służb i agentów. Mają niezwykłe właściwości

W ramach Intelligence Advanced Research Projects (IARPA) prowadzone są zaawansowane prace badawczo-rozwojowe nad technologiami AST. Pod tą nazwą kryją się tzw. aktywne inteligentne tekstylia.