Pierwsza rakieta z drukarki 3D poleciała w kosmos. To rewolucja, loty będą tanie

Choć rakiecie firmy Relativity Space, nie udało się dotrzeć na właściwą orbitę i tak można mówić o sukcesie. Terran 1 udowodnił, że „drukowanie rakiet” ma sens. Zastosowano też nowe silniki zasilane mieszanką ciekłego wodoru i tlenu.

Nowy materiał odmieni elektronikę i energetykę. Tani prąd i trwalsze baterie

Opracowany nadprzewodnik pozwoli na zmniejszenie strat energii podczas przesyłania i nie wymaga ekstremalnego chłodzenia. Działa bowiem w temperaturze pokojowej. Radykalnie wzrośnie też żywotność baterii i urządzeń elektronicznych.

Nie płacisz rat? Auto wyłączy radio, klimatyzację, a nawet samo… odjedzie

Ford złożył wniosek o patent na technologię, która może zdalnie wyłączać radio, tempomat lub klimatyzację, blokować dostęp do pojazdu, a nawet uruchamiać sygnał dźwiękowy. To ma być bat na osoby, które nie płacą za auto.

Szokujące badanie: Chiny wygrywają rywalizację technologiczną z Zachodem

Chiny mają już „oszałamiającą przewagę” w 37 z 44 powstających krytycznych technologiach, a zachodnie demokracje przegrywają globalną konkurencję w badaniach – podał w raporcie Australijski Instytut Polityki Strategicznej (ASPI).

Baterie z drewna czy piasku? Wyścig na wydajność i wytrzymałość nabiera tempa

Rynek nowych technologii i motoryzacji czeka na przełom w branży bateryjnej. Innowacyjne rozwiązania w zakresie magazynowania energii wieszczą rewolucję.

Bollywood z polską technologią. Ten start-up przeniesie aktora w każde miejsce

Dzięki takim rozwiązaniom jak to, za którym stoi rodzimy start-up PixelRace, przemysł filmowy czeka istna rewolucja. Jego innowacyjne systemy, tzw. real-time virtual production, w praktyce tworzą dowolną „wirtualną scenografię”.

O których innowacjach i technologiach będzie głośno w 2023 roku

Szczepionki mRNA, nowy system składowania paliwa jądrowego czy lądowanie na Księżycu – te wydarzenia naukowe mogą decydować o przyszłości ludzkości.

Nowe zagrożenie. Broń palna z drukarek 3D trafia w ręce przestępców

Policja w Wielkiej Brytanii poinformowała, że dokonała jednej z największych konfiskat broni wydrukowanej w 3D. Ulepszanie technologii druku sprawi, że będzie ona jeszcze groźniejsza i tańsza.

Rewolucja w opakowaniach. Ekologiczne i same się naprawią

Pudełka, w których w przyszłości będą dostarczane np. zakupy internetowe, mają być zupełnie inne niż dzisiaj. Eksperci z DS Smith pokazali wizję tego typu opakowań – byłyby ekologiczne i inteligentne.

Powstał niezwykły „materiał przyszłości”. Trafi do urządzeń elektronicznych

Naukowcy z University of Chicago odkryli sposób na stworzenie materiału, który może być wykonany jak plastik, ale przewodzi elektryczność jak metal.

Szwedzi z Duńczykami prześcignęli internet. Powstał super chip

Grupa naukowców opracowała procesor, umożliwiający przez sekundę transfer 1,8 petabitów danych, czyli niemal dwukrotnie więcej niż cały globalny ruch internetowy.

Szczury z plecakami będą ratować ludzi. Zaskakujący pomysł Belgów

Klęski żywiołowe, takie jak trzęsienia ziemi i huragany, mogą zrównać z ziemią całe miasta, dla uwięzionych pod gruzami to dramat, a dla zespołów poszukiwawczo-ratowniczych próbujących znaleźć ocalałych - żmudna praca.

Łatwiej być niczym van Eyck i da Vinci. Polacy pionierami cyfrowej sztuki

Polacy stworzyli wyjątkowe rozwiązanie w dziedzinie cyfryzacji malarstwa. Ich innowacją interesują się już najważniejsze światowe muzea i galerie sztuki.

Najmocniejszy materiał stworzony przez człowieka? Właśnie powstał w Chinach

Nowy rodzaj jedwabiu może okazać się mocniejszy nawet niż pajęcza sieć. To może być przełomowa technologia.

AbramsX na AUSA 2022

Podczas konferencji i wystawy AUSA Annual Meeting & Exhibition 2022, która odbywa się w dniach 10-12 października w Waszyngtonie, amerykański koncern General Dynamics Land Systems zaprezentował zapowiadany od pewnego czasu demonstrator czołgu podstawowego AbramsX.

Finowie odnowią zużyte ubrania. To ekologiczny przełom

Fińskie start-upy inwestują w technologię, która może przekształcić tekstylia wyrzucane na śmietnik w nową odzież. Wielkie firmy modowe podchwyciły już ten ekotrend.

Polski start-up chce zewolucjonizować tradycyjne sklepy. Weszli do Dubaju

To oni maczali palce w powstaniu bezobsługowej Żabki w fabryce Tesli pod Berlinem i stworzeniu w Dubaju nowatorskiego formatu sklepu – phygital store.

Detektor zamiast wierceń. Polacy chcą odmienić branżę wydobywczą

Urządzenie autorstwa polskich naukowców ma ułatwić poszukiwania surowców, generując trójwymiarową mapę złóż. To zrewolucjonizuje sektor wydobywczy?