Polska firma pomoże sułtanowi w podboju kosmosu

SatRevolution, rodzima spółka specjalizująca się w projektowaniu i produkcji satelitów, weźmie udział w misji w obszar dalekiego kosmosu. Za przedsięwzięciem stoi Sułtanat Omanu.

Magiczna szafa może odmienić handel. AI doradzi

Amazon uruchomi projekt, który można nazwać domem towarowym przyszłości. W br. gigant otworzy bowiem swój pierwszy stacjonarny sklep z odzieżą i akcesoriami modowymi, ale nie byle jaki – kluczowe mają być w nim najnowsze technologie.

Fala innowacji w świecie zmarłych. Korzystają znane osoby

Rozkład zwłok w wodzie, innowacyjne rozwiązanie nazywane biokremacją lub akwamacją, staje się coraz popularniejsze.

W domu można wyprodukować zwijany ekran. Przełom w druku 3D

Naukowcy stworzyli pierwszy elastyczny wyświetlacz w technologii, która pozwala na wyprodukowanie go na drukarce 3D.

Izrael uczyni żołnierzy niewidzialnymi w dzień i w nocy

Naukowcy znaleźli sposób na innowacyjny kamuflaż, który może zmienić przyszłość pola bitwy. Chodzi o termiczne maskowanie, które sprawia, że żołnierze stają się niewidoczni dla wroga korzystającego np. z termowizorów.

Elektryczna bielizna zastąpi siłownię. Godzinny trening w 20 minut

W erze pandemii swoboda poruszania się podlega ograniczeniom, co zachęca innowatorów do rozwoju technologii, które pomagają w przezwyciężeniu tych barier.

Inteligentne ubrania stają się faktem. Elastyczna bateria nie da się wodzie

Technologie tzw. wearables dotąd kojarzyliśmy głównie ze smartwatchami i inteligentnymi opaskami. Teraz – dzięki wynalazkowi naukowców University of British Columbia (UBC) – będzie można tworzyć innowacyjne ubrania.

Czyste włókna!

Inżynierowie i naukowcy w Polsce nie są przedstawicielami tylko jednej płci. Rozkłada się to niemal dokładnie po równo. Aż 48 proc. inżynierów i naukowców w Polsce stanowią kobiety.

Naukowcy stworzyli supermateriał. To hydrożel odporny na trwałą deformację

Naukowcy z uniwersytetu w Cambridge stworzyli nowy rodzaj superżelu, który ma bardzo podobne właściwości do nietłukącego się szkła Jest też bardzo odporny – można rozgniatać go pod kołami samochodu, a mimo to żel nie ulega deformacji.

Mobilny dom niczym pająk. Dzieło gamingowego mistrza

Bułgarski projektant Encho Enchev opracował mobilny dom, który dzięki mechanicznym nogom może poruszać się, zapewniając mieszkańcom codziennie inny widok z okna. Można go ustawić nawet na zboczu stronnej góry.

Polacy wprowadzają samozasilające się cyfrowe etykiety cenowe

Polski startup Saule Technologies, rozwijający technologię drukowanych perowskitowych ogniw słonecznych nowej generacji, 24 listopada oficjalnie zaprezentuje kolejne z innowacyjnych zastosowań swojego produktu.

Największa pływająca elektrownia już dostarcza prąd

Najpotężniejsza turbina pływowa na świecie o nazwie O2 firmy Orbital Marine Power rozpoczęła wytwarzanie energii, która jest przesyłana do sieci w Europejskim Centrum Energii Morskiej (European Marine Energy Centre) na Orkadach.

Największa na świecie dzielnica wydrukowana w 3D powstanie w Teksasie

Nowa inwestycja w Austin w Teksasie ma stać się największą na świecie społecznością domów wydrukowanych w 3D. Budowa domu trwa ledwie tydzień.

Pierwszy taki wypadek Tesli. W Kalifornii pomyliła pasy

Wygląda na to, że była to pierwsza awaria z udziałem nowej funkcji wspomagania kierowcy Tesli. Według portalu The Verge samochód jest poważnie uszkodzony.

Na Islandii działa już pierwsza duża fabryka wyciągająca CO2 z powietrza

Niedaleko stolicy Islandii Reykjaviku działa pierwsza na świecie fabryka, które nie emituje, ale wyłapuje CO2 z powietrza. Ma być ratunkiem na zmiany klimatyczne na Ziemi.

Rewolucja w weterynarii. Sierść powie, na co chorują pies i koń

Polacy wdrożyli usługę badań diagnostycznych na podstawie dostarczonych próbek sierści. Z całego świata płyną zamówienia od właścicieli koni i psów.

Te innowacje z polskimi korzeniami są światowym hitem

Świat nowych technologii podbijają projekt osobowego drona Jetson, aplikacja Flightradar24 czy globalne marki OVH i Klarna. Za wszystkimi stoją nasi rodacy.

Ogromny sterowiec ochroni Izrael przed rakietami. Projekt „Rosa”

Izraelska armia zaprezentowała najnowszą technologię obronną - sterowiec, który ma pełnić zadanie systemu wczesnego ostrzegania. Choć na pierwszy rzut oka rozwiązanie przypomina I wojnę światową, to jest naszpikowane innowacyjnymi technologiami.