Rzecz o innowacjach. Starogard Gdański promuje swój rozwój

Prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak odebrał 8 czerwca w Uniejowie statuetkę Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2022.

Polskie innowacje i startupy promowane w Paryżu

Podczas Paris Polish Tech Day przedstawiono polski system innowacji, omówiono możliwości współpracy polskich i polonijnych startupów z sektora fin i greentechu z francuskimi partnerami, a także zaprezentowano młode, innowacyjne firmy.

Pożegnanie z armatą. Ruszył laserowy wyścig zbrojeń

Artyleria zdobywa teren, a piechota go tylko zajmuje – mawiał Napoleon, zachwalając „królową pola bitwy”. Choć na Ukrainie dalej dominują armaty i rakiety, przyszłość należy do broni laserowej.

Uniejów – samowystarczalna wyspa energetyczna

Uniejów jest szczególnym miejscem na energetycznej mapie Polski. Dzięki temu gmina jest samowystarczalną wyspą energetyczną.

Japończycy stworzyli niezwykły materiał. Rewolucja w odzieży?

Zainspirowany pająkami japoński startup opracowuje nową generację tekstyliów. Ekstramocny i biodegradowalny materiał zainteresował naukowców i biznes, dostrzegając także możliwe zastosowania w medycynie i inżynierii.

Kolacja lub impreza 200 m pod wodą

U-Boat Worx, holenderska firma produkująca łodzie podwodne, opracowała zaskakujący model. Łódź o nazwie UWEP (akronim od Under Water Entertainment Platform, z ang. podwodna platforma rozrywkowa) ma służyć imprezom towarzyskim w głębiach mórz.

Niezwykły superjacht dla miliarderów. Cały w szkle

Projektanci jachtów starają się jak mogą, by wyróżnić swoje dzieła z „tłumu” takich samych, luksusowych projektów. Przesuwają granice ekstrawagancji coraz dalej i dalej.

Cytyzyna w leczeniu uzależnienia od e-papierosów

Dane są zatrważające, coraz więcej młodych ludzi używa elektronicznych papierosów – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Tutka z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Przełom w energetyce. „Żywe lampy” zamiast żarówek i prądu

Dzięki temu projektowi o małym miasteczku Rambouillet w regionie Île-de-France w północnej Francji może być wkrótce głośno na całym świecie. To właśnie tutaj swoje innowacyjne rozwiązanie testuje bowiem start-up Glowee.

Rewolucja w energetyce. Latawiec zasili dom w energię

Postawienie turbiny wiatrowej na działce to kosztowne wyzwanie. Ale niemiecki startup Kitekraft szykuje w tym zakresie prawdziwą rewolucję.

Lasery antysatelitarne mogą zagrozić Ameryce

Pentagon ostrzega, że satelity USA mogą znaleźć się na celowniku wrogich mocarstw. Podobno Rosja i Chiny już szukają broni, która pozwoli je zniszczyć.

Pierwsza pomoc z goglami na oczach

Szkolenie medyczne w rzeczywistości wirtualnej to obszar nowych możliwości. Wrocławska firma 4Help VR wykorzystała potencjał tej technologii i stworzyła kurs dla ratowników.

Brytyjczycy wynaleźli tarczę-niewidkę. Człowiek może być niewidzialny

Jedna z brytyjskich firm ruszy z produkcją nowatorskiego rozwiązania – tzw. tarczy niewidzialności. W praktyce to lekka przenośna osłona, wielkością przypominająca ekran telewizora, za którą użytkownik może się schować.

Ukraina ma skuteczny oręż. „Społecznościowa agencja wywiadowcza"

Szpiedzy, elitarne grupy zwiadowców, obserwacje jednostek wroga za pomocą dronów i satelitów – tak wyglądają działania wywiadowcze na współczesnym polu walki. Ale Ukraińcy wnoszą zupełnie nowe techniki w starciu z najeźdźcą.

Wręczyliśmy wyróżnienia Rzeczpospolitej Cyfrowej za 2021 rok

W Polsce nie brakuje innowacyjnych biznesów i pieniędzy na ich finansowanie, a pandemia tylko przyspieszyła cyfryzację i realizację ciekawych pomysłów.

Wyróżnienia „Rz": Oni udowadniają, że innowacje są lekiem na trudne czasy

Pandemia dobitnie pokazała jaka siła drzemie w nauce, nowych technologiach i innowacyjności. Teraz uzmysławia nam to wojna w Ukrainie. "Rzeczpospolita Cyfrowa" wyróżniła ubiegłoroczne dokonania polskich startupów, naukowców czy instytucji związanych z branżą nowych technologii.

Jak chronić społeczność akademicką

Każda uczelnia powinna wdrożyć kompleksową strategię bezpieczeństwa cybernetycznego obejmującą systemy, komunikację, dane, ludzi i urządzenia. To niezbędny element cyfrowej transformacji.

OZE bardziej ekologiczne. Polacy mają pomysł na recykling

Stosowane w panelach fotowoltaicznych i turbinach wiatrowych surowce można wykorzystać ponownie. 2loop Tech wie jak i idzie z tym projektem na giełdę.