Stany Zjednoczone tworzą armadę bojowych dronów. Mają być nie do odparcia

Rozmieszczone w rejonie Pacyfiku roje tysięcy małych dronów mają być sposobem na zagrożenie ze strony chińskiej armii. Amerykańska agencja DARPA, odpowiadająca za nowatorskie uzbrojenie, wybiera dostawcę takich jednorazowych bezzałogowców.

Naukowcy opracowali paliwo idealne. Nie pali się, nie wybucha

To dobra wiadomość nie tylko dla kierowców aut. Naukowcy z University of California w Riverside (UCR) opracowali nowy rodzaj bezpiecznego paliwa, które nie reaguje na ogień.

„Bomby gąbkowe” niszczą gęstą sieć tuneli Hamasu. Tajna broń Izraela

Izrael znalazł sposób na podziemną wojnę z palestyńskimi bojownikami – rzucił do walki satelity, czujniki światłowodowe, sonary oraz masę najnowszych technologii.

Antyrakietowa „Żelazna kopuła” zawiodła? Izrael wprowadza broń laserową

Zmasowany atak Hamasu pokazał, że słynny system obrony przeciw rakietom i pociskom jest niewydolny. Dlatego Izrael przyspiesza wprowadzenie wariantu z bronią laserową o imponującej skuteczności.

USA wprowadzą silniki detonacyjne. To rewolucja w lotnictwie i na polu walki

Projekt Gambit ma doprowadzić do stworzenia prostszych i lżejszych pocisków, o większym zasięgu, za niższą cenę. W rewolucyjny silnik mają być zaopatrzone również samoloty.

Mydło z plastiku. Ta nowa metoda recyklingu śmieci oczyści świat

Naukowcy opracowali metodę przerobu odpadów z tworzyw sztucznych, takich jak kartony po mleku, pojemniki na żywność i plastikowe torby.

„Doniosłe odkrycie". W Chinach powstał materiał sześć razy twardszy niż kevlar

Chińscy naukowcy wpadli na nowatorski pomysł, jak wytwarzać super twarde materiały – zaangażowali do tego jedwabniki. Ale nie chodzi o zwykłe owady, lecz specjalnie zmodyfikowane genetycznie. Tak twardy materiał można wykorzystać m.in. w lotnictwie.

Polskie działo neutronowe. Niezwykły wynalazek zneutralizuje zagrożenie Bałtyku

Naukowcy opracowali nietypowe narzędzie do rozpoznawania materiałów niebezpiecznych – działo, które zdalnie rozpozna groźne substancje zatopione w morzu.

USA tworzą inteligentne ubrania dla służb i agentów. Mają niezwykłe właściwości

W ramach Intelligence Advanced Research Projects (IARPA) prowadzone są zaawansowane prace badawczo-rozwojowe nad technologiami AST. Pod tą nazwą kryją się tzw. aktywne inteligentne tekstylia.

Mit papierowych kubków. Są szkodliwe

Jednorazowe kubki z papieru, tak samo jak plastikowe, są toksyczne. Nie rozkładają się szybko i szkodzą środowisku.

Złodzieje mają problem. „Raport mniejszości” inspiracją dla sklepów

Systemy przewidujące kradzież jeszcze przed jej dokonaniem czy niewidzialne chipy umieszczane na produktach – branża handlowa szuka sposobu na złodziei.

Powstało szkło przyszłości. Tańsze, lżejsze i odporne na uszkodzenia

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii opracowali zupełnie nowy rodzaj szkła – LionGlass, bo o nim mowa, ma sporo zalet względem tego standardowego, sodowo-wapniowo-krzemianowego.

Chiny będą mieć laser mogący strzelać w nieskończoność. Niepokój w USA

Chińskie wojsko twierdzi, że wie, jak zbudować broń laserową, która może strzelać w nieskończoność bez ryzyka przegrzania się. Wcześniej Amerykanie porzucili prace nad podobnymi technologiami.

„Św. Graal” elektroniki znaleziony? Koreański nadprzewodnik budzi wątpliwości

Po koreańskim odkryciu zawrzało, a wielu naukowców wątpi. Nadprzewodnik działający w temperaturze pokojowej odmieniłby komputery i energetykę.

Naukowcy opracowali materiał pięć razy lżejszy i cztery razy mocniejszy niż stal

Pierwszy raz udało się stworzyć tak niezwykły materiał, który może zrewolucjonizować nie tylko produkcję samochodów, kamizelek kuloodpornych, ale także urządzeń medycznych.

Super-kaski z płynem zwiększą bezpieczeństwo. Zaskakujący pomysł

Nowa technologia amortyzacji cieczą zapowiada rewolucję w sporcie, w szpitalach i na drogach. Zmniejszyć ma się liczba urazów.

Rewolucja w elektronice. Powstał nadprzewodnik działający w temperaturze pokojowej

Trzej naukowcy z Korei Południowej twierdzą, że stworzyli nadprzewodnik, który działa zarówno w temperaturze pokojowej jak w specjalnych warunkach laboratoryjnych. Potwierdzenie tego będzie ogromnym przełomem w elektronice i może obniżyć ceny prądu.

Superciche okręty zdominują oceany. Rewolucyjny napęd bez śrub

Amerykańska agencja DARPA pracuje nad morskim układem napędowym, który nie ma żadnych ruchomych części, a tylko magnesy i prąd elektryczny. Okręt podwodny będzie bardzo trudny do wykrycia.